Jump to content

Trecere de la Minidot la Maxidot Golf 5 / Jetta


sol1
 Share

Postare recomandată

Sau daca te incumeti sa le desfaci si sa citesti eepromul manual cu un programator se poate rezolva si asa scala.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a reusit  cineva sa faca asa ceva pe la noi ? am vazut asa ceva pe vwvortex ,imi par foarte interesante..

post-141111-0-05812600-1417517532_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la o masina aceste ceasuri (poza atasata)pot sa fac asa ceva si la mine avand maxidot?http://www.girlshare.ro/34197629.4

sa-mi arate ce viteza sa schimb . nu pt mine pt nevasta ca uita mai mereu se crede cu masina automata

Modificat de 1.9 TDI 131cp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU suporta ceasurile tale aceasta functie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin am gasit maxidot diesel de cady(am inteles ca merge pe golf 5) din 2007

Stie cineva prin Timisoara pe careva care m-ar ajuta cu adaptarea? (Masina mea e 2009). La un pret ca cele insirate prin postarile anterioare

la reprezentanta in timisoara am inteles de la un amic ca nu ar fi dispusi sa schimbe minidot cu maxidot sh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria Prestari servicii... cu altceva nu te putem ajuta, avand in vedere ca tu esti din Timisoara.

 

la cel de Caddy, trebuie facute si cateva mici modificari - sa ii schimbi carcasa - fata cu geamul, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut deci pentru 2004 in afara de calculatorul de coloana fiindca n-am tempomat , ceasuri si maneta nu mai trebuie fire trase? Doar codari prin vagcom? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA trebuie si un fir tras la anul tau de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde pana unde ,ai vreo poza cu firul asta ? Trebuie confectionat sau cumparat ca atare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE la calc de coloana de volan pana la mufa albastra de sub stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste la vanzare firul ,sau trebuie in vreun fel adaptat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un fir cu 2 papuci la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam discutam off topic aici.....

 

Se gaseste la vanzare firul ,sau trebuie in vreun fel adaptat?

 

se gaseste in kit-ul original de tempomat - si se poate si confectiona.

 

ai intrebat de unde pana unde se trage - din mufa de la calculator coloana, pin 13, pana in mufa intermediara - albastra - din compartimentul cu mufe de sub ansamblu stergatoare - pin 4.

 

se poate face din cabluri de reparatie - cod 000 979 009E si 000 979 020E ... sau pini separati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam discutam off topic aici.....

 

Se gaseste la vanzare firul ,sau trebuie in vreun fel adaptat?

 

se gaseste in kit-ul original de tempomat - si se poate si confectiona.

 

ai intrebat de unde pana unde se trage - din mufa de la calculator coloana, pin 13, pana in mufa intermediara - albastra - din compartimentul cu mufe de sub ansamblu stergatoare - pin 4.

 

se poate face din cabluri de reparatie - cod 000 979 009E si 000 979 020E ... sau pini separati

 

exact ,exact ce aveam nevoie , multumesc foarte mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptari codari scrieri cipuri merg cu vag com? Multumesc.

Modificat de OvYd3L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, doar sa ai codurile pin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca atata lume a schimbat ceasurile, de ce nimeni nu pune operatiunea completa de la A la Z, de ce nu se face niciun diy legat de schimbarea ceasurilor, felul in care se pot afla pinurile, unde trebuie introduse ce interfete si programe trebuie sa folosim tot tot.. in cazul asta s-ar fi evitat poloarea topicului.. ni se raspunde foarte scurt si tot in ceata ramanem... scuze daca intrebam ce trebuie facut pentru a avea cb sau a punemaxidot in loc de minidot ni se raspunde scurt si la obiect alte ceasuri si dupa caz maneta si, sau calculator coloana minim midline.. un diy complet si detaliat cap-coada ar fi fost perfect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici OvYd3L: http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3604801-DIY-hi-line-cluster

 

Este un DIY mai complex, dar explica tot ce trebuie sa faci pentru a schimba ceasurile, inclusiv partea de citire pin, modificare km, etc.

Pentru a citi codul pin, modificare km ai nevoie de o interfata VAG CAN Commander.

 

Este destul de munca. Sfatul meu daca vrei sa faci schimbarea asta apeleaza cu incredere la unul dintre colegii de pe forum care fac asta si stiu bine procedura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptari codari scrieri cipuri merg cu vag com? Multumesc.

 

 

Daca atata lume a schimbat ceasurile, de ce nimeni nu pune operatiunea completa de la A la Z, de ce nu se face niciun diy legat de schimbarea ceasurilor, felul in care se pot afla pinurile, unde trebuie introduse ce interfete si programe trebuie sa folosim tot tot.. in cazul asta s-ar fi evitat poloarea topicului.. ni se raspunde foarte scurt si tot in ceata ramanem... scuze daca intrebam ce trebuie facut pentru a avea cb sau a punemaxidot in loc de minidot ni se raspunde scurt si la obiect alte ceasuri si dupa caz maneta si, sau calculator coloana minim midline.. un diy complet si detaliat cap-coada ar fi fost perfect...

 

Nu la toate este la fel, nu toate merg usor, unele necesita ore de munca, citire eeprom cu programatoare, s.a.m.d. - in functie de producatorul ceasurilor, anul de fabricatie, etc.

 

in functie de anul de fabricatie al masinii tale, cumpara un Vag Commander si/sau un Tacho - sa le ai pe amandoua - daca nu merge cu astea, in cel mai rau caz cumperi si un Avdi - si incerc sa te ajut prin telefon, in limita timpului disponibil.

 

in felul asta, ai si ocazia sa faci DIY-ul de care vorbesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine mașina e octombrie 2005 și trecut 2006 pe carte, e benzină 1.4 cu instrumente cu 220 km.. Vă rog să-mi spuneți dacă instrumentele cu maxidot pe care vreau să le pun trebuie să fie obligatoriu :

1. Fabricate în 2005

2. De pe auto pe benzină

3. Cu 220 km/h în bord

Acestea ar fi toate condițiile? Sunt destul de greu de găsit și m-aș bucura să nu fie toate obligatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Fabricate pana in 31.05.2006 - recomandat. 

2. Recomandat, ca sa nu stai cu modificare de eeprom, etc.

3. Nu - pot sa fie pana la 260 km/h... sau mai departe 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florin ,pentru ceasurile  dupa 2006( immo4c ) se poate face immo off cu diferite diagnoze ,etc  ? si apoi puse pe masina sub 2006 ? Este o curiozitate.

Modificat de WVWZZZ
Nu mai da quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

immo off se face pe ECU - da, se poate face - dar depinde de ECU - la unele prin OBD, la altele pe banc.

 

de pus, se pun, dar pot sa apara si alte probleme legate de compatibilitate - mai mult sau mai putin.

 

totusi, atata timp cat exista o solutie curata de adaptare, recomand sa se cumpere componentele compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Recomandat" la anul fabricației pentru faptul că în caz contrar sunt slabe șanse de reușită sau pentru o operațiune mai ușoară. Întreb deoarece această condiție este destul de greu de îndeplinit... Instrumentele nu se găsesc chiar atât de ușor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc, trebuie doar sa cauti - altfel trebuie sa ii faci immo off, etc - te complici fara sa te doara capul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!