Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

va salut! va zic de la inceput ca nu ma pricep si scuze pentru asta.am un b6 2010 CBDC cu volanul de mai jos si doresc sa montez butoane si pilot automat.(nu are din fabrica)

sunt in dubii ca nu stiu  spira daca este compatibila.va rog sa ma indrumati pas cu pas ce trebuie facut. Multumesc anticipat

323081924_3385462691670015_4269830861098387769_n.jpg

serie calculator coloana.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...nu ai maneta cu impuls , deci ai calc de coloana...poti pune alt calc de coloana (aj ah ak)care stie de comenzi si ccs sau retrofit la spira de passat b7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3c0....automat e model vechi, cu calculatorul sub coloana. Cumpara ce trebuie, e mai usor decat sa transforme mufa, etc...pt retrofit la spira de B7 cu calc incorporat. 

Ai nevoie de volan cu comenzi,  cablajul aferent din volan si calculator coloana highline  plus grupul de manete cu pilot automat,  carcasa de sub volan si tras cablaj pana la ecu motor. Dupa care activare, codare, setari de baza.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ziua buna! sa inteleg ca si spira trebuie sa o schimb pe langa colac! am reusit sa inteleg ca imi trebuie un calculator de coloana cu terminatiile respective +cele 3 manete....am gasit in craiova pe unu care are butoanele.....credeti ca le pot pune pe volan sau doar ma incurc si sa caut volan cu butoane.nu stiu ce cablu are airbagul dar credeti ca trebuie schimbat? ....multumesc de sfaturi  si respectele mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spira nu se inlocuieste. Cauta un volan complet,cu cablaj cu tot,nu te complica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/11/2023 at 11:42 AM, rycker said:

credeti ca le pot pune pe volan sau doar ma incurc si sa caut volan cu butoane.nu stiu ce cablu are airbagul dar credeti ca trebuie schimbat?

Nu, ca nu o sa iasa ca de fabrica.

Da, garantat trebuie schimbat cablajul actual din volan cu unul pt volan comenzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles....cand am cumparat tot sa ma indrumati ce sa fac cu firul ala volan-ecu....

respectele mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am gasit un passat cc la dezmembrat cu comenzi pe volan, benzina bzb .

inafara de volan ce mai trebuie luat de pe el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca intrebarea e legata de retrofit volan comenzi....

Calculatorul de coloana, cablaj volan, volan comenzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un avut volanul clasic in 4 spite, si am montat unul in 3 cu comenzi, 8 butoane. Ideea e ca nu imi citeste pozitia volanului. Imi spune ca grupul 60 nu e accesibil. Din ce cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat doar volanul?

Ca nu are legatura...cu ce spui tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/2/2023 at 6:49 PM, sushy said:

Salut! Am un avut volanul clasic in 4 spite, si am montat unul in 3 cu comenzi, 8 butoane. Ideea e ca nu imi citeste pozitia volanului. Imi spune ca grupul 60 nu e accesibil. Din ce cauza?

Ce eroare ai pe modulele 44 si 03 si ce ai vrut sa faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa pun un volan cu comenzi, am schimbat volanul, calculator, spira,manete. Au mers comenzile de pe el inca de cand l-am montat, fara sa fie nevoie sa ii mai fac altceva, insa imi apare volanul cu galben si esp aprins in bord si nu am servo, nu merge cu tinutul 5 secunde intr-o parte ca sa calibreze g85. Dupa ce l-am montat pe cel vechi inapoi la fel am fost nevoit sa tin intr-o parte si in cealalta si a mers fara nici o problena. Trebuie sa ii mai fac ceva ca sa pot pune volanul cu comenzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , ma puteti ajuta cu un raspuns , am montat spira de b7 cu volan 12 comnezi ,si nu stiu ce pin sa duc de la spira la ecu pt. pilot automat, masina mea nu a avut pilot, find un Bkp din 11/2007 . multumesc

336276319_931738764617936_7188949725885065755_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la coloana, pin 16.... la Ecu motor, pin 20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, dar la care mufa ? mare sau mica , ca vad ca amandoua au pin 20

WhatsApp Image 2023-04-10 at 17.16.55.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ambii pini sunt liberi ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

41 minutes ago, ran20 said:

Multumesc Florin, dar la care mufa ? mare sau mica , ca vad ca amandoua au pin 20

WhatsApp Image 2023-04-10 at 17.16.55.jpeg

In mufa mare.

Pe viitor trebuie sa postam in topicul legat de tempomat, in aria B6...nu aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. 
M-a rugat un membru al familiei sa-l ajut cu inlocuirea volanului la al lui Passat B6 2010.
Masina lui are volan original cu comenzi 8 butoane. La telefon mi-a zis ca are calculator de coloana cu cod AH in coada.
A cumparat zilele trecute un volan de Passat B7 cu 12 butoane si la pachet i-au dat un calculator de coloana cu AJ in coada.

Intrebarea mea este:
1. Este compatibil volanul cu calculatorul lui de coloana ca sa nu il mai bag pe cel cu AJ?
2. Este plug and play avand in vedere ca are deja comenzi, sau trebuie sa fac ceva modificari?

Mentionez ca ma descurc cat de cat, eu am facut aceasta modificare la A3-ul meu, insa acu 4 ani, si atunci am schimbat calculatorul de coloana, spira era ok si cablajul pentru comenzi mi l-am confectionat singur :D.
Mersi anticipat pentru ajutor!

Modificat de Fallen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are AH, da, e compatibil, nu trebuie schimbat. Doar codat.

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Fallen said:

Salut. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. 
M-a rugat un membru al familiei sa-l ajut cu inlocuirea volanului la al lui Passat B6 2010.
Masina lui are volan original cu comenzi 8 butoane. La telefon mi-a zis ca are calculator de coloana cu cod AH in coada.
A cumparat zilele trecute un volan de Passat B7 cu 12 butoane si la pachet i-au dat un calculator de coloana cu AJ in coada.

Intrebarea mea este:
1. Este compatibil volanul cu calculatorul lui de coloana ca sa nu il mai bag pe cel cu AJ?
2. Este plug and play avand in vedere ca are deja comenzi, sau trebuie sa fac ceva modificari?

Mentionez ca ma descurc cat de cat, eu am facut aceasta modificare la A3-ul meu, insa acu 4 ani, si atunci am schimbat calculatorul de coloana, spira era ok si cablajul pentru comenzi mi l-am confectionat singur :D.
Mersi anticipat pentru ajutor!

3c0 ....AH, AJ si AK suporta lin 2.0, deci compatibile cu volanul mai nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Al Bundy said:

Daca are AH, da, e compatibil, nu trebuie schimbat. Doar codat.

 

Imi poti spune, te rog, in ce consta codarea?

1 hour ago, F l o r i n said:

3c0 ....AH, AJ si AK suporta lin 2.0, deci compatibile cu volanul mai nou

Bun, deci asta inseamna ca ce are pe masina este compatibil cu volanul. Nu trebuie decat plug and play si codarea de care zice colegul Al Bundy. Doar sa gasesc despre ce codare este vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il treci de pe LIN 1.3 pe LIN 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!