Jump to content

Burduf planetară


Adytz
 Share

Postare recomandată

OFF Topic-Daca te referi la puntea fata ,eu am schimbat doar bucsele mici.Marca a fost Lemforder.Nici cu TRW nu dai gresh.OE sunt scumpe,adica la pretul unei bascule OE cumperi 2 lemforder sau trw.

OT- Burduful a fost Spidan 110ron si manopera 80 parca.

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers pe bascule cu bucse din aluminiu Lemforder ,pe puntea fata ma refer. Alta masina e,mult mai confortabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa incetati offtopicul - subiectul e burduful de planetara. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ce putere de strangere trebuie aplicat la surubul planetarei?

Skoda O2 1.6 td cr 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de care surub ai? ca sutn 3 tipuri. Si in functie de surub, difera enorm cuplul de strangere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am unul dat jos de la schimbarea butucului  la ce ar trebui sa ma uit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e surub clasic, cu cap hexagon, trebuie strans la 200Nm + 180 grade

daca e surub cu cap in 12 colturi, cu striatii, 70Nm + 90 grade

daca e surub cu cap in 12 colturi fara striatii, 200Nm + 180 grade

 

image.png.c6105cd2e379aba4cc4ed22d5f07d0a3.png

mare atentie la desfacere si la strangere, in lipsa pistol pneumatic, trebuie facuta cu janta montata si masina pe sol, cu frana calcata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Valorile sunt din Autodata? Am luat pana la urma burduf original 98 lei dar trebuie sa cumpar si surubul cu striatii pentru ca nu era in kit. Vreau sa il schimb singur si orice informatie e binevenita.

Surubul tip 1 nu se mai fabrica solutia constructiva este tip 2 sa il pun pe cel vechi sau sa iau nou tip 2 care vad ca se strange la alt cuplu.

20180323_192513.jpg

Modificat de levis36
incomplet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte util, multumesc!

Am vrut sa iau neaparat surub original adica cu striatii, a venit pe original dar fara. Din discutiile cu vanzatoarea ca unul se strange intr-un fel iar altul altfel aceasta a apelat la un meserias de al lor. RASPUNSUL LUI: da cine iti mai strange cu cheie dinamometrica si ca el nu schimba niciodata suruburile si ii vin o gramada din Germania, la toate fac la fel si nici una nu s-a intors inapoi.

Si eu prostu mi-am cumparat chee dinamometrica si am modificat un cleste pentru a strange coliere cumparat chee stea de 24 si cautat informatii 1 saptamana.

Asa ca aveti grija la service apelati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut recent am schimbat burduful planetara stânga spre roată marca Lobro dar curge vaselina. Am pus alt colier și tot iese vaselina, ce o fi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poză cu colierul. Cel mai probabil problema este colier de slabă calitate sau strâns necorespunzător.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Trebuie sa schimb si eu burduful la planetara si am gasit urmatoarele coduri KGN / Spidan:

36514 - kit complet dar fara surub:

36514.jpg.b60631af513c23b1afc4653d641ac84d.jpg

 

 

23690 - kit complet fara vaselina (cel putin asa pare din poza)

23690.jpg.36237d3698db72cc41beb46ff142e3c0.jpg

 

Oare poate sa imi spuna cineva daca e posibil ca ultimul kit sa vina fara vaselina sau  e doar o greseala?

Am facut si cautare de imagini pe google si la al doilea cod apare si vaselina inclusa dar mi se pare ciudat ca 23690 e mai ieftin decat 36514.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Imi raspund tot eu, poate o sa fie de ajutor pentru alti colegi: al doilea set vine cu tot ce este necesar, inclusiv vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!