Jump to content

Burduf planetară


Adytz
 Share

Postare recomandată

Va rog sa ma ajutati cu un cod de piesa de schimb pentru burduful de la roata, aferent planetarei de pe stanga la Octavia 2 cu DSG.

Va rog sa imi spuneti daca vine kit de reparatie cu vaselina, coliere si burduf sau trebuie comandate separat.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dute la orice magazin de piese auto cu talonul si specifica burduf planetara din spre roata si gaseste baiatul/fata ( ca nu suntem discriminatori :) ) si da vine cu vaselina si tot ce trebuie .

Modificat de DyZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SPIDAN 0.023692,cod original 1K0498203A.in jur de 70 lei.E un burduf mai special din termoplast iti vine in cutie tot setul,coliere,burduf,vasilina speciala,siguranta cap planetara etc.Vezi si tu la magazin sa iti bage si seria de caroserie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru informatii.

O zi buna tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristian sibiu

Firma Autoland din Sibiu sta foarte bine la preturi la VW-Audi, Seat, Skoda. Isi importa piesele direct din germania si Austria. Au calitate una la preturi civilizate. (detalii la www.autolandsibiu.ro)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare, am o Skoda 2 Elegance,1.6 benzina, am burduful de la planetara dreapta de la cutie spart

o sa curga ulei daca scot planetara.Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.

Oricum din 2005 s-a uzat uleiul ala, era vremea pentru inlocuire.

Doar ca nu stiu de ce ai vrea sa scoti planetara din cutie... pentru inlocuire burduf la CV se desface planetara de pe flansa ei (vreo 6 suruburi imbus)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
octavia 4ever

Stie cineva cat costa un burduf de planetara? Ma intereseaza producatori mai buni decat SKF (aftermarket). Cel din poza este de pe partea dreapta, am vreo 60.000 km cu el in nici 2 ani de zile. Cel de pe stanga prezinta mici crapaturi.

image1.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Burduf planetară

Pe original undeva la 90 Ron.Eu am mers pe aftermarket GKN undeva la 45 Ron(l-am schimbat acum aproximativ 1 an si vad ca inca se prezinta bine: fara crapaturi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea Skf sunt de cauciuc si fin poza pare a fi Skf universal... 

 Cele originale sunt de Thermoplast, mult mai dure si mai rezistente. Gkn e echipare originala. e Ok

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Am gasit SPIDAN la ~70 LEI la un magazin de piese auto. Unii zic ca is ok din thermoplast. Nu as mai incerca SKF. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat recent burdufuri Spidan pe tractor, de fapt sunt GKN. Foarte bune. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Sa speram :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Bun, le-am schimbat pe ambele parti, am pus SPIDAN by GKN care sunt din aceleasi material ca cele originale. Ar fi bine sa tina cat cele originale ( le-am schimbat la 6 ani si ~140.000 km). Nu recomand burdufe SKN sau orice din cauciuc ca nu tin ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, 

Ma poate lamuri si pe mine cineva care sa poseda mai multe cunostiinte decat google ( :))) ) in urmatoarea problema? 

Am comandat pt Skoda O2, BXE, cod cutie JCR, de la un magazin de piese online, burduful de planetara exterior original, avand codul : 1K0498203. Conform ETKA codul este corect. Din pacate doar pe cutie regasesc acest cod, pe burduf, am urmatorul cod: 1K0407285 posibil si un Q la final, nu reusesc sa inteleg daca este Q sau nu. Codul de pe produs il gasesc doar ca inlocuitor pt 1H0498203. Adica exact ce nu imi trebuie. Gresesc eu sau magazinul / producatorul, a pus piesa necorespunzatoare in cutie ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambalajul produsului ce spune? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cutie este trecut codul corect, al produsului comandat de mine 1K0498203. Am gasit la o alta cautare pe google, codul 1K0407285Q, unde un alt forumist de aici, se lovea de aceeasi problema. Se pare ca 1K0407285Q este un cod vechi rau ... De aceea nu este gasit nici de ETKA, nici de google. Cert este ca al nostru coleg se pare ca a schimbat pe un golf 5 si a mers. Desi este vechi, pe ambalaj inca apare ca ar mai fi in termen :)).

 

Numai bine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lua de referinta codul de pe burduf. Codul 1K0498203 este codul pentru kit-ul de inlocuire burduf, ce contine si vaselina speciala si colierele. Daca o sa te uiti si la codurile de pe filtrele de ulei originale, ai sa vezi ca nu sunt intotdeauna aceleasi coduri ca si cele de pe cutia in care au fost ambalate. Asta fiindca si acolo mai sunt si O-ring-urile, impreuna formand tot un kit.

Codul cu 1K0 la inceput in niciun caz nu este vechi, este de la Golf 5 incoace folosit. Vechi sunt cele cu 1J0 in fata (care provin de la platforma Golf 4), iar  mai vechi de atat sunt cele cu 1H0 ( care sunt de la Golf 3)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Am  si eu o problema,cand schimbam rotile am văzut ca ,curge vaselina/ulei.E burduful de planetara? Atasez fotoimage.thumb.jpg.1f1bac92593bc66f658c426f8c14d593.jpg

image.jpg

Modificat de beidaud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de altundeva de ar ar putea sa fie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este burduful de planetara,trebuie schimbat urgent.Norocul tau ca ai vazut acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mâine merg la service,dar totuși ce se poate întâmpla daca il las asa?

Precizez ca am mers si o perioada de timp cu roata stânga fata fără presiune,tot pe partea stânga s-a dus si burduful. Oare s-a rupt din cauza lipsei de presiune din anvelopa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Băieți am schimbat burduful,am luat original 100 de lei plus 120 lei manopera. Total 220 lei,e bun prețul? Si am făcut si o verificare la toata articulatia mai trebuie înlocuite bucsele de la bascula din aluminiu pe fata( au joc),dar si cele 2 bascule trebuie înlocuite... Si ele au joc (troncane la gropi) pret 600 lei fără manopera. Producător TRW sau Lemforder pe care sa merg? Original merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!