Jump to content

T5 - consum


ionita bogdan
 Share

Postare recomandată

ionita bogdan

Sunt posesorul unui Vw T5 de 4 ani.Masina a fost luata de noua de la Cardinal din Ploiesti. Masina o folosesc mai mult in oras dar in interse propriu.Pana in 2009 am suportat consumul ...dar deja pe romaneste ma cam rupe. drept pt care am trecut la un polo pt oras si Caravelul pt afara. As dori sa intreb cam care este consumul vostru in oras pt motorizarea pe care o am eu 2.5 TDI /131 CP . Va pot spune ca eu consum in aceasta perioada aprox 15 -17% . In schimb in afara orasului consum max 10 . La tractarea rulotei de 1500KG consumul urca la 12% asta daca nu trec de 90max 100km/h.

post-57900-0-65392200-1302266663_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am acelasi model ca si tine.

Imi consuma in oras in jur de 12.

In afara consuma cam 8,7 iar cu remorca 11/12 viteza peste 100.

Mi se pare ca iti consuma un pic cam mult.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ai vreo problema, totusi e mare consumul

imi papa mie la cei 174CP cam 12-13l prin oras si 9 extra-urban la viteze de 130km/h

iar cu remorca si sarcina cam 11-12l la 120-130km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am tot de 174 ps si asa consuma si al meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cam mare consumul la viteza care ai spus in oras trebuie sa ai max 11-12 si afara max 9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce ar trebui verificat oare?

Consumul la a mea este cu 2-3 litri la suta peste ce scrieti mai sus...

Este VW7HC Caravellle 2.5TDI (rosu) de 174CP (128kW) cutie automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aceea am ales eu T4 2.5 tdi 102 cai...consum super...extraurban 7.Am avut o "lenesa" 2.4d si am vandut-o pt a cauta ceva mai bun ca motorizare.In cele din urma am ales tot T4 dar cu motor de 102 cai.Intretinere ieftina si probleme mai putine.Consumul in regim de oras de provincie in Germania este cam de 8 , iar la autostrada la 120 cam 7.Ma declar multumit avind in vedere si inaltimea masinii.

Modificat de bebe 944
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

la servici am t5 2500cc 170 hp, 4x4 consum normat 13.8% numai la drum intins mers 100km /h ia 10. In oras cca de 14 iar la viteza 130-145 /h exterior se duce bine spre 15 l/h, masina are un regim mai special si este forjata de 4 oameni aproape nonstop. in 2 ani de viata are 205.000 km

nu e o afacere sa ai asa ceva de plimbare. ioanTLC este din cauza cutiei automate. nu ai ce sa ii faci.

Modificat de JR.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am bagat motorina de 150 ron aprox 25 litri. Am mers max 150km si s-a aprins beculetul ....Din iulie de vanzare , trec pe Toyota.

T5 de la birou papa 12-13 in oras cu motor de 1.9

Caddy in jur de 11

asa ca .dam faliment

Toyota lu' sefu cu motor de 3000 papa 13 si e masina ..tank

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai intrebat pe undeva daca se poate face o rescriere de soft - remapare ECO - pentru a scadea consumul? Incearca sa scoti mufa de la MAF sa treaca in regim "economic".

Am T4 2.5 si mi-a iesit 9.1 in oras pe 800 km ultima luna, drumuri scurte si foarte frig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

enorm de mult, ai probleme pe undeva...

mi-a mancat mie motorul de 2.5 174cp cam 12l maxim prin oras pe gerurile care au fost

la drum lung a scos taicamiu un 9l/100 si nu i-am pus niciun carton, nimic in fata radiatorului

si cand ajungea la 90 grade, acolo intepenea chiar si in viteza la -20 grade :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte mare consumul. In oras mai multe de 10l/100km nu mi-a luat niciodata si asta in conditiile in care nu imi merge sirocolul pentru motor si se incalzeste greu.

@ ionita Bogdan. TOYOTA ramane una dintre cele mai fiabile masini. Motorul de 3.0 folosit pe mai multe modele este extrem de fiabil. Nu exista grad de comparatie intre acel motor si R5 tdi de pe T5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noobsound - nu exista comparatie intre t4 si t5

soila - nu compara Piatra Neamt cu Bucurestiul.

Raspunsul oficial de la Porsche / Cardinal...Este motorul R5 de pe Tuareg . Cat vrei sa consume?

Motorul de 174 cp este mai economic cu aprox 2 litri in oras decat cel de 131 cp. Este mai echilibrat decat cel de 131 cp zic eu. Si mai e ceva ...IMPORTANT Masina mea e de Romania , a fost fabricata pt Romania. Cei care le-au adus din "Nemtia " au alte masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e nicio diferenta... toate T5-urile sunt facute in hanovra in germania

cel de 174cp, adica AXE are injectoare mai mari, si turbina putin mai mare.. in rest e fix la fel precum AXD

totusi motorul de 2.5, chiar si de 131cp e suficient pentru cele 2300kg

cele de 1.9 sunt trase de par :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Va salut colegi ! De 2 luni sunt si eu posesorul unui T5 Multivan AXE 174 cp, si deja am 3 curse facute de Italia.Pot spune in 20.000 de km facuti pana acum in oras monittorizand-o destul de atent mai mult de 11-12% nu imi ia, si afara pana de ex. la Nadlag in 3 curse computerul de bord mi-a aratat in jur de 7,9-8,00 maxim 8,1.Afara pe autostrada tinand-o pe pilot, masina goala, cand merg la 130 km/h nu ia mai mult de 8,1.Sunt cu ochii pe ea si la km, si in peco fac mereu calcule de consum acum la inceput sa vad daca merita sa o tin.Cand ma intorc incarcat nu mi-a luat pana acum mai mult de 8,4.Cel putin asa le-am calculat eu si asa imi arata si computerul de bord.In schimb mananca asfalt masina asta.Am mers cu ea cu 190 si am pe ea cauciucuri pe 17 cu balon de 65 cand ar trebui sa am 55.Asa am luat-o cu jantele astea cu cauciucuri de iarna.Si mergand in paralel cu un A4 la 130 in bord la mine audile are 140.Cred ca la 190 aveam vreo 210.Ajutati-ma va rog sa pot posta in schimb un topic cu unele probleme ce le am la ea in schimb.Mi se spune "You cannot creat a topic..." sau ceva de genul.Scuzati-ma dar nu sunt f. practic cu forumurile.E prima oara cand ma inscriu pe un astfel de forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

diferenta intre axe si axd este doar softul si turbina putin mai mare,, in rest sint identice motoarele!!!!! 

mai difera si ambreiajul,, la axe este mai rezistent,,, si volant e dubla.

in ce priveste conumul,,,, la axd in afara 7-8 in oras 9-11,, aici depinde ce fel de sofer esti si cum conduci,,, daca mergi asa cum trebui si nu o turezi vei avea consum f bun.

 

post-118638-0-28854100-1363031865_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am si eu un T5 de marfa lung, 1.9TDI, 105CP, din 2004, luat de nou, are 220k, consum exterior 7% pe un sens incarcat 800kg, retur gol, pe traseul Sibiu - Oradea, include si 50 km autostrada ( 130 km/h ) in rest 70-80 km in localitati, 100-120 km/h afara, in oras nu trece de 9%, foarte multumit de masina si de consum.

Consumurile sunt masurate la fiecare alimentare, nu dupa computerul de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

consum T5 86 cp   6,2% exterior autostrada 120-130/ora incarcat 500 kg

 

consum Ro exterior  cu trailer incarcat cu masina 7,5%

 

consum oras 9% (oradea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am un T5 2.5 TDi 131 cp, mixt modelul lung. Mi se pare ca imi consuma cam mult in oras, in jur de 13% pe computer. Ce e drept, stau intr-un coteț de oras care e aglomerat non stop si strazi cam cat trotuarele din bucuresti. Dar totusi mi se pare cam mare 13-14 litri la suta. Aveti idee daca e normal sau are masina vreo problema. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Nu stiu daca mai e de actualitate postul, dar eu am reusit sa scot un consum (in conditii de COVID19) de 8,7 l/100 km, la traversarea orasului dintr-un capat in celalat (Tg.Mures). In rest consumul cu care vin/plec la lucru este intr 9,5 -10,5 l/100km.

La drum intins, media o am la 7.5-8 l 100/km, intotdeauna cu 4 adulti + 1 copil, dar cu mers pe autostrada cu max 120 km/h.

Masina: T5 Mulivan

Motor: 2.5TDi - AXE 174 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La mine media pe termen lung este in jur de 9. 2.0tdi dsg caravelle 2014 versiunea lunga.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Update!

Consum pe traseul Slatina - Sibiu,in regim de bara la bara pe toata valea Oltului, 6,2 l/100km (in poza eram la un semafor). Ulterior, dupa Sibiu, traficul s-a relaxat si am reusit sa merg mai repede. Pana in Medias era 6.5 l/100km si pana in Tg.Mures a urcat la 6.9.

consum.thumb.jpg.2758a9ea78136a5b84e62016281ca0fc.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Eu, la Multivan 2.0 Bitdi 132KW 2011 (varianta lunga) ma cam încadrez cu consumul asa cum am gasit si in poza următoare de la niste polonezi. 

La 90km/h ÷ 7,6L%

La 140km/h ÷ 10,7%

Oraș÷11,4%

Capacitate rezervor: 80L. ( aici nu sunt sigur, parca am băgat mai mult odată cand eram pe rezerva de ceva kilometri)

Problema la mine e la ulei, cam consuma 1L/2000km.🤦🏻‍♂️ Dar numai pe autostrada. În mers normal consumul de ulei este mai scazut poate chiar la jumatate. 

Screenshot_20200729-225627_YouTube.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!