Jump to content

Trecere de la Minidot la Maxidot Golf 5 / Jetta


sol1
 Share

Postare recomandată

Victor cojocaru

Va salut! Am citit cu mare interes postările voastre despre Swap ul clusterului. Eu am un MK V 2005,1.9 TDI 4motion și vreau sa ii schimb ceasurile fiindcă minidotul la caldura devine invizibil, nu se mai vede decât temperatura. Din maneta de la ștergător pot vedea range, consum mediu, ora,temperatura,limita de viteza...

ce îmi trebuie concret sa fac swapul? De la ce an se potrivește maxido-ul?ce mai trebuie in afara de maxidot,ce piese?mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai usor se adapteaza unul pana in 2006. Nu mai trebuie alte piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor cojocaru

Al meu e 2005. Ce îmi trebuie?

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ceasurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Sunt nou posesor de golf 5 - 1.9 tdi bkc - 2005,  doresc sa stiu si eu ce piese imi trebuie pentru a trece de la minidot cel care nu arata consumul la minidot sau maxidoat care sa afiseze si consumul, cati km mai faci... in momentul de fata masina nu este dotata cu butoane pe maneta de la stergatoare. ( are doar pilot automat, senzor lumini, senzor ploaie ).

 

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maneta cu butoane si alte ceasuri cu minidot sau maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem undeva ca este nevoie si de calculator coloana volan sau am citit prost? 

 

Dupa ce fac rost de ceasuri si de maneta cum trebuie procedat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vei putea face singur swap-ul ceasurilor.E nevoie de ceva cunostinte,scule,interfete...

Cauta la prestari servicii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/21/2017 at 11:06 PM, mihairemix said:

Citisem undeva ca este nevoie si de calculator coloana volan sau am citit prost? 

 

 

Ai spus mai sus ca ai si CCS, deci nu ami este nevoie de alt calc de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare am montat de curand ceasuri maxidot pe o jetta 2006 si am vazut ca la mine nu apare Convenience este normal sa nu apara ?? sau este vreo setare de facut ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, spido said:

Ptr meniul convenience trebuie sa ai modul confort highline.

si daca montej modulul asta si o sa apara convenience pe maxidot ce optiuni o sa imi mearga sau la ce ma ajuta convenience ??? ms

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai acest modul pe masina...insa este o versiune lowline.Se inlocuieste..

Ai acces la setari legate de confort..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor cojocaru

Doar ceasurile cu maxidot? Eu m-a gândeam sa pun direct al display acolo in bord,unul mai mare , maxidot, nu sa schimb ceasurile...ce Spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor-trebuie sa schimbi ceasurile cu totul ptr ce vrei tu...nu doar displayul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Victor cojocaru said:

Doar ceasurile cu maxidot? Eu m-a gândeam sa pun direct al display acolo in bord,unul mai mare , maxidot, nu sa schimb ceasurile...ce Spuneti?

 

On 8/21/2017 at 2:27 PM, mihairemix said:

Buna ziua,

Sunt nou posesor de golf 5 - 1.9 tdi bkc - 2005,  doresc sa stiu si eu ce piese imi trebuie pentru a trece de la minidot cel care nu arata consumul la minidot sau maxidoat care sa afiseze si consumul, cati km mai faci... in momentul de fata masina nu este dotata cu butoane pe maneta de la stergatoare. ( are doar pilot automat, senzor lumini, senzor ploaie ).

 

Multumesc

 

 

On 8/21/2017 at 6:15 PM, Al Bundy said:

maneta cu butoane si alte ceasuri cu minidot sau maxidot.

 

8 hours ago, Victor cojocaru said:

Doar ceasurile cu maxidot? Eu m-a gândeam sa pun direct al display acolo in bord,unul mai mare , maxidot, nu sa schimb ceasurile...ce Spuneti?

Victor - informatia era pe pagina anterioara... trebuie doar sa citim/cautam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreau sa imi pun ceasuri de tiguan ce imi mai trebuie in plus, am vazut aici un video 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@killer10

In primul rand trebuie verificat daca pompa ABS este compatibila cu ceasurile de generatie mai noua. Daca nu trebuie inlocuita pompa ABS. 

In rest mai ai nevoie de cablu adaptor ptr ca difera mufele, plus ceasurile de tiguan si adaptare pe masina(chei, immo, codare). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ adaptarea ceasurilor ptr o singura sonda de combustibil.Tiguan are 2..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Buna seara, am facut si eu trecerea de la minidot la maxidot si asta cu ajutorul colegului @Spido care ma ajutat de fiecare data cand am apelat la el si caruia ii multumesc foarte mult pentru toate sfaturile si indrumarile date, insa o singura problema am pe care nu am reusit sa o rezolv si anume nu reusesc sa fac sa imi apara meniul convenience desi am schimbat si modulul confort....

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat ceva.

Va multumesc!

Modificat de aditza nam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , am un golf V 1.4 tsi 2008, momentan am cluster minidot, vreau sa trec la maxi dot ,dacă tot vreau sa fac operațiunea asta vreau sa montez cluster de tiguan (alb/roșu ) , fiind 2008 ma gândesc ca pompa ABS suporta schimbarea , a mai făcut cineva asta , ce cod de pompa suporta schimbarea ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@costi1168 Ceasurile de Tiguan nu sunt direct compatibile cu G5/Jetta. Tiguan are 2 senzori de combustibil in rezervor si trebuie modificat eeprom-ul sa mearga pe G5/Jetta. La fel trebuie modificat si martorul de frana de mana din eletromecanica in mecanica. Modificat eeprom, lipit LED. 

Modificat de Dobre Catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu am șanse fără a modifica eempromul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu. O sa arate gresit nivelul de combustibil si nu o sa ai martor pentru frana de mana. 

Modificat de Dobre Catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!