Jump to content

Trecere de la Minidot la Maxidot Golf 5 / Jetta


sol1
 Share

Postare recomandată

  • 2 months later...

Salut, am un golf 5 din 2004 1.9 tdi,am avut modelul fără pilot si bc,zilele acestea am reușit si am trecut la pilot si volan cu comenzi care funcționează ok. Am comandat si ceasurile maxidot,după ce am citit aici pe forum, cu data de fabricație 09.2004. Toate bune am citit pinurile la amândouă dar acum vine si problema mea ca nu pot accesa modulul 25 immo,aveți vreo părere.mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

in mod normal, nu ai de ce sa nu-l poti accesa - nu merge accesat nici la ceasurile tale ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ceasurile mele pot accesa dar după ce schimb cu astea noi nu mai intra,este vreo regula sa pun ceasurile,adică trebuie sa deconectez bateria sau... nu stiu. Am mai citit aici ca trebuie sa activezi service mod dar nu stiu cum. Acum vreau sa caut în sb un vcds original poate ca e a mea clona?

Modificat de ciobisib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, incearca si cu un VCDS original, dar nu cred sa fie de acolo problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Toate bune si frumoase dupa montarea de BC pe un golf 5 fara BC, nu am facut nici o legatura la comenzile volanului (nu ma intereseaza), deci toate functioneaza perfect in afara de comenzile pe volan (care nu am vrut sa le pun) in schimb dupa doua luni am fost nevoit sa folosesc claxonul si surpriza, acesta nu functioneaza. Am fost din nou la meseriasul care a facut schimbul de piese si a constatat ca am pus o centralina 1K0953549BP care cica pe langa inelul 1k0959653C trebuie sa mai aiba un modul pentru comenzile la volan, iar fara acel modul si cu comenzile ne activate claxonul nu functioneaza pentru ca are numai firul de la pinul 7 activ iar cel de la pinul 8 in centralina este gol. Deci a spus ca aceasta centralina fara comenzi la volan calxonul nu va functiona iar rezolvarea ar fi ca sa schimb centralina cu una 1k0953549A care are si pinul 8 in schimb nu este compatibila pentru comenzi la volan, voi ce pareri aveti? Deci nu ma intereseaza comenzile pe volan si tempomatul. Multumesc si va doresc o seara buna.

Modificat de loghy
limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cablaj airbag ai acum? Ce cod are?

Cu cablajul simplu ,nu cel ptr volan multufunctional,va merge si claxonul.Banuiesc ca acum ai un 1k0971584C sau 5K0...C-vorbesc de cablaj aici..

Deci schimba cablajul si o sa mearga si claxonul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am cablajul vechi. Am pus centralina veche si claxonul functioneaza iar cand pun centralina cu BC claxonul nu mai functioneaza, meseriasul a motivat ca centralina noua nu are pin la nr 8 si aceasta centralina cu MFA este mai pretentioasa decat cea fara si ar mai avea nevoie de inca cateva piese! Si a spus ca este buna si mai simplu (cum pe mine nu ma intereseaza comenzile pe volan si tempomatul) o centralina care se termina cu A nu cu BP!

Modificat de loghy
limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E codata gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este codat gresit? Pentru ca in rest de claxon totul functioneaza, mai putin comenzile pe volan care nu sunt puse si nici nu am pe volan asa ceva!

Modificat de loghy
limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca dupa ce a terminat tot de montat referitor la centralina, inel si maneta BC in momentul cand monta airbag-ul (adica apasa pe el sa intre in locasuri) claxonul suna cu draci si nu reusea sa puna bine airbag-ul si cum deranjam vecinii imi aduc aminte (el nu) ca a facut ceva ca sa nu mai sune si apoi l-a montat si problema este ca nu ne amintim, el ce a facut si daca dupa ce a montat airbag-ul a activat din nou (ce banuiesc ca a dezactivat pentru a nu mai suna). Ma intreb este posibil sa se fi stricat ceva in centralina si sa nu functioneze claxonul? El spune ca pe diagnoza nu ii da nici o eroare si ca toate setarile sunt ok problema stand in acel pin 8 care in noua centralina este gol iar firul care pleaca din volan nu transmite nimic la centrala. In carcasa airbag-ului pentru claxon sunt doua fire din care unul are doi papuci si cica are nulul pe el verificat ca functioneaza si este pe pinul 7 a centralinei, iar celalalt este mort parerea lui ca vine atacat cu pinul 8 din centralina care este gol (adica gaura goala fara pin) si deci nu pleaca semnalul la releu pentru a activa claxonul !

Modificat de loghy
limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi scos borna de la baterie...:)

Sau un fir de la claxon...eu stiu ce ati facut voi acolo???

Nu se strica ,,centralina" asa usor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centralina, clacson, eruare, aerberg....cam complicat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu centralina veche functioneaza claxonul cu cea noua nu.

Modificat de loghy
limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA.Ptr ca e codat cu cu volan cu comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ce este de facut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce codare ai acum pe adresa 16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codeaza fara volan cu comenzi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Încerc,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Meseriasul a spus ca a probat toate variantele posibile si cu comenzi si fara. Pentru centralina care o am a spus ca trebuie obligat volan cu comenzi pentru ca are alt sistem de a functiona claxonul, lipsindu-i pinul 8 la centralina cu comenzi. El a spus ca daca îi schimbam centralina cu una care nu are si comenzi la volan aceea are si pinul 8 care ne permite a lega claxonul pentru a functiona (parte studiata de el), asa sa fie !

Ce codate ar trebui sa am pe adresa 16 ?

Modificat de loghy
limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci de ce ne mai intrebi pe noi daca te increzi asa mult in ce spune meseriasul ?

pe un calc de coloana de volan care stie de comenzi de volan nu este obligatoriu sa existe volanul cu comenzi, merge si fara,.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveam incredere in el nu mai intrebam aici, iar el s-a justificat aratandu-mi ca volanul fara comenzi are 2 fire si centralina care am pus-o noua nu are pinul 8 iar cea veche are pinul 8, deci el imi spune ca neavand pinul 8 in centralina un fir de la claxon nu poate transmite contactul la centralina (adica nu poate sa inchida contactul numai cu un fir) asta mi s-a spus,cu toate ca eu imi amintesc ca el a facut o codare cand a pus airbag-ul pentru ca claxonul suna enervand vecinii in momentul cand el apasa sa fixeze airbag-ul in volan si culmea ca el nu-si mai aminteste ce a facut. Chiar acum am vorbit cu el si mi-a spus ca el a incercat toate variantele ieri si ca in aceasta dimineata s-a documentat si ca imi trebuie o centralina cu CB fara MFA care are si pinul 8 pentru al doilea fir de la claxon (volan).Si mi-a spus sigur ca daca vreau sa tin aceasta centralina cu MFA trebuie volan cu comenzi daca nu, iau una fara MFA si se rezolva treaba. Eu am gasit si o centralina fara MFA si as vrea sa va intreb in afara de ca nu mai are acea functie de MFA se schimba cu ceva alte functii din display? Multumesc.

Modificat de loghy
limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vasile-eu zic sa schimbi meseriasul...are probleme cu memoria...daca nu mai stie ce a facut...

Schimbi ,,centralina" degeaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi sfat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut Vasile,

si eu am avut o problema de genu dar la mine meseriasul chiar stia ce face si a controlat placa pe care a gasit un defect ars ceva nu mai stiu ce denumire a folosit dar comenzile de pe volan functionau perfect numai clacsonul era problema.......alta centralina rezolva problema cel putin la mine asa a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!