Jump to content

Tempomat LT 35


hamziu
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Ma poate ajuta cineva cu o schema electrica si cu piesele necesare pentru montarea unui tempomat la LT? Modelul este LT35, motor ANJ 109CP din 2003. Va mutumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Al Bundy se poate sa-mi dai si mie schema pentru 2.8 tdi auh? nu gasesc nicaieri si pinii nu corespund ca la 2.5 tdi. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

care ati montat tempomat pe motoarele 2.5 109 cp merge bine? cat costa sa pun un tempomat si eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
sir_galahad61

Un sfat legat de un tempomat de pe un LT 35,adus din Anglia,pentru dezmembrari,care ar fi pretul indicat sa dau pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La porche nord maneta a fost ~550lei, nu va recomand sa mergeti acolo, habar nu au sa vanda piese a trebuit sa-mi gasesc singur codul piesei pentru ca respectivul o tinea una si buna ca nu exista....

se poate monta pe motorizarile 2.5 tdi sau 2.8 cel cu common rail. eu sunt multumit de el isi face treaba de toti banii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sir_galahad61

Buna seara,

Ma poti ajuta cu un cod de reper,eventual cand ai timp sau posibilitatea cu o poza.?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am aruncat cutia, codul manetei este 2D0953504.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut

Ma intereseaza o maneta tempomat pentru Vw LT 35, 2.5 tdi, 109 hp, motr ANJ, an 2002 si un eventual montaj in  Bucuresti..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca are cineva de vanzare, va rog sa posteze , ca vrem si noi sa montam tempomat, sau eventual daca stiti de unde sa luam..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna, ii adevarat ca se potriveste maneta de pe sprinter pe LT si sistemu tempomat? Aveti ceva coduri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E identica, codul, pe original,  l-a dat un coleg mai sus

E  foarte rara de gasit la dezmembrari iar la porsche romania e scumpa, dureaza pana o aduce, .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In afara de maneta ce mai este nevoie pentru a monta tempomat pe un ANJ de 2.5 TDI?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles eu nu.Eu am cumparat un tempomat inca din vara(l-am gasit pe un LT din Anglia)pret 180 roni, insa inca nu l-am montat.

Am incercat prin zona mea dar nimeni nu a vrut sa se bage..

Practic eu l-am dat jos atunci de pe masina si m-am uitat cat de cit dar nu am mai vazut alte componente,dar poate erau in compartimentul motor.

Daca mai afli ceva da-ne si noua de stire. :RO flag:

 

Am dat un search pe google si am gasit asta ,din pacate la electric sunt varza

 

Deci, după ce multe speculații a fost acum am acum un Pla n pentru înlocuirea cruise control pentru LT de la 1998, care funcționează atât de bine cred.

 

Avertisment: - Controlul vitezei de croazieră este numit pe Volkswagen GRA (cruise control)

-           Controlor ta LT, funcția de control al vitezei de croazieră, dacă se poate debloca. VW se poate face asta sau, atunci când aveți un dop de date și un calculator cu software-ul adecva

 

Pentru mine (cod motor AHD), canalul a fost pus 6 din 255-1.

VW a ma luat 19 euro, oh bine. Am făcut acest lucru înainte, am "hardware-ul" de asemenea, instalat pe comutator.

 

 

Începem:

 

Dacă L T tău mai tânăr decât mai 98, e destul de ușor.

Du-te la acest soclu (încă) este liber (de la operator (care este sub baterie față instalat)), acestea șase: GRA este pregătit și ar trebui să stânga jos în apropierea pedala de cuplare s o, conector gratuit cu 6 pini, a se vedea: la comandă cablu:

 

gri / negru; albastru / alb; negru / albastru / verde; gri / verde / roșu; galben / albastru; negru;

 

Apoi, doar comutatorul la VW întâlnire pentru 66.12, inclusiv TVA. (2004)

Acest lucru ar trebui FĂRĂ GARANȚIE! numărul 2D0 953 504 fi în prietenos poate fi rapid căuta maneta VW Accesorii Software de asemenea.

Comutatorul este de fapt un buton și are patru poziții, acceleratie, aderență pe teren acceleratie, setat la ultima viteză, și în afara GRA.

 

El va ajunge acolo din stânga al tulpinii indicator și își are originea aproape în centrul unității volan. Scoateți capacul de plastic peste volan cu două șuruburi și conectați-l în cruise control conducere deja pregătite și asigurați-l cu un șurub M3 25mm ori. Capătul tată al controlului vitezei de croazieră ar trebui să se potrivească acum un plug gratuit de unitatea de comandă. Cablu încă puțină ascunde și du-te.

(traducere cu google)

Si mai jos 2 site-uri cu tempomate:

 

http://www.ebay.pl/itm/TEMPOMAT-GRA-VW-LT-SDI-TDI-LT28-LT35-LT46-MERCEDES-MB-SPRINTER-CDI-901-902-903-/191051177908

 https://partsale.eu/spare-parts/view/VOLKSWAGEN-2D0953504-61584399(un site rusesc)

 

 

 

Modificat de sir_galahad61
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este următoarea eu la un sprinter 316 din 2001 am montat doar maneta la locul ei lângă bord si din mufa am tras fire in calculatorul motorului, in calculator este loc special Pt tempomat

si apoi am activat din star, întrebarea este dacă la LT mai este nevoie si de altceva in afara de acea maneta, cum ar fi de montat senzori la pedalele de frâna si ambreiaj etc etc.

Sau se montează ca la sprinter.

Tu cand ai demontat de pe acel LT de Anglia ai luat maneta cu tot cu traseul pana in calculator?

Țin sa mentionez ca maneta Pt sprinter am luat-o de pe un ML 270 CDI si sa potrivit perfect si cred ca merge si pe vw lt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmarit traseul firelor si ajungeau undeva in stanga jos in bord(sub comutatorul de ceata).De acolo nu am mai reusit sa dau de culorile respective,m-am uitat in compartimentul motor dar nu le-am gasit,la calculator nu m-am uitat insa.

Insa din ce inteleg din traducerea de pe google de mai sus ar trebui ca la modelele mai noi ,dupa 98 ca sa nu fie nevoie de altceva .

Oricum de acum e frig si voi lasa pe la primavara operatia de montare.

Sigur merge cea de pe sprinter pentru ca blocul de lumini este identic la ambele masini(sprinter,modelul pana prin 2000 +lt) si maneta tempomat vine fixata intr-un surub undeva langa butonul de avarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit maneta cu tot cu blocul de lumini de pe un ml 270 CDI va anunț după cr o montez.

Modificat de corneliyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din traducerea de mai sus nu imi dau seama dacă ei au tras fire din ECU pana la maneta sau ele sunt trase cu tot cu mufa mama pana aproape de coloana de directie si se cuplează cu maneta?

Dacă a montat cineva pe 2.5tdi sa imi zică dacă a tras fire din ECU sau lea găsit in bord, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele de la maneta tre buiesc trase pana in ecu exceptie un plus si un minus parca, dupa care activare cu vag com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am trecut pe la un tip cu dezmembrari de lt si sprintere din Anglia.Avea la dezmembrat un Lt 28 din Romania si am vazut ca avea si tempomat.(l-am rugat pe mecanic sa lase firele la tempomat sa vad si eu unde duc cand va da bordul jos)

Daca este cineva doritor de tempomat sa-mi dea mesaj si ii dau nr de telefon al tipului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut! era pt anj? ce pret o avea?a mai montat cineva recent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara am 2 sprintere 213 unu are tempomat si unu nu vreau sa mut tempomat ul de pe unul pe celalalt imi pute ti trimite o schema electrica? Multumesc iulian

Ma ofer colegilor cu traduceri din lb germana si chiar ajutor in germania cu vorbitul gratis vb numai aici pe forum .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!