Jump to content

kit distributie


limac
 Share

Postare recomandată

Asa este. Am gasit si eu pe net instructiuni despre cum se instaleaza, dar pe un forum Opel. Daca admin permite, voi distribui link-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cine am poate ajuta cu o informatie despre distributie ?

Am maine planificare la revizie + inlocuire distributie si placute de frana fata.

Faza e ca vad aici multe recomandari pt distributie cu 2 curele si 3 role.

Mie mi-a dat oferta pe o curea si role. Mai exista totusi inca o curea ? Stiu ca ar fi o curea care trebuie verificata in afara de cea a distributiei.

Kitul este de la Conti + pompa de apa Hepu.

Am un Golf 5 1.6 MPI, din 2007, VIN: WVWZZZ1KZ7P058382, ~73.000 km, 6 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In final voi schimba si cureaua accesorii insa surpriza este ca la kitul meu e o singura rola de schimbat. Alte doua role reprezentantii serviceului au zis ca sunt de la transmisie si nu are rost sa le schimb.

Opinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Gabi.

M-am linistit. Chiar acum e in service la operatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

golf 5 BXE 1.9tdi- oct 2007 ,77500km.... trebuie schimbata distributia?  ce contine si cat m-ar costa? multumesc

Modificat de rrahan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit-ul contine: curea. rola intinzatoare si rola de ghidare. Teoretic pompa de apa nu trebuie schimbata la primul schimb de distributie, dar nu strica :).

 

Costa in jur de 400lei fara pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 6 ani vechime cu toate ca nu are multi km facuti si intervalul de schimbare este de 150.000km.

500 lei este pretul distributiei pe Continental si pompa de apa nu necesita schimbare.

In mod normal si firesc in primavara trebuie sa faci distributia.

 

 

post-64586-0-27003600-1380547652_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

 

Am schimbat distributia la masina cand avea 168.000 km. In momentu de fata am facut 230.000 km. La cat se recomanda schimbarea distributiei. Scuze daca este in alta parte raspunsul, doar ca nu am gasit cu search...

 

Ms, fain.

 

Motor: 1.9 TDI 77kw 105cp an fabricatie 2005. BK© parca...

Modificat de TrIcK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 120 in 120.000km sau la 5 sau maxim 6 ani de vechime (daca nu ai nr mare de km efectuati).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut...........73.000km, 2008 bxe, 1.9 tdi 105cp, ma gandesc sa schimb distributia in primavara...........dupa ce am citit aici trebuie doar cureaua de distributie fara pompa de apa sau rola............celelalte curele trebuie schimbate sau mai merg o distributie? eventual uleiuri ceva sau antigel ? astept o parere pe care ma pot baza ...........mersi si go vw.........nici o problema pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

la masina din semnatura am schimbat distributia pe la 116.000 km, prin martie 2008. Ce parere aveti ar fi deja cazul/timpul sa schimb distributia, considerand ca:

1. momentan masina are aproximativ 202.000 km,

2. in serviceplan scrie ca distributia se schimba la cate 120.000 km parcursi, asta ar insemna ca mai am vreo 38.000 km de parcurs,

3. aici pe forum am citit ca distributia se schimba ori la numarul de km specificati de catre producator ori la 5-6 ani de la montare.

Ce parere aveti? Va rog motivati raspunsul. Ce se poate intampla daca mai astept vreo 30.000 km pana cand schimb distributia.

 

Va multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce sa argumentam..? tu singur ai spus`o : se schimba la 5-6 ani ( desi eu stiu ca la 4 )...deci ai ajuns la numarul de ani la care trebuie sa o schimbi ; treaba cu ce se poate intampla e simpla...nu se poate intampla decat un singur lucru : sa se rupa distributia si sa faci praf motorul ; sau mai poti merge asa si 100.000 km si sa ai noroc ; cel mai sigur si simplu ar fi sa ti-o verifice un mecanic si atunci sti ce ai de facut  :icon_thumright:  depinde si in ce interval vei face tu cei 30.000 km..daca ii faci in 1 an sau in 4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina ta se shimba distributia la 150Kkm sau 4 ani .deci e destul sa schimbi doar cureaua, pompa de apa si rolele ar trebui sa tina fara probleme pana la km aia .

post-104305-0-22495200-1383254076_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 150.000 km. despre ani nu specifica nimic producatorul, doar sa se verifice starea curelei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

celelalte curele trebuie schimbate?(alternator ac), antigel, ulei servo eventual............in carte nu scrie nicaieri de vreun schimb de ulei , in afara de cel de frana la 2 ani si motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

revin si eu cu informatii aflate de la reprezentante, resp. site-uri in legatura cu schimbul kitului de distributie.

1. Cei de la Quark Motors Timisoara ziceau: interval de schimb 120.000 km sau 5 ani;

2. Cei de la Autoclub Timisoara ziceau: interval de schimb 120.000 km fara limita in timp;

3. Site-ul: http://www.michaelneuhaus.de/golf5/golf5-tips.shtml, scrie de 120.000 km fara limita in timp;

4. Volkspage: http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_334_d2.pdf, scrie de 80.000 mile fara limita in timp;

5. Contitech: http://www.contitech.de/pages/produkte/antriebsriemen/kfz-ersatz/docs/service_poster_wechsel_de_en_es.pdf, scrie de 120.000 km fara limita in timp.

 

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este normal,la km parcursi,cum specifica si constructorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cei d la Quark sunt cei mai praf care am putut sa am tangenta cu ei, numai belele am avut cu ei, practic fac exerimente p masina, am vazut cu ochii mei si patit-o, n-au fost in stare sa-mi monteze bine un termostat, de m-am trezit in mijlocul zilei la drum lung ca mi-au sarit furtunele fiindca nu le montasera bine, iar scuza lor eterna este ca ei fac ce le arata pe calculator,iar daca schema de acolo nu le da mura-n gura ei sunt total pe dinafara, ba mai mult, mi-au spus ca masina mea are doua termostate si bineinteles ca am cumparat doua termostate, modele diferite, fiindca ei habar n-aveau  care cum ce trebuie schimbat...si lista este luuunga, cu treburi de astea, eu FUG de ei cat pot de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Jetta mea este din februarie 2009 si are 34000 km ,credeti ca ar trebui sa schimb distributia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.Pentru ca ai km putini poti extinde perioada de vechime la 6 ani.Daca faci nr de km la care este prevazuta schimbarea distributiei in perioada de pana in 6 ani....atunci merge la schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pentru un golf 5 2.0 TDI motor BKD an 2007 =. distributia+pompa apa a fost schimbata la 92000 KM in 2010 ..acum masina avand 150 mii KM ...Parerile sunt inpartite ...trebuie sau nu schimbata distributia ? Multumesc Anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-104305-0-51213100-1392062828_thumb.

fa si tu un calcul ... eu spun sa o lasi in pace inca mult si bine ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!