Jump to content

Cum stiu daca un ulei este de motor sau transmisie?


puricele
 Share

Postare recomandată

Salut

Am gasit sa cumpar ulei la pret de 6ron/l.

vreau sa folosesc uleiul pentru un utilaj agricol ca ulei de motor.

problema este ca vanzatorul nu stie de care este, este pus in bidoane nemarcate.

Are culoarea galbena/transparenta si seamana la vascozitate cu 10w40.

stiu ca nu are legatura cu gama VW dar nu stiu unde unde sa intreb :(

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam nasol.nu iti poti da seama,daca nu scrie nimik pe ambalaj...de regula uleiul de transmisie f mai vascos(ma refer la uleiul ieftin romanesc t90) si are putin o tenta de verde..foarte vaga.Mai bine dai 2 lei in plus si stii ce iei..uleiul de motor romanesc ieftin asa cum vrei tu e 8 lei litri si ceel de diesel si ceel de benzina :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
carceacristian

Salutare,

Se poate sti,foarte simplu si vorbesc din proprie experienta.Uleiu de cutie de viteze,are un miros de gaz.Pur si simplu cand il mirosi, si simti mirosul imediat si "bate" spre gaz si este umpic intepator.Cel de motor,miroase a ulei normal, sa zicem a ulei de gatit si trebuie mirosit mai mult timp,cateva secunde,pentru a simtii mirosul.

As stii cu ochii inchisi(fara sa ma laud),ce ulei e x si y.

Hai sa va zic o povestioara:

Am lucrat lejer,vreo 2-3 zile la o cutie de viteze.Imi ramasese mirosul impregnat de ulei de cutie de viteze.Dupa ceva timp(sa zic o luna) a trebuit sa fac schimbul la uleiu de motor(cu mana mea).Aveam impresia ca miroase foarte frumos in comparatie cu cel de cutie :lol:

Vezi sa nu cumva sa fie stift.Te zgarcesti la cativa ron,si pe urma platesti de 100x.

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am tot cautat joja de la uleiul de transmisie sa al verific si nu am gasit deloc, nici sub masina si nici langa motor... doar un fel de buson din cauciuc langa ambreiaj... ma poate ajuta cineva cu o poza ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are jola la uleiul de cutie,trebuia desfacuta aparatoarea scutului din stanga si acolo ai busonul de umplere.Asa se verifica nivelul uleiului din cutie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credema ca mam uitat si nam vazut mai nimica asemanator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 Şurub de evacuare ulei 2 Şurub de umplere cu ulei .

post-64586-0-32701700-1314596064_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e un imbus de 17 si unde il vezi acolo e locul de verificare al nivelului dupa poza lui Gabi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!