Jump to content

RAR


alexdm
 Share

Postare recomandată

Inainte de a cumpara Ibiza, am avut cam vreo 5 ani o Dacie. Stiu ca trebuia, din 2 in 2 ani parca, facuta o revizie tehnica, dupa care iti treceau ceva si in talon.

Scuzati intrebarea de necunoscator, la SEAT se mai face inspectia aceea ? Sau este cea anuala ? Si nu trebuie trecut nimic in talon ?

RAR-ul cand si cum se mai face ?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se numeste Inspectie Tehnica Periodica (ITP) deoarece se face din 2 in 2 ani si la ea se prezinta toate autovehiculele. Nu trebuie confundata cu revizia anuala (sau kilometrica) stabilita de constructorul autoturismului.

Au autorizatie pentru efectuarea acestei inspectii numai statiile (service-urile) acceptate de RAR.

In Anexa Certificatului de Inmatriculare se inscrie data urmatoarei ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metrotehnica face ITP. Tocmai am facut eu la bora luna trecuta! A iesit saracuta din garantie si din leasing! Cum am terminat cu actele a trebuit sa merg cu ea la ITP.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e in leasing. Tocmai i-am facut prima inspectie, cea de un an de zile. Deci la anul o duc la ITP ?

Imi cer scuze daca am pus acest topic intr-un loc nepotrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexdm: Raspunsul la intrebarea ta este DA.

Sunt in aceeasi situatie cu tine (masina in leasing, un an vechime). Am facut REVIZIA ANUALA (stabilita de producator - Skoda) si peste un an voi face urmatoarea REVIZIE ANUALA (stabilita de producator) si INSPECTIA TEHNICA PERIODICA (stabilita de legislatia rutiera din Romania).

Sunt doua chestii diferite: revizia anuala se face pentru intretinerea masinii si pastrarea garantiei acordate de producator, iar ITP se face pentru confirmarea si pastrarea starii tehnice ceruta de legea circulatiei. Nu conteaza forma de proprietate a masinii (leasing, credit, etc.). Eu asa stiu!

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa si este, Drapar.

ITP- confirmarea starii tehnice si siguranta circulatiei pe drumurile publice

Reviziile - intretinerea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu alte cuvinte, daca peste revizia anuala poti sari (dar atentie!!! pierzi garantia) peste ITP nici nu se pune problema sa nu-l faci -fara ITP-uri la zi nu ai voie sa circuli cu masina.

In talon, pe anexa ai trecuta data viitoarei inspectii (ITP).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in aceeasi situatie cu tine (masina in leasing, un an vechime). Am facut REVIZIA ANUALA (stabilita de producator - Skoda) si peste un an voi face urmatoarea REVIZIE ANUALA (stabilita de producator) si INSPECTIA TEHNICA PERIODICA (stabilita de legislatia rutiera din Romania).

<{POST_SNAPBACK}>

Am procedat in mod identic cu Bora! Cand a facut 2 ani masina i s-a facut revizia si pe urma m-am dus sa fac ITP! La o masina de 2 ani din grupul Vag cu 20k de km ITP este doar o formalitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O informatie foarte importanta ar fi ca ITP-ul se face din doi in doi ani.

Ma mira faptul ca nu se cunoaste acest lucru.

:angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@silviu: a scris DRAPAR mai sus, si nu am simtit nevoia sa reamintim (vezi postul 2)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anexa de la talon ? Asta e probabil la dealer, eu nu cred ca am asa ceva.

<{POST_SNAPBACK}>

Daca nu crezi, nu inseamna ca n-ai. Sigur ai! Este ultima pagina (de culoare roz) a certificatului de inmatriculare.

PS: Ai furat masina cumva fara acte? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anexa sigur o ai, dar fiind masina noua, nu e trecut inca nimic in ea, abia dupa primul ITP se va trece ceva acolo si se va sti cand se implinesc urmatorii doi ani

Anexa de la talon ? Asta e probabil la dealer, eu nu cred ca am asa ceva.

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noup, mai nou la inmatriculare se trece data primei inspectii, iar apoi la fiecare inspectie se trece cand se va face cealalta.

Zic mai nou ca nu mai stiu daca pe talonul de dacie de acu 7 ani au trecut cei de la politie cand sa fac prima inspectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe talon, ultima pagina se numeste anexa lui peste. Credeam ca e un act separat :P

Nu scrie nici o data acolo, e curatica foc. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a intimplat o chestie cam bizara. Terminand leasig-ul mai devreme a trebuit sa reinmatriculez masina (care are 1 an si 4 luni). Trecind peste aventurile neplacute cu PLR, politie + RAR am intrat in fine in posesia certificatului, unde, surpriza, aveam trecuta ca data a urmatoarei ITP doua zile dupa data de eliberare a certificatului. Din pacate n-am observat decit acasa, ca eram chitit sa ma cert cu politaii. Ca sa nu reincep nebunia cozilor de la politie, m-am hotarit sa fac ITP-ul ca sa n-am probleme cu orice un politist m-ar fi oprit in trafic. A doua surpriza! Un nea Gigel de la service-ul unde-am facut ITP-ul mi-a zis ca la masinile noi se face dupa un an, nu dupa doi si ca politaii nu gresisera. Nu prea stiu nici acum care-i realitatea, dar ii rog pe cei mai informati in domeniu sa-si dea cu parerea ca poate-i ajutam si pe altii sa nu calce strimb (eu sint oricum in regula acum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!