Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Va salut! Am un Passat CC din 2009 - volanul cu 12 butoane si cu ACC.

De curand am montat un volan de tipul "R-LINE" de Golf 7, tot cel cu 12 comenzi, iluminare alba.

Comenzile functioneaza, asemenea si iluminatul, insa ce nu functioneaza este claxonul. In momentul in care claxonez, imi apare pe MFD "ACC OFF".

 

Am cautat in topic dar nu am gasit o problema asemanatoare, stie cumva ce modificari trebuie facute la cablaj, sau problema este in alta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, modifica pinul pt claxon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Am o skoda octavia 1 luata in ultimul an de fabricatie 2010. A venit cu volan de skoda 2 facelift. Am luat un volan de passat cc cu 12 butoane si padele.

Am montat volanul nou ca sa fiu sigur ca vine pe butuc.

Muflele nu au nici o legatura cu ce spira am eu pe masina.

Mentionez ca am luat acest volan pentru ca pe masina am un dsg dq250 si as dori sa il fac sa mearga cu padele.

Am si eu cateva nelamuriri si daca ma puteti ajuta cu un raspuns va rog:

1.Ce spira si ce calculator de coloana trebuie sa iau pentru a pune in functiune padelele.

2.vad ca din butoane si padele pleaca doar 3 fire in mufa care se conecteaza in spira. un fir negru, unul maro mai deschis si un fir mov/alb. Ma asteptam ca butoanele si padelele sa trimita pe CAN informatiile. ce fel de semnal trimit butoanele si padelele catre ecu , dsg sau calculator coloana?

3. nu am desfacut niciodata o masina cu calculator de coloana, dar va rog sa imi spuneti daca gandesc bine, din volan vine mufa in spira iar din spira in calculator coloana , iar din calculator coloana se mufeaza in instalatia masinii. O schema cu ce fire se duc din calculator coloana in instalatia masinii am vreo sansa sa gasesc undeva?

Ar mai fi multe intrebari dar....vreau sa ma lamuresc cate putin.

Va multumesc anticipat.

Modificat de tao13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu ar trebui un calculator cu Lin 2.0,codat pe masina si ar trebui sa mearga. Calculator cod 1k0953549xx. Ar fi de ajutor o scanare pe 16 SWhell. Conexiunea se realizeaza pe protocol Lin bus,nu Can, intre volan/calc coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 1 nu are calculator de coloana, deci nu ai ce sa montezi pe ea ca de fabrica, ce sa codezi, etc

 

trebuie un modul custom, pt volanul lin 2.0... si daca masina nu avea volan cu comenzi, se complica retrofitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...asa e. Am citit eu gresit, m-a derutat anul...2010. Cred ca e Tour..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

obligatoriu este un Tour 1..... fabricat pana in 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 1 nu a avut niciodata can gateway separat si cutie DSG.

Asa ca e un retrofit cam greu de facut. Informatia circula asa:

butoane volan transmit pe lin catre calc de coloana, acesta trimite pe can catre can gateway care la randul lui comunica cu toate modulele de pe masina pe diferite magistrale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc la toti pentru raspunsuri.

Am gasit si eu in elsa ca butoanele si padelele trimit pe Lin catre spira iar spira e mufata in calculator coloana. nu ma intereseaza restul functiilor din calculator coloana. Vreau sa pastrez tot ce e pe masina , adica spira veche in care fac sa mearga airbag si claxon iar calculatorul de coloana o sa il leg direct pe magistrala CAN asa cum am legat si dsg-ul, deci nu cred ca e necesar un cangateway separat, deoarece cel din cluster receptioneaza si trimite totul ok.

Ma mai gandeam la un convertor direct de la LIN la CAn dar trebuie interpretat protocolul de LIN care sigur nu il gasesc pe nicaieri.

Aveti cumva o schema la mufa dintre volan si spira? Volanul care l-am luat are mufa cu 5 fire , cum am mentionat mai sus, 2 fire vin la airbag iar 3 se duc in butoanele din stanga, unul negru , unul maro mai deschis si unul mov/alb. Banuiesc ca mov/alb este firul pentru LIN, iar cele doua trebuie sa fie 1 plus si 1 minus.

Multumesc inca o data.

Modificat de tao13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie un modul convertizor lin 2.0 can.... un can gateway legat intre ele. Nu cred ca suporta transferul, can gateway care il ai tu pe placa, dar poti incerca

mov/alb= lin, maro=masa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tao13 din pacate nu o sa mearga conectat calc de coloana la  ceas de bord de skoda. Singura varianta construit un convertor si trimis mesaj la cutie. Daca te descurci iti pot da unele info legat de mesajele necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

As vrea sa inlocuiesc volanul de CC care il am acuma pe masina cu unul de GTD/GTI, oare am nevoie si de cablaj volan? Nu se potrivește cel existent oare?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai specificat....ce de acum are comenzi sau nu? Cel de Gti are sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, sinn3r said:

Salutare,

As vrea sa inlocuiesc volanul de CC care il am acuma pe masina cu unul de GTD/GTI, oare am nevoie si de cablaj volan? Nu se potrivește cel existent oare?

Mulțumesc.

Daca ai comenzi volan, trebuie inlocuit cablajul in general, deoarece difera calc din volan si mufa acestuia. Cel de CC, are calc in bratul din stanga volanului , cel tesit, pe cea centrala jos...de regula.

 

Daca nu ai comenzi si montezi tot fara comenzi,  se poate pastra cablajul, trebuie doar modificat un pic

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este volan de CC cu comenzi iar cel de GTI tot cu comenzi, deci am nevoie de cablaj.

Mulțumesc mult pentru informații.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai nevoie de cablajul aferent aceastui model de volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Revin cu mesaj.

Domnul Florin. Am vorbit saptamana trecuta la telefon si v-am lasat mesaj pe whatsapp.

Am incercat sa va contactez si astazi dar nu ati raspuns.

Eu as incerca totusi un calculator de coloana de passat b7 sa il conectez la magistrala CAN.

Am inteles ca pentru B7, calculatorul de coloana este integrat in spira de volan sau ma insel?

Daca este asa pot cauta o spira codul acesta  5k0953569t?

Daca nu este integrat in spira de volan va rog frumos sa imi spuneti ce calculator de coloana pot folosi pentru volanul meu (am atasat poza)

Revin cu mentiunea ca eu am dsg DQ250 pe masina, cel de golf 5 / passat b6. Cum am spus nu ma intereseaza restul functionalitatilor , decat sa pot folosi padelele!

Va multumesc anticipat.

volan.jpg

Modificat de tao13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mai insisiti, vorbesc mult la telefon si de aceea nu pot prelua toate apelurile. 

Revenim. Volanul cu lin 2.0, conectat la un calc de coloana aferent (asa..pe langa masina...) nu o sa lucreze prin can ul masinii tale, cu DGS ul instalat.

Terrabyt te poate ajuta cu info legat de semnal transmis de volan, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Sincer nu am vrut sa va deranjez si sa insit. Nu inteleg de ce nu ar trimite calculatorul de coloana mesajele pe can care sa le interpreteze dsg-ul. Nu este compatibil protocolul calculatorului de b7 cu protocolul can al dsg-ului meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

can-ul tau nu o sa suporte conexiunea cu calc de octavia 2 fl, lin 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut am un passat b6 2009 2.0 cbab dsg si am volanul cel cu 8 butoane fara padele as vrea sa il schimb cu unul cu 12 butoane si padele . Ce ar mai trebui in afara de volan airbag si mufa sa functioneze tot? Mentionez ca am ceasurile albe si tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt calculator de coloana,  de regula. Fa o scanare sa vedem ce cod are al tau. Pt volanul cu 12 butoane,  ai nevoie de 3c.... AJ, AH sau AK (acesta merge doar la cutie manuala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am facut scanare este cu ac. Ce poate functiona daca pun cel cu 12 butoane pe acest calc?

3148ABD8-73CB-4D05-85FD-402EB335F36A.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic. E lin 1.3.Ai nevoie de lin 2.0, unul din codurile de mai sus,postate de Florin.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!