Jump to content

Termene livrare


laur_vd
 Share

Postare recomandată

exact azi am depus si eu pentru calculatia taxe de prima inmatriculare

la Bucuresti e o cerere simpla , copie ci, copie carte, copie factura si nu se cer timbre fiscale

calculatia se obtine tot in 2 zile si cu aceasta hartie te duci la trezorerie sa platesti taxa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Razvan_911

    35

  • arson

    31

  • Seba_Tour

    10

  • alex1973_2

    9

Masina e in vama la Curtici, cam cat dureaza pana se livreaza?

Am inteles ca dealerul vireaza banii la Porsche Romania, apoi acesta o trimite cu trailerul, cand gaseste unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre 7 si 10 zile calendaristice. cel putin asa s-a intamplat in cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 zile la mine

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2 zile dupa transferul banilor.

Fabia 2 Star TSI 1.2 comandata in 04.04 a ajuns in Curtici si va fi livrata saptamana viitoare.

Octavia 2 FL Business, PDG, Maxidot TSI 1.2 comandata in 02.05 (am asteptat pentru culoarea noua: gri platinum) are estimare de livrare ... sfarsit de septembrie :(

Update la data de livrare a Octaviei: 2013 :blink: - fara alte informatii. Fie sistemul informatic de la Skoda are ceva cu comanda mea, fie se asteapta pigmentul pentru gri platinum din Japonia. Cred ca-mi iau bicicleta (care nu cred ca are probleme la soft, consuma mai putin decat un Diesel). Offff (topic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca sunt intarzieri cu 1.2TSI in general - nu doar la masina mea.

Conform unor informatii de la dealer, se asteapta pentru Octavia 2 FL:

- 1.2tsi: 4 luni!!!

- 1.4tsi: 6 saptamani

- 1.6tdi: 6 saptamani

La DSG sunt termene mari la toate (dar nu mai retin exact cat). La Tour sunt parca 6 saptamani.

La cele de mai sus se adauga inca 3 saptamani pana la livrare.

Asteptare usoara :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update la data de livrare a Octaviei: 2013 :blink: - fara alte informatii. Fie sistemul informatic de la Skoda are ceva cu comanda mea, fie se asteapta pigmentul pentru gri platinum din Japonia. Cred ca-mi iau bicicleta (care nu cred ca are probleme la soft, consuma mai putin decat un Diesel). Offff (topic)

2013 ? Anul 2013 ???????????????

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2013 ? Anul 2013 ???????????????

Da. Nu stiu daca are legatura cu faptul ca am ales o culoare indisponibila pana la 11 iulie si atunci mi-au scos-o din "coada" ca sa nu ajunga prea repede la rand. Cu toate ca la noile termene de 4 luni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update la data de livrare a Octaviei: 2013 :blink: - fara alte informatii. Fie sistemul informatic de la Skoda are ceva cu comanda mea, fie se asteapta pigmentul pentru gri platinum din Japonia. Cred ca-mi iau bicicleta (care nu cred ca are probleme la soft, consuma mai putin decat un Diesel). Offff (topic)

O noua actualizare pentru livrare: saptamana 32. Din pacate, se poate schimba pe parcurs. Mi-au reconfirmat intarzierile de livrare pentru comenzile cu TSI 1.2.

Fabrica este in concediu in saptamanile 30 si 31.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O noua actualizare pentru livrare: saptamana 32. Din pacate, se poate schimba pe parcurs. Mi-au reconfirmat intarzierile de livrare pentru comenzile cu TSI 1.2.

Fabrica este in concediu in saptamanile 30 si 31.

S-a actualizat status-ul comenzii: "confirmare productie" cu saptamana 29. Astfel au crescut sansele de livrare in saptamana 32.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut

Eu nu mai inteleg nimic :)

am platit o skoda fabia combi 1,6 tdi integral, in data de 28 aprilie. Atunci mi sa zis un termen de livrare de 15-16 saptamani, a mea inca nu apare in nici un fel in sistemul lor, doar azi la telefon mi sa zis, nu stiu daca e chiar adevarat ca e in productie.

Termenul de livrare conform contractului trebuie sa fie saptamana 31 sau 32. Alaltaieri cand am fost pe la ei, deja aparea saptamana 36, fara sa fiu eu anuntat in vreun fel sau altul. Tot alaltaieri nu aparea nimic la comanda mea, cum am zis, azi telefonic mi sa zis ca e in fabricatie. Dupa alte informatii am inteles ca o masina se produce de la A la Z in cca 50 minute, tot nu inteleg, cum naiba? Se vand cca 30.000 de autoturisme in 16 saptamani sau care e faza? :)

Ce parere aveti? imi vine masina pana cand as vrea sa plec in concediu sau intradevar va fi saptamana 36? daca nu vine pana cand am calculat eu initial, am sa le urc in cap, si pt perioada in plus care a aparut , le zic sa imi dea masina, sa merg si eu in concediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt in dilema ca si tine de exemplu eu am platito integral in data de 24 mai si mi s-a spus ca masina va ajunge in 8 sap de atunci am mai uract 2 sap mi sa confirmat productia saptamana trecuta dar numarul VIN inca nu a ajuns la repezentanta cica e la bucuresti la importator si nu au livrat inca datele . au comunicat livrarea masini in sap.31. astazi cand am vb cu ei au spus ca nu sunt siguri inca 100% ca ar putea sa mai dureze inca o sapt de la 8 sap cand am semnat contreactul cred ca voi ajunge la 11

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vineri a aparut la status : programat pentru fabricatie, azi deja : confirmare fabricatie. Dar termenul de livrare tot saptamana 36, adica cu 4 in plus fata de contract:) asta tot nu inteleg, de la statusul actual, adica confimarea de fabricatie cam cat ar mai piutea dura livrarea? stiu ca acu trebuie sa apara seria de sasiu, pe urma iest din fabrica, pe urma cred ca vine livrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a actualizat status-ul comenzii: "confirmare productie" cu saptamana 29. Astfel au crescut sansele de livrare in saptamana 32.

Ieri a ajuns in Curtici.

vineri a aparut la status : programat pentru fabricatie, azi deja : confirmare fabricatie. Dar termenul de livrare tot saptamana 36, adica cu 4 in plus fata de contract:) asta tot nu inteleg, de la statusul actual, adica confimarea de fabricatie cam cat ar mai piutea dura livrarea? stiu ca acu trebuie sa apara seria de sasiu, pe urma iest din fabrica, pe urma cred ca vine livrarea.

Saptamana curenta si viitoare fabrica este in concediu. Dupa fabricare ei adauga (acoperitor) 3 saptamani pentru livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca nu am nici o sansa sa mi se livreze masina pana in 12 august, ca in 13 vreau sa plec in concediu.

?????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu s-a fabricat deja, nu prea mai are cum sa ajunga in saptamana 32 :(. Daca ai primit saptamana 36 de livrare, in situatia in care masina este in stadiu de "confirmare de productie" inseamna ca se fabrica in saptamana 33. Mai repede de saptamana 34 nu ajunge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasol:)

si ce pot sa fac? adica judecata etc? sau pot cere niste daune, despagubiri? ca la mine in contract e sapt 31 32, adica 15-16 saptamani..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasol:)

si ce pot sa fac? adica judecata etc? sau pot cere niste daune, despagubiri? ca la mine in contract e sapt 31 32, adica 15-16 saptamani..

Din cate imi amintesc sunt acoperiti destul de bine de clauzele din contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burbujita, vezi ce scrie in contract. Insa sunt 99% sanse sa nu poti face nimic, din cate tin minte au o clauza in care scrie ca se poate prelungi termenul de livrare cu pana la 8 saptamani fara ca dealer-ul sa fie afectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sa schimbat nimic la status:(

presupun ca toti sunteti de acord cu mine ca nu voi avea masina inainte de 12 august, deci nu voi putea pleca in concediu:(

nu cred ca asa putine zile este vreo sansa sa apara seria de sasiu, si iesit din fabrica, si livrare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu cred ca vei primi masina asa repede. Nasol, dar nu ai ce sa faci.

In 2008 intr-o situatie asemanatoare am luat o masina de pe stoc (a venit in 6 zile) ca sa pot pleca in concediu. A fost o decizie gresita pentru mine, nu mai iau masina de pe stoc cat traiesc, nu pentru ca a avut probleme, a mers si merge perfect, dar nu am putut sa imi aleg dotari la ea, nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vine masina pana la concediu, sa stiti ca se poate pleca totusi in concediu cu avionul sau cu o masina inchiriata.Cred ca cu 25-30 euro pe zi poti lua un logan MCV diesel cu consum de sub 5%. In alte tari de ex. USA, de regula in concedii se pleaca cu masini inchiriate chiar daca in familie exista 2-3 masini. Motivul este ca sa nu faca multi Km cu masinile personale afectandu-le pretul de revanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu voi lua masina de pe stoc asta e sigur, eventual o clasa superioara fara sa mai achit vreo diferenta:)

statusul este tot confirmare de productie, deja nu mai cred nici eu ca va veni pana sambata viitoare, am vb cu ei , sper sa primesc de la ei o masina pana la sfarsitul concediului. In ungaria de exemplu, stiu persoana care din prima zi, cand a facut plata integral a primit masina de umblat pana i sa livrat masina.:) oare la noi nu la fel ar trebui sa fie? eu cred ca da, doar ca profita de lipsa informarii a populatiei si ei nu ofera de la sine.

Cei din SUA linistit pot sa inchirieze o masina la pretul ala, ca dora castiga pe zi undeva la 10 dolari/ora:) Eu sunt profesor, cu un salar de 770 lei, ce zici iesie chiria? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Gorillaz_Doktor

Stiu ca a trecut ceva timp de la postul cu pricina, dar m-a frapat ideea.

Vb pt Europa. sa presupunem ca imi fac 2 concedii pe an, merg 3000 km la fiecare concediu (in medie). ma costa masina 350 E, plus motorina = 500 E (calcul minimal), deci 1000 E/an. fac asta 3 ani = 3000 E/ 20000km (in mare). se dau 2 masini identice ca marca, motorizare, dotari. sa zicem ca in afara concediilor am mers in 3 ani 80.000 km. deci una va avea 80 000 cealalta 100 000. ai lasa la pret 3000 E pt 20000 km ? ca sa fiu si mai catolic, zic asa : din cauza celor 20 000 km, mai faci o revizie jumatate, jumatate set pneuri, jumatate set placute. astea mai fac 500 E. tot sunt 2500 E pt 20 000 km. cred ca genul asta de calcul se mentine financiar vb si in SUA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsul meu propriu si personal: ma doare la bajcheti (daca imi permiteti) de cati km. pun pe masina. singurul calcul pe care il fac masina vs. avion e confortul. n-am trait niciodata cu sentimentul ca rolul meu pe acest pamant e de fapt sa ingrijesc la maxim masina pentru urmatorul proprietar.

cum imi si place sa conduc, raspunsul e cam tot timpul masina.

nu cred ca putem generaliza cu privire la SUA, insa si acolo cred eu ca statistic vorbind, 'devalorizarea' masinii e undeva la coada in decizia de a inchiria masini in vacanta.

uite un post interesant cu privire la chestia asta: concluzia e ca nici macar strict ca bani nu prea merita, iar cand mai 'factorezi' si celelalte elemente, nu mai merita deloc: http://www.facebook.com/topic.php?uid=320733837089&topic=12497

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!