Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Mersi frumos. Ma apuc acum sa caut cum sa fac trecerea!
Am citit tabelul si aveam impresia ca sunt AH-uri cu 1.3 sau cu 2.0 diferite, dar acum inteleg ce imi spui. AH-ul merge trecut din 1.3 in 2.0 prin vcds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de la coding. Ai mfsw lin 1.3 si mfsw lin 2.0. Codezi cu lin 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o poza pe net. Modul 16 -> Coding si in loc de 1-4 pun 5-8 in functie de ce are masina.
Va multumesc frumos pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acolo este 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In final m.am hotarat sa iau un volan cu comenzi si padele.

Masina este passat b6 2010 cbbb dsg.

Am gasit volan cu padele fara airbarg la un vanzator iar la altul am gasit aceasta spira https://i.postimg.cc/SQ3jsgsY/Screenshot-20230523-192637-OLXro.jpg

 

 

5k0 953 569 AB codul spirei

 

Urmeaza sa caut si aibarg.

Spira este compatibila cu dsg, padele, pilot automat si comenzile de pe voloan ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, este Highline si suporta si tempomat,  comenzi volan, padele, tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara padele. AB nu stie Dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merge.Am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Am înțeles. Nu am incercat cu AB ul. Altfel, AS, T, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volanul de passat b8 este compatibil pe b6 2010 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu. Doar cele cu butoane putine, de volum si bc, nu cele cu pilot automat pe ele.

Se pot face si acestea functionale, dar implica costuri suplimentare,  in jurul la 200 euro, ca sa il rezolvi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se poate inlocuii spira 5k0953569r

 Cu 5k0953507AE ?

Pentru comenzi, si padele pe volan

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AE nu este de pe masina cu contact pe bord, precum CC sau B7. Deci, nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Recent mi am luat un Passat B6 din 2010 iar cel de la care am luat o a zis ca i a schimbat volanul cu unul de CC, dar nu mi merge nici claxonul, nici comenzile pe volan , nici trip ul de pe stergator pentru computer de bord, doar pilotul automat imi merge. Am inteles ca ar trebui inlocuit modulul pentru comenzi. Ma poate ajuta cineva cu un cod ? si eventual alti pasi daca sunt de urmat.  Mulțumesc!Screenshot_20230614-232437_Gallery.thumb.jpg.80dfb7219ff630c6a35d40d06431aca4.jpgScreenshot_20230614-232437_Gallery.thumb.jpg.80dfb7219ff630c6a35d40d06431aca4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scanare, sa vedem ce part number are calc tau de coloana. Intra pe modul 16, la adv id, da-mi sa vad ce iti apare acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 22.06.2023 at 17:25, F l o r i n a scris:

Scanare, sa vedem ce part number are calc tau de coloana. Intra pe modul 16, la adv id, da-mi sa vad ce iti apare acolo

 

am 5ko 953 569 AA, din ce am vazut pe lista , e midline, adică mie ca sa imi functioneze BC + pilot + comenzi mi ar trebui unul cu terminatia AB?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. 569AB, T...si mai sunt cateva. Va trebui codata si adaptat G85..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Andreitraian46

Buna seara dragi colegi, dețin de puțin timp un Passat b6 variant din 2009 si momentan am volan in 4 spițe fără comenzi, am citit cu ajutorul unui tester seria modulului(sper ca celui care trebuie) si as vrea sa mi spuneti ce piese trebuie sa cumpăr pentru un volan de b7, nr este 3C0 959 433 AR, de asemenea manetele cam agata la acționare si as vrea sa le schimb si pe acelea, Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai citit bine. Pune codul de la calc coloana, modul 16.

Ai nevoie de volan complet (cu airbag si cablajul din volan), calculator coloana si gripul de manete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua colegi. Am nevoie de putin ajutor deoarece sunt analfabet total cand vine vorba de facut ceva la masina. Am montat ieri un volan de golf 7 pe masina mea, un passat b6 1.9 TDI break din 2007. Dupa cum ma asteptam comenzile si claxonul nu functioneaza si as dori sa le fac functionale doar ca nu prea am inteles ce ar trebui sa schimb exact, spira de la volan, calculatorul de sub volan, calculatorul de coloana ? Calculatorul de coloana este unul si acelasi cu cel de sub volan ? Va atasez si poze cu volanul pe care l-am montat inclusiv cu airbag-u pe care l-am cumparat de pe internet deoarece volanul nu avea si airbag. Totodata vreau sa mentionez ca la volanul pe care l-am montat ii lipsesc acele "benzi" din interior care duc la butoanele de pe volan. Am pus poza cu volanul original ca sa vedeti ca in interiorul acelui volan benzile rewpective sunt prezente. Va multumesc anticipat si imi cer scuze de pe acum daca sunt mai greu putin de cap. O zi linistita! 

IMG20230805110543.jpg

IMG20230808115706.jpg

IMG-20230807-WA0002.jpg

IMG20230809110846.jpg

Modificat de sttix
Lipsa poze
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest volan nu poate fi facut full functional in varianta OE. Poate fi facut numai cu adaugarea unui convertor de semnal Lin bus confectionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare domnilor, mi-am luat și eu un passat B6 care are volan de b7 și nu merg comenzile și claxonul. Are calculator volan in spirala și nu sub volan (3c8419091bc), respectiv 5k0953569ab, cablaj spirala 3c8971584a, comenzi 3c8959537d resp 538f. Cel mai mult mă deranjează claxonul că nu pot face RAR mie sa nu mă respingă. Ce nu este ok, vânzătorul a zis că au mers până a demontat radio original și apus o chinezărie de radio dar tind sa nu îl cred ... Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facuta o diagnoza si vazut de ce nu merg. O codare gresita...spira defecta...sau chiar butoane. Rezolvabile,oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!