Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Can ul este ok.

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La care cablaj va referiti? Cel de la noul volan(airbag) la spira?cum arata cablul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cablajul din volan. Costy277,  cauta si citeste un pic, ai toate informatiile pe forum. Ti-am dat coduri, piese....deci, mai departe,  spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ValentinSpataru

Salut oameni buni. 

Ma puteti ajuta va rog cu niste informatii. Am un B6 manual si am cumparat un volan de B8 (varianta cu pedale dsg). Am cumparat un ansamblu manete (3C5 953 513 AF) / spirala (3C0 959 653 B) / calculator(3C0 953 549 AK) si le-am schimbat cu totul. Problema este ca am ramas cu eroare de airbag igniter iar claxonul nu functioneaza. Controalele de pe volan merg. Tin sa mentionez ca mufa de la airgab-ul nou se potriveste cu spirala noua dar nu si cu cea veche, canturile fiind putin diferite.

Multumesc!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Trebuie modificat in mufa pt claxon si tot asa pt airbag. Se schimba carcasa de la mufa spira, cea galbena,  ca sa se potriveasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Recent am montat pe passat un volan de Golf 6 R line, inainte avand volan in 3 spite cu comenzi. Am relocat pinii pe mufa airbag veche, am folosit rezistenta pentru a anula un igniter iar calculatorul coloana 3C0953549E l-am pastrat si spira dar nu imi merg comenzile si claxonul. Intrebarea mea este cum se pot face functionale comenzile cu calculatorul de coloana actual? Pun aceasta intrebare pentru ca am demontat recent un volan de Golf 6 R line de pe un passat care avea calculator cu 'E' si functionau comenzile pe volan. Va multumesc

20200603_185750.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuind calculatorul coloana cu unul compatibil. 549AH/AJ/Ak.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut tuturor! Am un Passat b6 din 2007 cu volan în 4 spițe fără comenzi și vreau sa pun altul în 3 spițe fărăra comenzi, mai trebuie sa schimb ceva modul sau spira? Va mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Doar volanul cu airbag cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
AndreiAlexandrescu

Salutare, detin un passat b6 din 2007 2.0 TDI bmp, DSG varianta comfortline la care as vrea sa-i schimb volanul. In momentul actual am volanul clasic in 4 spite si as vrea sa-l pun pe cel in 3 spite cu 12 butoane si padele (pe care il am deja ) cod : 3cb 419 091 bf e74 

Intrebarile mele sunt

1. Se potriveste airbag-ul de la orice alt volan in 3 spite cu 12 butoane ( fara padele ) ? Citisem ceva de niste ignitere care ar fi diferite la acele modele dar nu sunt sigur de informatie.

2. Este suficient sa cumpar calculator de coloana 3C0-953-549-AH AJ sau v-a trebuii sa iau si spira cu manetele? Citisem ceva ca ar fi calculatorul integrat in spira si trebuie schimbat cu totul dar nu sunt sigur de informatie.

3. De ce cablaj am nevoie ? Am mai gasit un cod 3c8 959 537 D care cred ca este de la comenzi.

4. Mai am nevoie de alt ceva ?

 

Multumesc!

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. NU. Exista doua tipuri, cu prindere diferita. Deci trebuie sa acorzi atentie acestui aspect.

Nu igniterele difera la ele....ci prinderea

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare 

Am un b6 dsg si am volan cu 8 butoane si padele pe care vreau sa il înlocuiesc cu unul cu 12 butoane si padele,întrebarea este dacă ambele calculatoare de coloana dintre cele doua de mai jos suporta padele si pilot automat. 

3C0-953-549-AH 

3C0-953-549-AJ

Mulțumesc. 

Modificat de mihai_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am nevoie de ajutorul vostru.

Un coleg de munca si-a schimbat volanul la un passat din 2006. A avut volan in 3 spite fara comenzi si a trecut la unul cu comenzi + airbag+ cablu (passat din 2010) si spira.

Cand a venit la mine nu ii mergea claxonul si nici comenzile. I-am zis ca ii trebuie un calculator de coloana din cele specificate aici si a gasit un 3C0 953 549 AK . Dupa montaj am reusit sa ii fac sa mearga claxonul, comenzile si iluminarea butoanelor. Am facut si recalibrarea senzorului G85 si totul este ok.

Problema cu care ma confrunt este ca a ramas eroarea de airbag si nu ii merge cruise controlul.

As vrea sa incerc cu rezistenta lipita pe placa, dar nu sunt sigur daca merge. Deja am demontat volanul de vreo 3 ori pana acum si as vrea sa il desfac iar dupa ce am mai multe informatii cu privire la ce trebuie facut.

 

Va multumesc

 

121675694_916069818919732_3028536981820005040_n.jpg

121684207_298993348092488_204202076547624517_n.jpg

121685371_2619717145006485_6034289566153286612_n.jpg

121686441_2650862158576608_5779569095685111412_n.jpg

121695196_842490709821587_7926887210439003383_n.jpg

121929225_357013632235721_2957638061759649381_n.jpg

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr ca airbag-ul original avea 2 ignitere iar asta nou are numai unul.Trebuie pusa o rezistenta care sa ,,simuleze" cel de-al doilea igniter.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistenta pe cablaj, pana in calc coloana. Tempomat...din codare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum verific pe ce fire trebuie să pun rezistenta? Am acum rezistenta de 2.2 ohm. E bună sau trebuie de altă valoare?

Mulțumesc de răspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok. Pai...o montezi...si stergi eroarea. Daca s-a sters, aia este. Ori 1 si 2.....ori 3 si 4. Nu imi mai aduc exact aminte culorile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!!!

Am reusit cu airbagul, am lipit rezistenta direct pe placa, imediat dupa mufa galbena pe primii doi pini din dreapta cum tii placa cu  mufa galbena spre stanga :)

Nu am reusit in schimb cu tempomatul. In continuare imi apare semnul exclamarii cand il activez. Am verificat la measuring bloc si vede maneta cand o activez. Am incercat si 511 si 513 la sfarsit si nimic.

Postez aici codurile care le are pe blocul de manete. Poate iti dai seama care e problema.

3C0959653B

3C9955507AG

3C9953513B

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-urile de pedale le vede? Inainte de modificare mergea pilotul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă te referi la ambreiaj și frână. Nu am verificat. Avea la ultima scanare de data trecută eroare pe switch ul de la ambreiaj. Acum când am făcut iar scanare nu mai apărea. In ce grup le vad? Dacă am înțeles eu corect, că la asta te referi. Referitor la întrebarea dacă îi mergea înainte de modificare nu știu. O să aflu mâine la muncă. Ce știu sigur, de când a schimbat ceasurile și volanul nu ii merge. Mulțumesc

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,la alea ma refer. Unde ai verificat maneta...acolo gasesti si switch. Unul defect poate anula ccs.

50 minutes ago, spido said:

Gata ..suntem deja off topic.

 

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Caal-Shto said:

Multumesc!!!

Am reusit cu airbagul, am lipit rezistenta direct pe placa, imediat dupa mufa galbena pe primii doi pini din dreapta cum tii placa cu  mufa galbena spre stanga :)

Nu am reusit in schimb cu tempomatul. In continuare imi apare semnul exclamarii cand il activez. Am verificat la measuring bloc si vede maneta cand o activez. Am incercat si 511 si 513 la sfarsit si nimic.

Postez aici codurile care le are pe blocul de manete. Poate iti dai seama care e problema.

3C0959653B

3C9955507AG

3C9953513B

 

Inainte de inlocuirea volanului si calculatorului de coloana, ma indoiesc ca functiona. 

Daca functiona, este numai problema de codare...dar ma indoiesc.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi cer scuze. Acum am ajuns la muncă și am vorbit cu el. Nu avea înainte tempomat. La adăugat el. Ups , greșeala mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!