Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Mâine o sa fac o diagnoza sa văd ce model de calc am. In legătura cu covrigul, am văzut ca este mai ieftin volan cu comenzi decât cumpărate doar butoanele cu cablajele necesar!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ce ai in poza este volanul de fabrica si ceasurile, fiind 2010, nu ai ce calculator sa ai, decat varianta integrata in spira. Deci, trebuie sa iti cumperi un alt calculator, care sa fie highline si sa suporte si tempomat. Cod piesa 5k0 953 569T....sau AB...etc.

Iti cumperi volan comenzi sh (nu te apuci de scobit si pus comenzile, ca nu e ok), cablaj volan comenzi si calculator coloana. 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scobeste nimic. Merg butoanele puse pe volanul asta.Am pus...si s-au incadrat f bine. Ca pret...da,e posibil sa iasa mai ok cu covrig nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa am cumpărat mașina din Germania. Nu cred ca a fost ceva schimbat la ea.

Am înțeles bine? Am de cumpărat:

-Calculator coloana highline cu codurile specificate

-Volan cu comenzi si

-Calbaj pentru comenzi?

Dar spira volan rămâne aceeași? Cablurile de la comanzi nu intra in ea?

9B18E0F5-0896-4B8B-B6E9-E315DE4328AB.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu spira va fi inlocuita cu unul din codurile date de Florin. Ea contine calculatorul de coloana. La generatiile mai vechi sunt separate....calc de spira.Dar repet..o diagnoza ar fi necesara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta întrebam…pentru ca m-am tot uitat și am văzut ca se vinde spira de volan si calc de coloana separat! 
Înseamnă ca la modelul meu este spira cu tot cu calc de coloana(modulul acela)!

Intreb sa înțeleg și eu care este treaba cu ele!

Oare este cineva pe aici care deține la vânzare cele necesare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este cazul la el. Are totul de facelift..ceasuri, volan si clima. Masina este fabricata dupa 09.2009....my2010, are calc in spira.

Calculator coloana si spira, corp comun, la masina ta.

Volan cu comenzi

Cablaj dintre spira, airbag si comenzi....cel care este in volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Revin cu update: am verificat Modelul meu de calculator și am seria 5K0953569 AA 

Am un prieten care are un CC și are același calculator și volan comenzi , totul funcțional .Înseamnă ca as putea schimba doar volanul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai verificat si ai gasit ca tu ai p[e masina AA ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, uyvil said:

Salutare. Revin cu update: am verificat Modelul meu de calculator și am seria 5K0953569 AA 

Am un prieten care are un CC și are același calculator și volan comenzi , totul funcțional .Înseamnă ca as putea schimba doar volanul?

Nu. AA  e midline, nu suporta. Ti-am dat codurile calc care sunt compatibile si suporta....deci spor la cumparat si montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles perfect și am văzut codurile chiar pe Ross-tech ca la al meu are NU la MFSW, dar cum este posibil ca amicul meu sa aibă Passat CC și acelasi cod calculator și volan cu comenzi?! Mi-a zis ca îmi da volanul lui sa încerc si la mine!!! Sau are el scrisă vreo alta versiune de flash in el??? Se poate??!!!! Ca nu mai înțeleg!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e numai de flash. Tine si de HW. .. Nu am gasit AA HL pina acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

32 minutes ago, uyvil said:

Am înțeles perfect și am văzut codurile chiar pe Ross-tech ca la al meu are NU la MFSW, dar cum este posibil ca amicul meu sa aibă Passat CC și acelasi cod calculator și volan cu comenzi?! Mi-a zis ca îmi da volanul lui sa încerc si la mine!!! Sau are el scrisă vreo alta versiune de flash in el??? Se poate??!!!! Ca nu mai înțeleg!

NU cred ca amicul tau are AA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, uyvil said:

Am înțeles perfect și am văzut codurile chiar pe Ross-tech ca la al meu are NU la MFSW, dar cum este posibil ca amicul meu sa aibă Passat CC și acelasi cod calculator și volan cu comenzi?! Mi-a zis ca îmi da volanul lui sa încerc si la mine!!! Sau are el scrisă vreo alta versiune de flash in el??? Se poate??!!!! Ca nu mai înțeleg!

Nu. 

Dar e mai putin relevant.... cumpara ce ti-am recomandat si iti rezolvi problema. 

Nu are rost sa dezbatem o cauza care nu e concludenta....ce are x si y. Nu merge, ti-am scris toti ce iti trebuie, nu facem altceva decat sa poluam topicul cu posturi inutile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Mulțumesc oricum pentru implicare și răspunsuri! Am luat volanul și acum urmează sa iau calc AB. 
Trebuie cumva schimbată și maneta mea de    Stergatoare(are buton pt BC pe ea) sau nu are legătura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge lasata, nu impieteaza retrofitul. Doar eroare la scanare, deoarece vede si maneta cu butoane de bc. Oricum, la B6 este grup de manete....se schimba toate 3. Se poate desface separat, dezasambla....dar nu iti recomand, avand in vedere ca nu ai (banuiesc) mai desfacut, lucrat cu ele, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut…am cumparat de curand un vw passat b6 170 cp dsg din 2009….as vrea sa schimbul volanul cu unul de passat cc , b7…acum am volanul in 3 spite cu comenzi cu 8 butoane…vreau sa ma ajutati cu o informatie , mai am nevoie de altceva in afara de volan?se poate schimba si sa imi functioneze toate comenzile,sa nu am alte probleme?

multumesc anticipat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,merge, dar cu siguranta va fi nevoie sa inlocuiesti si calculatorul de coloana cu unul din seria 3c0953549AH,AJ sau AK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Mrsmrs82 said:

Va salut…am cumparat de curand un vw passat b6 170 cp dsg din 2009….as vrea sa schimbul volanul cu unul de passat cc , b7…acum am volanul in 3 spite cu comenzi cu 8 butoane…vreau sa ma ajutati cu o informatie , mai am nevoie de altceva in afara de volan?se poate schimba si sa imi functioneze toate comenzile,sa nu am alte probleme?

multumesc anticipat!!!

Fa o scanare, sa vedem ce calc de coloana ai. Intra pe modul 16 si posteaza codul. In general este asa cum ti-a scris spido.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut, masina mea este unB6 manual din 2007 cu volan fara comenzi, am gasit sa cumpar volan +spira de pe un B6 din 2010 ,acesta avand calculatorul in spira , si mai mult ca sigur  nu cred ca se potriveste la mufa de intra in calculator, trebuie sa fac adaptari ceva ?  sau sa caut spira complecta de pe un passat cc din 2008-2009 cu calc. separat, ce ma sfatuit? las si  poza cu cea din 2010.  multumesc pt. raspuns

331665341_744892346997812_1424628719894924586_n.jpg

327028431_1166477120679584_7674053797820383784_n.jpg

327057297_1959871517686703_5722881062556324012_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia ce trebuie. La tine e calc coloana cu cod 3c0953549... Ptr retrofit se inlocuieste cu 549AH,AJ, sau AK. Se poate face si trecerea la generatia mai noua,cu calculator in spira,dar e mai dificil...repinuit conector...

Altfel,schimbibdoar calculatorul coloana. Spira e ok a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut spido , imi poti spune te rog ce anume trebuie modificat la spira de B7 de am puso mai sus, nu gasesc la pret ok calc. colana  cu 549AH,AJ, sau AK , volanul il am , iar spirade mai sus  pot sa o iau complecta la un pret ok. ms de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie inlocuit tot ansamblul- spira +manete. Apoi inlocuit conector spira si airbag si repinuite. Daca vrei sa te apuci, da-mi PM sa-ti dau diagrama de repinuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!