Jump to content

Trecere de la Minidot la Maxidot Golf 5 / Jetta


sol1
 Share

Postare recomandată

Daca e asa cum spune Aviasol, atunci o serie de dealeri mint sau habar nu au ce vand sau (eu, cel putin) am un computer plus cam..."defect", in sensul ca nu toate optiunile necesare unui model Plus sunt active...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aleodor, 100% aia de la care ai luat tu masina nu au habar. daca toate ar avea computer mare (plus) atunci de ce in lista de optionale e trecut ca optional computerul normal si computerul plus? nu e chestie doar de functii. comuterul tau plus nu e cam defect, are activate pe el numai functiile corespunzatoare optionalelor instalate pe masina ta. La mine are si functiile pt lumini si alarma pt ca am astea din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am primt pe 07.11.2006 masina si aveam data comanda de computer simplu - dar nu are altceva decit indicatorul multifunctional(consum, km, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal astept sa`mi vina masina si am comandat comp bord plus si incalzire in scaune ... dupa manual daca alegeam scaune incalzite nu mai puteam sa aleg comp bord plus...dealerul nu a zis nimic...oricum nu am ce sa le reprosez...baietzi de baietzi...imi va functiona compul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor si La multi ani ! Am fost sa-mi schimb cauciucurile de vara cu cele de iarna, asta cam in jurul datei de 20.12.2006 si la service-ul unde am fost erau doua g5 de firma, ridicate de la dealer cu o zi inainte, care suportau aceeasi operatiune ca si a mea, adica schimbarea cauciucurilor. Intrand in vorba cu unul dintre conducatorii masinilor am inteles ca erau cumparate de o firma din Brasov printre alte inca 30-50 de g5-uri si faceau parte din "flota" de masini a respectivei firme. Erau varianta TL si aveau computer de bord simplu, deci pe jumatate ca dimensiune decat cel plus. Masinile erau cu oglinzi negre, deci model 2007. Asta ma conduce la concluzia ca modelul 2007 nu are ca format standard pentru computerul de bord, formatul computerului plus. Acum daca firma respectiva a cumparat 30-50 de g5-uri, poate ca comandat ceva mai ieftin, dar nu cred ca daca la VW se impune o linie minimala de fabricatie, s-ar reveni la un accesoriu mai vechi doar pentru o comanda mai mare. Numai de bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e pacaleala cu computer bord plus pt modelele 2007 , al meu e 2007 si e jumate ecranu. e doar optional computeru plus la TL costa 194 DDP si CL 53 DDP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu e TL model 2007 si e full ecran deci nu e nici o pacaleala cu compuerul bord plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si al meu e 2007, masina a venit acum o saptamana, iar afisajul computerului de bord are dimensiunea normala, jumatate cat computerul de bord plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in BC+ meniul audio apare numele melpdiilor scrise pe CD cu CD text sau citite de pe ipod sau usb ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut.

M-ar interesa sa schimb afisorul Minidot in unul Maxidot, am o Jetta 2006 diesel 1.9 Confortline, maneta stergatoarelor are butoane pt computer.

Am gasit ceasuri cu afisor mare numai ca e de benzina si turometrul e de 8000 nu de 6000 ca la diesel. Am inteles ca se poate schimba folia de la turometru, asta nu ar fi o problema, ma intereseaza compatibilitatea la ceasurile de benzina la masine diesel. Trebuesca facute ceva adaptari cu Vag-com-ul? Km sunt stocati in memoria ceasurilor, trebuie modificati si ei?

Multumesc mult. Scuze daca am postat dublu, dar nu am gasit acest subiect dezvoltat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si cu VCDS, insa trebuie sa stii PIN-ul imobilizatorului (sau SKC si data la care a fost generat de dealerul care a vandut prima data masina, WSC-ul dealerului si nr. de importator).

Ai nevoie de PIN-ul atat din clusterul de pe masina, cat si din cel nou (maxidot). Te sfatuiesc sa mergi la dealer, ei o sa faca adaptarea online.

Poti sa faci si tu operatiunea, insa ai nevoie de un soft special pt. a citi PIN-ul. Cu VCDS nu poti face decat adaptarea imobilizatorului si a cheilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau un vag commander - eu cu el citesc PIN ul la platforma asta.

Daca schimbi foliile, trebuie sa schimbi si soft-ul...

Km sunt stocati in cluster.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt schimbare am inteles ca imi trebuie pin-ul treaba e ca eu detin un cablu vag-com 908 imi poate fi folositor. Cu ce se rescrie softul si cu ce rescriu km? Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

908 - ul e bun. Soft-ul, dupa ce il faci rost, il poti scrie cu vag commander.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,as avea si eu nevoie sa schimb minidot cu maxidot,unde pot gasi piese si asistenta de specialitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Asistenta - cauta la prestari servicii..... :icon_thumright:

Piese - iti recomand sa cauti pe la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot caut pe net de doua saptamani la diverse dezmembrari,nimeni nu are...deja nici nu mai imi vine sa mai caut.tocmai d-aia am scris aici,ma gandeam ca poate e cineva binevoitor sa ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In linkul pe care l-ai pus tu (care, apropro, nu functioneaza - asta e cel corect http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3604801/page1 ) s-au adaugat si alte module pe masina (compass - busola -) si s-a adaugat si alta sirena, desi nu e necesar pt. ca ceasurile maxidot sa functioneze.

Inlocuirea ceasurilor de bord si adaptarea lor sunt operatiuni ce necesita cam 30 de minute (daca se rescrie fisierul. bin) sau cam 60 de minute daca se face cu VCDS (implica si readaptarea cheilor)(cu conditia sa fie cunoscute PIN-urile ambelor ceasuri)

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar se poate doar inlocui doar maneta si pastra minidot-ul?Am vazut la cate unii BC pe minidot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vezi aici o operatiune mai ampla din care poti lua ce crezi necesar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai bine imi vad de treaba,nu merita sa imi rup buzunarele pentru un afisaj de consum si un range,eventual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

a propos de display-ul informatiilor in bord, puteti sa-mi spuneti de ce la caldura (vara) sau dupa 100km de mers (iarna), caracterele de pe display incep sa dispara?

e vorba de o Bora 1.6 16v din 2001(77kw, 105cp, AZD), Confortline.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!