Jump to content

Kolbenschmidt vs MANN (filtre VW Group)


Octavian_sk
 Share

Postare recomandată

Stiu ca "toata" lumea cumpara MANN, dar de cand am vazut pe cutia unui filtru de aer pt Skoda "Made in Bosnia Hertegovina" am incercat sa vad ce alternative ar exista. Sunt foarte tentat sa incerc Kolbenschmidt cu toate ca nu sunt focusati pe filtre precum MANN-ul. Am sunat la un magazin de piese auto si papagalul de acolo mi-a spus:

"domne cele mai bune filtre sunt MANN ca eu de alea pun" biggrin.gif ...i-am spus ca nu ma intereseaza ce pune el si ca vroiam ceva mai tehnica explicatia de la cineva in domeniu

Voi ce parere aveti?

Multumesc anticipat de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    16

  • Octavian_sk

    10

  • volnick1986

    8

  • Hudrea

    5

nu stiu ce sa zic :-s eu folosesc doar MANN si nici nu ma gandesc sa il schimb cu altul !si il folosesc de 2 ani !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc Mann pentru ca asa m-am "axat".

Ca si off topic: ai de gand sa schimbi si tubosuflanta daca ai afla dupa serie ca acesta a fost fabricata in Bucuresti? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrele mann nu mai sunt ce-au fost... Daca tii la masina ta si vrei ceva bun iti recomand filtrele HENGST.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@janos: filtrele sunt consumabile, turbosuflanta nu; si daca tot trebuie sa le schimb macar sa iau ceva care imi creea za confort psihic :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de 3 ani de cand am masina tot MANN folosesc pentru toate filtrele masinii. Cel de polen cu carbon activ (CUK 2862) scrie pe el Made in Germany, iar cel de aer (C37 153) scrie pe el Made in Czech Republic. Cand am luat odata tot pachetul de filtre MANN (ulei, aer, polen si combustibil) la Golf sau la A6 imi aduc aminte ca pe unul dintre filtre scria Made in China. M-am uitat la el asa putin... dar mi-a trecut. Ca si raport calitate/pret MANN mi se par cele mai bune. Ma bate gandu sa incerc si filtre MAHLE/Knecht, Bosch sau Hengst care sunt mai scumpe decat MANN.

:offtopic: Sa va zic eu o poveste cu Made in China sau made in tot felu de tari care nu va inspira incredere. Am adidasi Reebok luati de mine personal in 2007 dintr-un mall din State. Au fost pana in 50 $, scrie pe ei Made in China. Ii am si acuma. Sincer... super super calitate. Ieri am mers in mall in Cluj si spre suprinderea mea vad un model 95% asemanator cu ce aveam eu in picioare, adidasii aia din 2007. Pret: 170 de lei. :blink: Ii iau in mana si ma uit la ei bine pe toate partile. Made in Tailand sau nu mai stiu pe unde, dar nu aia conta pt mine. Calitatea era incomparabil mai proasta decat cei adusi din State. Deci chinezii pot sa faca si chestii de calitate super rezistente si ca nu prea conteaza unde sunt facute atata timp cat sunt facute bine. Exemplu 2: Masina de ras Gilette M3 Power adusa din tot din State dar nu stiu unde facuta, pusa langa acelasi aparat de ras M3 Power luat din Romania si facut in Polinia. Nici o deiferenta de material, de textura, de nimic. Absolut identice.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alege dintre filtre (Mann, Knecht, Hengst, Bosch, Kolbenschmidt etc) pe cele mai ieftine şi schimbă-le mai des. Spre exemplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrele mann nu mai sunt ce-au fost... Daca tii la masina ta si vrei ceva bun iti recomand filtrele HENGST.

si mergand pe rationamentul tau simplist..."daca nu tii la masina ta iti recomand hartia igienica"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti filtre bune si raport calitate pret bun incercati Mahle.Sunt singurele pe care mai scrie made in germania si austria.Din sute de filtre date o singura data am intalnit la un filtru de benzina g5 gti made in china.In rest made germania ..made in austria si azi un filtru de aer de focus 2007 made in england.Dupa parerea mea sunt cele mai bune calitativ in momentul de fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate! Parca pe filtrul de benzina care l-am luat la Golf scria Made in China.

Dupa cum am zis mai sus, asta e un filtru de polen MANN, pe care l-am avut la indemana, de Golf IV, etc.. pe care scrie Made in Germany; atat pe el cat si pe cutie. Scuzati proasta calitate a pozelor, dar sper ca se intelege scrisul.

post-37459-0-46220500-1302701753_thumb.j

post-37459-0-15577100-1302701758_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general filtrele de banzina care sunt mai speciale pt gti pt fsi,sunt facute in china pt ca au costuri de productie mai mici acolo.Si pe mahle si pe mann si pe ufi toate filtrele de benzina pt 4 si 6 bari pe care le-am vazut au fost made in china indiferent de fabricant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

China,Gemania.Bosnia nu stiu cat de relevant poate fi....

In schimb desfacand un filtru si analizand cu atentie calitatea componentelor si constructia este mult mai relevant

http://www.youtube.com/watch?v=rIx4Y3TvAPk

asta e tare de tot,filtrul e deschis si practic nu e filtru

http://www.youtube.com/watch?v=kX0xrqvlsNI

comparatie foarte buna Subaru OEM si Chrysler OEM

http://www.youtube.com/watch?v=r6X8kExgj-w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa te apuci sa desfaci filtre sa vezi ce si cum sunt,e de ajuns sa te uiti la un filtru de ulei cartus sau la unul de motorina cartus si iti dai seama de calitatea lor imediat.Exemplu la mahle la filtrul de motorina cartus am remarcat ca hartia e foarte deosebita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ce credeti,ce producator face filtrele de ulei pe original vag?Din ce am vazut pe filtre ceea ce scrie cum scrie si cum sunt lucrate tind sa cred ca MHO = MANN HUMMEL ORIGINAL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut recent revizia la un 1.8T. In afara de filtrul polen toate filtrele Mann (luate de la Unix) erau Made in China. Pe eticheta cutiei filtrului era trecut Made in Germany iar pe filtru in China.

edit: filtre bune face si Purolator.

post-22869-0-54163000-1302717195_thumb.j

post-22869-0-98822200-1302717203_thumb.j

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e o mizerie,afara jermania inauntru china

O singura data am avut tot la 1.8T MANN China si nu am "simtit" nicio diferenta dar oricum nu mai cumpar asa ceva.Am 4-5 magazine auto langa mine ,imediat gasesc unu facut in germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai l-am pus pe ala ca n-am avut incotro. Omul a venit cu filtrele si uleiul in plasa. Original pe masina era Bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe eticheta cutiei filtrului era trecut Made in Germany iar pe filtru in China.

wtf...seamana a marlanie romaneasca...eu le refuzam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general filtrele de banzina care sunt mai speciale pt gti pt fsi,sunt facute in china pt ca au costuri de productie mai mici acolo.Si pe mahle si pe mann si pe ufi toate filtrele de benzina pt 4 si 6 bari pe care le-am vazut au fost made in china indiferent de fabricant.

a mea a venit din fabrica cu filtru de benzina UFI, eu i-am pus Mann (luat din Vitan, cladirile de beton de pe mijloc); pe ambele scrie Made in China ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general filtrele de banzina care sunt mai speciale pt gti pt fsi,sunt facute in china pt ca au costuri de productie mai mici acolo.Si pe mahle si pe mann si pe ufi toate filtrele de benzina pt 4 si 6 bari pe care le-am vazut au fost made in china indiferent de fabricant.

a mea a venit din fabrica cu filtru de benzina UFI, eu i-am pus Mann (luat din Vitan, cladirile de beton de pe mijloc); pe ambele scrie Made in China ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ce credeti,ce producator face filtrele de ulei pe original vag?Din ce am vazut pe filtre ceea ce scrie cum scrie si cum sunt lucrate tind sa cred ca MHO = MANN HUMMEL ORIGINAL.

Pe original am intalnit pana acum filtru de ulei "Purflux"(tip fagure) si "Mann". Cele de aer parca "Filtron" si polen "MicronAir". Bafta!

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut recent revizia la un 1.8T. In afara de filtrul polen toate filtrele Mann (luate de la Unix) erau Made in China. Pe eticheta cutiei filtrului era trecut Made in Germany iar pe filtru in China.

edit: filtre bune face si Purolator.

Deci e clar... si eu cand mi-am luat filtrele pe cutie scria peste tot made in Germany, drept ca inauntru nu m-am uitat. O sa fiu mai atent pe viitor, foarte bun "post".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare a fi o "neconformitate" de competenta OPC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Purflux e un producator foarte bun e producatorul de fabrica pentru peugeot renault citroen,filtron sunt poloneze sunt bunicele si micronair este gama corteco cele mai bune filtre de habitaclu posibile.Eu nici nu mai imi fac probleme din cauza provenientei filtrelor;BOSCH facute in china,africa de sud,tunisia,MANN china,bosnia,spania,tunisia,UFI china,italia,tunisia,FILTRE ORIGINALE RENAULT pe cutie scrie made in france si pe filtrul propriuzis are sigla purflux dar nu mai scrie unde sunt facute,valabil si la filtru de aer si la ceel de ulei.Pt masina mea m-am axat pe mahle si tuturor clientilor mai pretentiosi le recomand mahle :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!