Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

40 minutes ago, mac23 said:

Salutare domnilor, mi-am luat și eu un passat B6 care are volan de b7 și nu merg comenzile și claxonul. Are calculator volan in spirala și nu sub volan (3c8419091bc), respectiv 5k0953569ab, cablaj spirala 3c8971584a, comenzi 3c8959537d resp 538f. Cel mai mult mă deranjează claxonul că nu pot face RAR mie sa nu mă respingă. Ce nu este ok, vânzătorul a zis că au mers până a demontat radio original și apus o chinezărie de radio dar tind sa nu îl cred ... Mulțumesc 

Se deface si verifica. In cel mai rau caz, pana la rezolvare, se poate face claxonul functional,  ca sa poti trece RAR ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, spido said:

Trebuie facuta o diagnoza si vazut de ce nu merg. O codare gresita...spira defecta...sau chiar butoane. Rezolvabile,oricum.

Salut, deci spirala (calculatorul cu totul) am luat din dezmembrări de proba și la fel aceași problema, butoane nefuncționale (nici măcar iluminarea nu merge), am cerut și butoanele ,ambele, nimic!

Am măsurat în pinii de la mufa comenzilor și am masă,12V, 2.5V și iar 12V, deci spirala este ok și ceva tensiuni vin pe acolo.

O sa pun și printscreenuri mâine la 016 și un scaun complect. Mulțumesc pentru răspunsuri.

PS Sa înțeleg că ce am pe mașină ,respectiv toate codurile ar fi compatibile și ar trebui sa funcționeze? Am mai dat și de vânzător care mi-a zis sec că așa a venit mașina din Germania cu volanul respectiv.

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,ar fi trebuit sa mearga daca e codata corect si componentele sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreitraian46
On 09.08.2023 at 7:15, F l o r i n a scris:

 Pune codul de la calc coloana, modul 16.

3C0 953 549 BA Acesta este citit fizic de sub volan . Multumesc! 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de calc coloana 3c0 953 549 CH, CK ssu CK (acesta nu suporta cutie viteze automata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. 3C0953549AH, AJ sau AK. Ptr CC.

AK doar pe manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am scris eu ceva corect? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, F l o r i n said:

Ai nevoie de calc coloana 3c0 953 549 CH, CK ssu CK (acesta nu suporta cutie viteze automata)

Eu asa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreitraian46

O sa caut un calculator la un pret mai decent , văd pe Olx peste 100 de euro doar calculatorul , pana la urma cu a sau cu c in coada daca pentru mine erau răspunsurile, Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cum am zis eu. Florin a scris gresit..probabil din graba. Se intampla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, spido said:

Eu asa zic.

Corect. Trebuia sa corectezi cand am scris, sa il ajutam. Am compilat din graba, calc de b6 cu cele de G5

 

Codurile corecte sunt

 

3C0953549AJ

3C0953549AH

3C0953548AK -nu suporta decat cutie viteze manuala

 

Oricum, nu o sa le găsești ieftine, din pacate.....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreitraian46

Multumesc! Încă o întrebare, airbag ul de la volanul de b6 cu comenzi este identic cu cel de b7 tot cu comenzi? 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am o întrebare la un Passat b6 2005 cu volan normal in 4 spițe se poate pune volan de golf 6 multifuncțional 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am montat un volan cu comenzi in locul unuia fara. Am schimbat spira si calculatorul dar nu am posibilitatea si informatiile necesare pt a coda noul calculator pt a-mi prelua functiile. Ma poate ajuta cineva in judetul Prahova cu acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cauta in aria prestari servicii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut Ionut. Daca esti din judetul Prahova, nu esti departe de Bucuresti. Este un baiat foarte priceput aici pe forum, @spido pe numele sau cu siguranta te poate ajuta. Eu am mers de la Timisoara pana la el exprem pentru adaptarea unui volan si pot spune ca chiar stie ce face. Recomand cu mare drag!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut!
La al meu B6 (2007) urmeaza sa ii schimb volanul. In prezent am un volan simplu, cel in 4 spite, fara comenzi. 

Am cumparat un volan cu 8 butoane (cel de euro 4). Stiu ca trebuie sa imi cumpar alt calculator de highline (terminatia B, E, K sau M) si o alta spira, deoarece nu imi potriveste mufa de la airbag.

Ma poate ajuta cineva cu codatul volanului? Sa imi spuna ce anume trebuie codat pentru a functiona volanul si implicit comenzile?
De inlocuit volanul, de schimbat spira si calculatorul ma descurc.. Insa la partea de codat, nu. O alta problema ar fi ca inca in prezent nu detin un tester, ma gandeam sa imi iau o clona VCDS pentru tot ce vreau sa fac la masina. O fi ok pentru codat volanul?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spira nu trebuie inlocuita. Doar calculatorul coloana,cu unul din codurile scrise de tine. Sunt ok.

Codarea o faci cu un Vcds. E interzisa discutia despre clone,de regulament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare am un Passat B6 2006 volan fără comenzi in 3 spițe și vreau să îmi pun cel de B6 e5 cu comenzi , am volanul+airbag spirală și calculator cu terminația AG ce aș mai avea nevoie ca să fie funcționale comenzile ?  Și dacă pun volanul cu comenzi ce pot face să meargă măcar claxonul dacă comenzile nu ?

 

Screenshot_2024-01-23-02-07-06-524_com.instagram.android.jpg

received_891899465834880.jpeg

received_1010892766862258.jpeg

received_1342452289713949.jpeg

received_739411088248904.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai facut varza. Eu nu vad niciun calculator cu AG. Si nimic din ce ai acolo nu e ok.Ca sa mearga volanul ala pe masina ta si nevoie de calc coloana cu cod 3c0953549AH/AJ/AK. Doar astea. Tu ai un xxxx549A. Si un 5K0953569T care nu e compatibil cu masina ta. Spor la citit! Informatiile sunt aici,doar trebuie ,,culese".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!