Jump to content

Trecere de la Minidot la Maxidot Golf 5 / Jetta


sol1
 Share

Postare recomandată

Am înțeles, mai putea ajuta cum sa scot datele de la ceasurile mele si sa le rescriu pe ceasurile care vreau sa le pun pe masina? Sau o schema ?

Cablul VAG K+CAN COMMANDER 3.6 este bun sa citesc si sa rescriu datele ceasurilor? Sau trebuie si altele?

Nu merge la cele de dupa 2007 cu commanderul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Am înțeles, mai putea ajuta cum sa scot datele de la ceasurile mele si sa le rescriu pe ceasurile care vreau sa le pun pe masina? Sau o schema ?

Cablul VAG K+CAN COMMANDER 3.6 este bun sa citesc si sa rescriu datele ceasurilor? Sau trebuie si altele?

 

AVDI, etc.... nu ajuta la nimic commanderul.

 

Salutare.

Am citit posturile din forum, dar neavand prea multe cunostinte in domeniu nu m-am lamurit complet.

Am un golf 5 (1.9 tdi) fabricat in 2004 cu minidot (am tempomat, criuze control, afiseaza consum, range etc.). Problema a aparut cand a dat caldura, dispare scrisul de pe display. As vrea sa il schimb cu un maxidot daca tot trebuie schimbat. Din ce an trebuie sa fie ceasuri cu maxidot care trebuie cumparate (pana in 2006 ?) si in afara de rescrierea cheilor ce operatiuni mai implica.

 

trebuie transferata informatia - la tine merge cu comander - iti mai trebuie si VCDS - oricum, eu te sfatuiesc sa te adresezi cuiva care a mai facut, ca sa te ajute - altfel iti poti imobilza masina.... trebuie sa cumperi ceasuri fabricate pana in 31.05.2006 - ca sa mearga treaba usor si bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ceasurile vechi imi aparea cand deschideam capota, masinuta de la capota iar la haion era masinuta cu portierele. La ceasurile noi am trei martor:i portiere,haion si capota. Cel de la portiere functioneaza.

Cod ceas vech 1k0920 850J

Cod ceas nou 1k0920 851F

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este 2004 ? difera un pic avertizarile, in functie de model - an fabricatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da masina este din 2004. An fabricatie ceas vechi 20.10.03 iar la ceas nou 10.10.04

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un coleg cu Seat Leon 1P si are minidot, comenzi pe volan, si maneta de stergatoare cu butoane pt CB. El poate schimba posturile radio si piesele de pe volan cu toate ca are minidot. Daca as copia codarile la mine, si as pune maneta de stergatoare cu butoane oare nu ar functiona complet comenzile de pe volan sa schimb posturile radio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf 5 1,9 care de curand a primit update la maxidot.I-am schimbat plasmele pentru ca provenea de o masina de anglia care era in mile, dar am observat ca nu indica corent numar de km/h dupa asta.Mentionez ca am facut toate codarile prin vcds. mai am un cluster din 2008 pentru piese,pot lua ceva din el ca sa indice corect viteza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu.

 

trebuie citit eepromul, identificate adresele coresponedente vitezei, modificate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu eroarea 18058 powertrain data bus-missing message from instrument cluster,care pot fii cauzele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Possible Symptoms

Malfunction Indicator Light (MIL) ON

Possible Causes

Fuse(s) faulty Databus Wiring and/or Connector(s)

Cluster (J285) faulty Instrument Cluster (J285) faulty

Possible Solutions

Check Fuse(s) Check Databus Wiring and/or Connector(s) from/to Instrument Cluster (J285) Check/Replace Instrument Cluster (J285) Check Measuring Value Blocks (MVB)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu eroarea 18058 powertrain data bus-missing message from instrument cluster,care pot fii cauzele?

 

si ace ceva probleme ? fa o scanare completa la masina sa vedem ce mai ai pe acolo....

 

si postati problema in topicul dedicat, nu are legatura cu retrofitul de la minidot la maxidot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

va salut.va rog sa-mi spuneti si mie daca dupa ce am schimbat minidotul cu un maxidot la masina jetta 1.9 ( masina mea e fabricata 11.2006 iar ceasurile noi cu maxidot sunt fabricate 2008 ) ar trebui sa-mi afiseze pe maxidot si postul de radio care ruleaza . celelalte functii merg mai putin martorul pentru capota deschisa . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

martor capota - verifica sa ai switch-ul functional si mufa bagata

 

da, trebuie codat si iti afiseaza si postul de radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am 1K0 920 864 B minidot pe masina, probabil fabricat undeva pe la mijlocul lui 2008.

Am gasit un maxidot 1K0 920 873 B din 08.2006.

Merge sau e bataie de cap? Intre ce ani sa fie fabricat maxidotul ca sa mearga ok?

Mi-am luat un volan de G5 cu comenzi, astept dupa restul pieselor(calculator si cablu airbag), si din cate am citit, nu pot schimba melodiile din RNS daca nu am maxidot?

Modificat de alexdiaz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este cu comenzile de pe volan fara maxidot. Pana in luna 06.2006 ar trebui sa fie clusterul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexdiaz, este bun clusterul pentru masina ta. 1K0 920 873 B fiind tot immo4c. Cu adaptarea lui pe masina va fi ceva mai greu.

Citeste topicul de la inceput si vezi ce solutii au gasit colegii care au mai facut acest retrofit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am 1K0 920 864 B minidot pe masina, probabil fabricat undeva pe la mijlocul lui 2008.

Am gasit un maxidot 1K0 920 873 B din 08.2006.

Merge sau e bataie de cap? Intre ce ani sa fie fabricat maxidotul ca sa mearga ok?

Mi-am luat un volan de G5 cu comenzi, astept dupa restul pieselor(calculator si cablu airbag), si din cate am citit, nu pot schimba melodiile din RNS daca nu am maxidot?

 

este perfect compatibil pentru masina ta - se adapteaza doar ca e un pic mai mult de munca la el, dar se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pt raspunsuri!

Am renuntat deocamdata la operatiune, mi se pare putin aiurea sa nu ai si comenzile de schimbat track-uri in aceeasi parte cu volumul, practic tot trebuie sa iau mana de pe cotiera ca sa schimb o melodie.

Ma mai gandeam la varianta de a-mi lua volan de Golf 6, cel care are si comenzi de back si forward in partea stanga langa volum.

Oare mai e nevoie de maxidot pentru cazul asta? Ca din cate stiu doar comenzile din dreapta au treaba cu navigarea prin computerul de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

E cineva din Cluj care poate adapta un maxidot immo 4c pe un golf 5 din 2004?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria Prestari servicii.... sau vb cu userul Terrabyt, daca iti e mai aproape de tine

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc o parere mai avizata ca a mea.

Mi-am montat pe masina IC cu maxidot.

Ca sa-mi activez meniul trebuie sa schimb calculatorul de confort. Actual am pe masina 1K0959433BL. Din ce m-am informat mi-ar trebui un calculator care are la urma AR sau CB. Am gasit un calculator confort care are codul 1K0959433J. Din ce m-am uitat, vad ca acesta are aceleasi caracteristici ca a celor amintite mai sus. Deci in concluzie imi este bun calculatorul 1K0959833J? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Catalin ce calculator de coloana ai cauza poate fi din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut ,am si eu o intrebare cine imi poate spune pinul la aceste ceasuri

vag can ul meu nu reuseste nici cum sa citeasca pinul,se chinue 3 min dupa care apare no pin found please reset cluster and retry.

dau o bere 2 3 4 5....

Multumesc

eeprom mk5 tdi 01.2006.bin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se poate sa ma indrume cineva spre ce fel de cablu/aparat ar putea sa citeasca ceasuri de bord de golf 5 din 02.06 ,sa aflu pin ul.

dupa mai multe incercari vag commander 5.5 nu poate afla pinul,pe ceasurile din 2004(originale) il citeste fara probleme

o clona care ar merge.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce producator sunt ceasurile achizitionate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!