Jump to content
Sign in to follow this  
hallucinogen

Probleme Scaune

Recommended Posts

hallucinogen

Salutare,

Am un new beetle En Vogue 2002

De ceva timp incoace scaunul dreapta in timpul mersului se "zgaltaie" in mers. Poate anii masinii isi spun cuvantul habar n-am dar poate exista o solutie.

Pe langa asta tot un zgomot foarte enervant se aude si de la torpedou !!

Se poate face ceva in privinta asta ? A mai patit cineva ceva de genul asta ?

h0m3s1ck

Salut.

Datorita drumurilor foarte bune de la noi si probabil de la curatatoria unde iti faci interiorul la masina, exista posibilitatea sa fi slabit niste suruburi sau mai rau sa se fi rupt ceva de la mecanismul de rabatare a scaunul sau de dat fata spate.

Iti atasez o schema de montare, demontare scaune fata.

Legat de torpedo, posibil sa fie un surub destrans sau in urma diferitilor mecanici "grijulii" sa fie vreun surub cazut prin spatele plasticelor sau chiar sa miste ceva prin torpedo :lol: .

Iti atasez si o schema de montare, demontare a bordului in intregime.

Sper sa-ti fie respectivele materiale de ajutor!

O zi frumoasa.

BeetleFRONTseat.pdf

DashDisassemble.pdf

hallucinogen

Salut.

Datorita drumurilor foarte bune de la noi si probabil de la curatatoria unde iti faci interiorul la masina, exista posibilitatea sa fi slabit niste suruburi sau mai rau sa se fi rupt ceva de la mecanismul de rabatare a scaunul sau de dat fata spate.

Iti atasez o schema de montare, demontare scaune fata.

Legat de torpedo, posibil sa fie un surub destrans sau in urma diferitilor mecanici "grijulii" sa fie vreun surub cazut prin spatele plasticelor sau chiar sa miste ceva prin torpedo :lol: .

Iti atasez si o schema de montare, demontare a bordului in intregime.

Sper sa-ti fie respectivele materiale de ajutor!

O zi frumoasa.

Inca o data multumesc pentru ajutor h0m3s1ck

Am fost la un service cu ea si mi-au spus ca nu am ce sa fac in privinta zgomotului - si ca in cel mai rau caz sa schimb scaunele sau sa le iau de la dezmembrari. "Domne scaunele si-au facut joc in sina si n-ai ce sa le faci"

In legatura cu torpedoul cand il tin impins cu masina nu se mai aude nimic. O fi ceva inauntru dar nu pot sa imi dau seama. Este foarte enervant zgomotul de imi vine sa dau jos torpedoul cu totu` si sa merg fara.

Nu dau si eu de un tip priceput sa se priceapa sa imi repare toate problemele astea :(

Multumesc pentru materiale ;) o seara frumoasa

h0m3s1ck

Sa fie cu folos si sper sa pot ajuta si alta data!

In legatura cu jocul facut -> eu cred ca se poate face, dar trebuie un meserias serios care sa vrea sa te ajute.

Din pacate nu stiu pe nimeni de "profil" in Bucuresti, doar in Transilvania -> dar in B am vazut si cele mai "frumoase" executii, numai ca la voi e si cea mai scumpa mana de lucru!

Sa auzim numai de bine.

kaferfan

Recent, am inlocuit scaunele si bancheta la Broasca si, spre surprinderea mea, daca rabatez scaunul de la sofer, la revenire nu se mai blocheaza in pozitia de jos ci are tendinta de a se ridica pe verticala. Nu l-am demontat din nou sa ma uit care ar fi defectul, de fapt sa-l caut. Daca a mai patit cineva si a remediat si poate sa-mi dea un indiciu despre partea cu defect, i-as fi recunoscator. M-ar scuti de niste timp pierdut cu cautari. 

Multumesc !