Jump to content

Consum (Touareg 7P)


Andrei2000
 Share

Postare recomandată

Dupa ce se face update la noua versiune de soft si se activeaza meniul , asa arata afisajul , nu are nicio treaba cu versiunea hibrida a lui 7P

Este clasicul motor diesel CRCA de 3.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Doomy said:

@tavitara la tine este vorba de 3.0 benzina si Hybrid corect? :rolleyes:

nu, este activat meniul Hybrid pe mmi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un drum Valcea - Sibiu - Valcea , ieri pe o ploaie torentiala , chiar teribila pe alocuri in munti , ne-am si oprit odata ptr ca vizibilitatea era efectiv zero

Mers cuminte , a plouat tare tot timpul si la dus si la intors , azi e soare si frumos dar cand trebuie ... trebuie

6.9% , 2 persoane

Am ramas placut surprins de 6 bucuresteni cu masini noi Audi si Mercedes , cu cativa km inainte de a intra in Rm-Valcea - desi se mergea in coloana linistit si in spatele meu era chiar masina politiei iar pe drum din loc in loc masini de politie cu girofaruri ( si pe valea Oltului au fost din cauza vremii ) - acesti 6 soferi indemanatici depaseau pe linie dubla continua si mergeau efectiv pe contrasens , de fata cu politia , fara sa le zica nimeni nimic - toata stima pentru cum stiu sa conduca , mie cred ca imi luau si carnetul si masina

6.9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niciodată nu am vazut consumul asta la Touareg ul pe care l-am avut.....?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu te ocupi de masini Florine , mai mult ca sigur iti place sa simti ce poate masina tot timpul

La cat e de mare masina asta consuma foarte putin , am pe paginile anterioare o coborare de la Sibiu La Valcea facuta noaptea cu 5.9% parca

Tu probabil te-ai plictisi cu mine la volan , eu nu am piticul ala care sa ma faca sa fiu cu un loc mai in fata in trafic

Acolo creste consumul mereu , la franari si accelerari

Imi place sa merg repede dar pe drum liber , relaxat

La aceeasi masina diferenta de consum reflecta cel mai probabil si felul de a fi al fiecaruia

Unii sunt mai calmi la volan , si eu ma mai enervez dar nu transmit asa si pedalei de acceleratie , nu dau flash-uri si nu abuzez de claxon

Merg la limita superioara a vitezei legale si urasc pe cei care merg cu aceeasi viteza si in si in afara localitatii = ma depasesc in localitate si apoi trebuie sa ii depasesc eu ca merg ca melcii in afara

Daca vei sa conduci masina asta intuitiv si relaxat e foarte usor , pastrezi distanta fata de cel din fata si e de ajuns

Daca vrei sa conduci super smecher cum faceau cei 6 bucuresteni probabil ajunge la 10% , eu nu vad rostul dar probabil ptr ei era extrem de important

Chiar daca , in general vorbind , nu sunt respectat cum mi-as dori , incerc sa respect eu pe ceilalti

Daca gresesc , asta sa fie pierderea mea

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, tavitara said:

Tu probabil te-ai plictisi cu mine la volan

Eu ma plictisesc....daca e altcineva la volan,nu ma deranjeaza sa conduca incet.

Important e sa conduci safe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina asta stie sa consume si putin si mult, eu la parerea asta am ajuns dupa 1 an de utilizare, aici luam in calcul o masina fara probleme dpdv mecanic, tehnic, totul depinde de stilul de condus al fiecaruia si mai ales de conditiile din trafic, regula care se aplica la orice masina.

Nu stiu daca consumul afisat in bord este si cel real, dar confirm ca si eu am vazut/avut consumuri asemanatoare cu cele postate de colegul Tavi.Nu am stat niciodata sa calculez consumul la pompa pt. ca pur si simplu nu vad nici o relevanta, mai ales dupa ce ai cumparat masina :)

 

Per total inainte sa cumpar masina ma asteptam la un consum mult mai mare.

 

Bafta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Asa e consumul indicat la masina asta

Am mai verificat si ieri dupa un drum dus intors pana la Sibiu si la fel arata

Apoi nu am mers nici incet nici nu am zburat , mers civilizat cum au mers 99% din cei care au fost in trafic ieri

Un singur F-Pace alb de AB m-a depasit ieri de doua ori ptr ca s-a oprit sa isi faca nevoile la marginea drumului ca sa nu ude scaunul in depasiri , in rest , oameni civilizati in trafic

Cand cobori de la Sibiu la Valcea e mai la vale cumva si consumul e mai mic putin , acum 1 saptamana am avut 6.5 pe coborare

Pe Dealul Negru consumul e mai mare ptr ca sunt urcari si ace de par

Daca nu prea merg in oras decat la cumparaturi si Long Term scade

Ptr o masina cu 250k la bord se comporta bine

7 la 100.jpg

long term.jpg

intors sibiu.jpg

km.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si rotile mici pe 17 cu latime mica pe cauciuc si probabil conteaza si asta....la mine fiind pe 19 cu 265 latime consuma 10-11 lejer....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.11.2018 at 21:11, tavitara a scris:

eu tot nu reusesc sa fac masina asta sa consume in RO 

ultimele 2 plinuri ( aprox 1000 km parcursi la fiecare plin - cam 1200 km imi arata ca pot face maxim cu un rezervor de 100 L )

3 saptamani drumuri mixte in tara , 25% autostrada , mers legal

primul plin 7.9% , media 66 km / h

al doilea plin , tocmai am sosit , 7.8% , media 52 km / h

sunt f multumit , cu Sorento scoteam in aceleasi conditii 10.5%

Rasfoind putin topicul ceva da cu virgula aici Tavi, ai parcurs ~1000km cu un plin...deci consumul real este de 10% nicidecum cel afisat in bord, sau in cel mai rau caz 9% sa ziceam ca ai consumat doar 90l de combustibil nu 100l.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, zoly said:

Ai si rotile mici pe 17 cu latime mica pe cauciuc si probabil conteaza si asta....la mine fiind pe 19 cu 265 latime consuma 10-11 lejer....

Conteaza. Eu aveam Talladega pe 20....si consuma 12...poate mai mult, in oras. Depinde si de trafic, stil condus, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan.TM , dar cine sta sa calculeze la pompa ?

Scriem ce indica asa , de divertisment , nu intereseaza pe nimeni cu adevarat consumul la fix la masina asta

Daca la postarea din septembrie 27 , am facut 200 km si mai avea autonomie de 1000 km => au fost 1200 km autonomie inainte de drum => rezulta undeva la 8% in loc de 7% cat era afisat

Dar cui ii pasa cat e real ?

Ce postez este exact ce e afisat , asa compara si ceilalti , cu ce e afisat

Niciodata nu am facut calcul de consum la pompa , nu are nicio relevanta ptr mine

Rotile cele mai mici , cele mai inalte si cele mai inguste le am pe masina , este normal sa fie consumul cel mai mic cu ele , fizica ..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este clar ca rotile mai mici atrag de la sine un consuma mai mic, dar nu cu diferente uriase.

Corect Tavi, asa cum am mai mentionat in alte postari nici eu nu stau sa calculez consumul la pompa, nici macar cel de pe bord, singurul lucru ce il "monitorizez" involuntar este acul din cadranul de la motorina :))

Eu am facut calculele pt. datele mentionate in postarea din 3.11.2018, oricum ar fi consumul nu o sa fie niciodata acelasi pe aceeasi distanta, este influentat de multi factori.

 

Ideea este ca aici intra multe persoane care citesc comentariile postate si poate isi fac o idee gresita, dpmdv consumul afisat in bord nu este cel real, tot timpul mai trebuie adaugat 1,5-2% .

 

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca la orice masina , de asta toti posteaza cat indica pe afisaj

As putea sa ma uit in banking si sa calculez exact cat am platit pe motorina si cati km am facut intr-o anumita perioada de N luni de ex

Cel mai probabil voi face asta cand am timp , adica ... niciodata :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Petrescu
în urmă cu 7 ore, Bogdan.TM a scris:

Este clar ca rotile mai mici atrag de la sine un consuma mai mic, dar nu cu diferente uriase,

Ideea este ca aici intra multe persoane care citesc comentariile postate si poate isi fac o idee gresita, dpmdv consumul afisat in bord nu este cel real, tot timpul mai trebuie adaugat 1,5-2% .

 

 

Si eu spun ca diferenta intre rotile de 17 si cele de 19 (cu o latime mai mare cu cativa cm) nu trebuie sa fie peste 1l/100. In niciun + 40-50% fata de rotile de 17.

 

Iar vis-a-vis de consum CB vs pompa, sa stiti si voi ca cel real este de pe CB, la pompa esti doar furat mai mult sau mai putin. Tocmai din acest motiv stiu foarte bine pompele care fura. (si sunt unele care te fura chiar nesimitit de mult, cu +10-15%, desi maximul metrologic legal este de 1%)

Modificat de Ciprian Petrescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti genul care ii place sa creada in teoria consipratiei ? In general pompele de la benzinarii (cel putin astea mari) sunt verficate si construite cu o anumite precizie in minte, nu acelasi lucru pot spune si despre CB-ul tau din board care face doar o estimare. Oricum chiar si daca pompa sa zicem ca te fura, tot se poate calcula exact cat consuma masina prin metoda plin la plin la aceeasi pompa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sfant calcul e la pompa. Faci plinul (pana face click pompa) mergi fix o suta de km si bagi iar motorina si vezi cata intra.

Cu rezervor de 100L, am facut ~1250 Km pe autostrada (Italia - Romania), 800-900 Km DN-uri + oras si  ~600 Km oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce noroc trebuie sa ai sa gasesti o benzinarie fix dupa 100 km

Dupa cum calculezi tu , la 100L - 1250 km pe autostrada rezulta 8L/100km

Ai mers cu viteza mica - 100-110 , masina asta la viteza maxima legala are 10L/100km

Si asta pe ce indica ... Dupa ce spun altii pe aici , la pompa ar fi peste 11L/100km

Si uite asa , revenim la ce am spus , aici mentionam cat indica pe afisaj , restul sunt neinteresante , nu vor iesi niciodata calculele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine eroarea e de 3-4% procentual vorbind. Eu fac plinul si merg in general pana mi se aprinde becul in bord de la motorina. Dupa asta preferabil alimentez la aceeasi pompa si dupa un calcul matematic simplu am valoarea consumului real. Ar fi bine sa verificati si cat de precis inregistreaza masina distanta parcura pentru ca puteti avea surprize si aici in funcite de jante/presiunea din cauciucuri. 

 

Eu de peste un an jumate am logat fiecare alimentare si de fiecare data am avut cam fix aceeasi diferenta, de ex. la un consum real de 6l/100km aveam un consum afisat de 5.8 l/100km. Dupa mai multe alimentari si observat diferenta se poate aplica un coeficient de corectie prin codare pe instrument cluster via VCDS. Si uite asa la ultima alimenatre consumul afisat in bord a fost de 6.1 l/100km si cel real calculat la pompa de 6.06 l/100 km. 

 

Cu cat mergi mai mult intre plinuri succesive cu atat reduci erorile de calcul, varianta cu mers 100 de km si realimentat nu e cea mai buna. Eu am mers chiar si 1300 km intre doua alimetari succesive. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti pasionat de calcul la consum

Oricum , un anumit procent , chiar daca nu e semnificativ , este influentat atat de dimetru si latime roti cat si de presiune in pneuri

Restul = stilul de condus , zona unde conduci preponderent , traficul , gradul de incarcare al masinii , eventuale probleme masina

Un sofer din Bucuresti va avea intotdeauna un consum long-term mai mare decat al meu si este absolut normal

Fiecare posteaza aici experienta personala in conditii specifice la 7P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar, dar eu il folosesc si ca un mijloc de control al performantei motorului. Daca consumul creste fara nici o explicatie sau diferenta dintre real vs afisat incepe sa fie mare atunci stiu sigur ca am o problema. Imi place sa tin masina din scurt si vreau sa rezolv orice problema inainte sa se agraveze si sa provoace alte stricaciuni sau sa ma lase in drum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut de la 7L la 7P și pot sa spun ca este diferență mare. Am scos 7,5% la un drum de 500 km. Cu celalalt scoteam 10, pe acelasi traseu. Pentru un motor de 3.0 eu spun ca e super. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Petrescu
în urmă cu 21 ore, adrian001 a scris:

Esti genul care ii place sa creada in teoria consipratiei ? In general pompele de la benzinarii (cel putin astea mari) sunt verficate si construite cu o anumite precizie in minte, nu acelasi lucru pot spune si despre CB-ul tau din board care face doar o estimare. Oricum chiar si daca pompa sa zicem ca te fura, tot se poate calcula exact cat consuma masina prin metoda plin la plin la aceeasi pompa. 

 

Esti probabil mult mai tanar si inca nu ai o experienta suficient de mare ca sa tragi concluzii. Iti spun si tie si altora care cred ca cioara de pe gard e de mancare, ca nu e asa. Toti incearca sa te faca in tara asta numita Romania, unii mai cu diplomatie, altii pe fata de-a dreptul. Cand o sa ajungi si tu la o varsta mai inaintata, o sa iti dai seama singur ca asa e, nu incerc eu sa-ti deschid mintea.

 

Cat despre CB-ul masinilor (cel putin la VAG si Suzuki unde vb din experienta) iti spun ca el este cel mai precis indicator de consum atata timp cat ai injectoare noi si care nu scapa in exces combustibil in camera de ardere. Acolo este calculat la micrograme, cu o precizie maxima si iti da consumul real al motorului, nu estimat. Ce pui tu in rezervor de la o anumita pompa este cu totul altceva. Iar rezervoarele moderne au si ele rezerva lor toate, nu le umplii pana in gat ca la dacie, deci nu poti trage concluzii decat daca lasi pistolul sa sara si basta, nu mai adaugi nimic in plus.

 

Deci daca aveti diferente mari intre indicatiile CB si o pompa pe care o stiti voi ca masoara corect, inseamna ca injectoarele sunt f uzate. A se vedea ultimul post al lui Mihai_c, unde e vorba de acelasi motor si cu o diferenta enorma de consum.

 

Informativ acolo este consumul normal extraurban in Romania cu viteze legale pentru acest motor de 3 litri. (trafic DN-DJ-DC, nu autostrada unde e mai mare)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Generalizezi aiurea si oricum fara date soilde argumentele tale nu au nici o valoare, indiferent cat de in varsta esti. Sunt de acrod cu tine ca in tara asta majoritatea incearca sa te fure, mai mult sau mai putin, dar e mult drum pana la toti. Revenind la subiect, te-as intreba ce inseamna  injectoare noi petntru tine ? in sensul de cat timp sunt noi 5, 10, 100 km ? Si vezi ca injetoarele au anumite toleratne chiar si cand sunt noi iar la 2000 de rpm, la injetoarele moderne cu injectii multiple/ciclu ai peste 200 de evenimente de injectie pe secunda. In contextul asta chiar si erori mici incep sa se adune. Evident ca CB-ul face o estimare, tinand cont ca nu exista nici un mecanism pe sistemul de alimentare care sa masoare direct cat carburant trece pe acolo. Daca ar exista, atunci ECU-ul ar putea determina usor cand injectorele incep sa o ia pe aratura. 

 

Inchei prin a spune ca sunt unii care simt ei ca Pamantul e plat (in legatura cu feeling-ul tau ca te fura pompa), dar fara date care se demonstreze asta sunt vorbe in vant. Nu incerc sa iti schimb gandirea in nici un fel, oricum esti foarte radical si cu varsta incepi sa devii mai inflexibil la idei noi. Argumentul asta cu sunt mai batran asa ca am dreptate e oricum pueril. 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita cearta ptr consum la masina asta

Ca idee , azi am fost iar la Sibiu , tot 200 km dus intors

Am prins si de 2 ori semafor de lucrari , asfaltari dupa Cozia , cam 20 min la relanti , in rest drum liber liber , am tras la maxim

Si tot 7L/100 km a afisat consumul , judetul Sibiu ploaie torentiala , judetul Valcea nori si uscat si la dus si la intors

Concluzia : oricum ai merge , tot acolo ajungi , cafeaua a fost insa mai naspa azi

Hai sa fim sanatosi tot , nu mai puneti la suflet diferentele la pompa

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!