Jump to content

Termene livrare


laur_vd
 Share

Postare recomandată

Initial era saptamana 17 intrare in fabricatie cu livrare undeva in prima sau a doua saptamana din mai. Dar m-au sunat sa ma anunte ca masina intra in fabricatie mai repede decat era preconizat inital, adica saptamana 15 (asta). Intrebarea era adresata mai mult sa vad daca imi ajune masina inainte sau dupa Pasti prin comparatie cu experientele altor utilizatori. Dealerul nu a dat un termen exact de livrare, doar ca e fix inainte de Pasti sau imediat dupa. Au zis ca depinde mult de transportator dupa iesirea din fabrica si ca are o influenta foarte mare daca masina vine pe TIR sau pe tren. Toate cele bune si asteptare usoara. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Razvan_911

    35

  • arson

    31

  • Seba_Tour

    10

  • alex1973_2

    9

eu am dat comanda la 9 zile dupa Seba_Tour (24 martie) si am saptamana de fabricatie 20. deci decalat cu 2 saptamani fata de el. de atunci nu am mai primit nicio veste de la dealer. trag concluzia ca masina o sa imi vina la inceputul lui iunie.

cred ca explicatia este ca am dat un avans mic (400 euro). am impresia ca cele achitate cu 30% avans sunt programate mai repede.

@Seba_Tour - poti sa imi confirmi daca ai achitat 30%?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat pe 25 martie si am saptamana 21 adica 23-27 mai - tot noul Tour

am facut plata integral

Cred ca Seba_Tour are masina cu 1-2 sapt mai devreme decat a fost prognozat

asteptam noutati din partea tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@arson: Nu cred ca are legatura cu avansul. Eu am platit avansul minim pentru lansarea comenzii (~1400eur), dar masina va fi platita cash la livrare. Daca era leasing sau rate mergeam pe un O2FL diesel, dar mi-a ajuns cat am platit 3 ani la un Opel Astra. :) Cum am ceva noutati o sa postez pentru ca vad ca sunt si altii interesati..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La O2 FL cu DSG termenul minim de asteptare este de 5 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am vb din nou la Dealer

Comanda mea Noua Skoda Octavia Tour apare in baza lor online de date cu livrare pe sapt 21 deci tot 8 saptamani.

Cum am ceva noutati am sa va spun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare forumisti! Revin cu noutati. Azi m-au sunat de la Porsche Timisoara sa ma anunte ca masina va fi livrata undeva in intervalul 22-26 aprilie, depinzand de transportator. Deci cam cu 2 saptamani mai devreme decat termenul initial care era undeva in jur de 10 mai. Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo! ne dai vesti bune!

indraznesc sa sper si eu la un telefon de la reprezentanta.

voucherele le valideaza pe loc sau mai dureaza si alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Validarea lor depinde de data cand au fost emise.

Din cate am ineteles daca le duci in sapt in care au fost emise trebuie sa astepti validarea. Oricum validarea e treaba dealerilor.

Seba felicitari! se pare ca ai fost norocos si a durat doar 6 sapt.

In cazul meu la 4 sapt de la comanda tot 8 sapt apare ca se face livrarea la dealer in sistem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles de la dealer, nu se poate face factura finala pentru ca nu merge o anumita aplicatie la care statul trebuie sa le dea banii pe vouchere. Asa este si la voi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banii pe vouchere se scad doar dupa ce ai platit masina integral, mai putin cei 11400 lei.

on topic: am saptamana 20 de livrare (mijlocul lui mai), deci se misca intr-adevar mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am inteles de la dealer ca o persoana are masina achitata , toti banii + vouchere, dar nu pot sa faca factura finala ca asteapta o anumita aplicatie sa poata primii banii de la stat. Azi sper sa fac rost de vouchere si voi plati restul de bani, si sper sa vina masina pana vineri, pentru ca deja este in vama. Sa vedem ce rezolva cu aplicatia...

Modificat de stefy91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o aplicatie.

E un soft cu user si parola care se downloadeaza de pe site-ul afm.ro (ADMINISTRATIA FONDULUI PENTRU MEDIU)si pentru care fiecare dealer care are contract semnat cu AFM pentru programul rabla primeste user si parola.

Din cate am inteles de la dealer aceste vouchere sunt introduse in sistem cu o sapt intarziere, ceea ce insemana ca daca cumperi voucher in sapt 15 si il duci in sapt 16 se valideaza, daca il duci in aceiasi sapt cand a fost emis trebuie sa astepti o sapt.

Facutura se face la livrare si contine toata suma, inclusiv valoarea voucherelor pe o linie separata 11400 lei.

On opic:

Arson eu am facut comanda a doua zi dupa tine 25.03.2011 si in sistem am saptamana 21 conform celor spuse de dealer.

Deci pana la urma tu ai 8 saptamani si eu am 9 saptamani termen desi comanda e data la o zi distanta.

O alta informatie neconfirmata este partea cu plata integrala. Masina mea e platita integral de la comanda + 3 Vouchere aduse in primele 2 sapt de cand am dat comanda si tot 8-9 sapt am termen de livrare.

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am achitat-o si eu integral ieri, plus doua vouchere. mai am unul de dus azi.

legat de termene de livrare, prima oara cand am vrut sa aflu saptamana de fabricatie am fost intrebat de dealer daca am platit 30 % sau mai putin (nu mai tinea minte). de aici am tras concluzia ca avansul poate influenta saptamana fabricatiei.

@razraz: oricum, ieri masina aparea in baza online ca data in fabricatie. cred ca si la tine e acceasi situatie. deci mai avem de asteptat 2-3 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si care era saptamana de livrare daca aparea in fabricatie?

Tot sapt 20 sau se modifica si aia?

Eu dupa atatea e-mailuri la dealer imi este rusine sa mai deranjez ca sa aflu daca s-a modificat ceva in cazul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum 10 zile aparea saptamana de fabricatie 20, insa ieri a aparut ca fiind data in fabricatie, cu livrare in saptamana 20. adica la mijlocul lui mai.

inca nu au VIN-ul. atunci o sa stim sigur.

Modificat de arson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok acum am inteles

La ultima discutie cu dealerul mi s-a comunicat ca termenul de livrare, respectiva saptamana care apare in baza lor de date in cele mai multe cazuri este cu o sapt in plus. Asta insemana ca in cazul tau masina ajunge la dealer in sapt 19 cel mai probabil, adica 9-13 mai iar in cazul meu sapt urmatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update: azi am dus si ultimul voucher si ne-am uitat si in baza de date online: masina avea "confirmarea productiei" si saptamana de livrare tot 20/11. nu inseamna ca deja a fost fabricata, ci ca probabil a fost programata sa intre in productie in urmatoarele 7-10 zile.

o sa va mai dau de veste cand o sa am vin-ul.

i s-a comunicat ca termenul de livrare, respectiva saptamana care apare in baza lor de date in cele mai multe cazuri este cu o sapt in plus

asta ca sa iti demonstreze la livrare cat s-au grabit sa nu te faca pe tine, client, sa astepti prea mult... :)

Paste fericit tuturor!

Modificat de arson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma tot 8 sapt dureaza toata treaba

Pacat, speram sa-mi vina mai devreme :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luni se face o luna calendaristica de cand am achitat avansul. deci din momentul ala mai am de asteptat inca 2-3 saptamani. socotit cu abacul, asta face cam 6 saptamani, conform contractului. cum spuneam, cred ca o sa ne vina in jur de 15 mai, asa ca stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Se pare ca vin mai repede masinile :). A mea e comandata in 15 martie cu livrarea initiala in prima/a doua saptamana din mai, a ajuns vineri la Curtici. Mai asteapta sa se umple transportul, iar cei de la dealer au zis ca marti e 100% in Timisoara. Asteptare usoara la toata lumea! Si un Paste Fericit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti un norocos daca la tine dureaza fix 6 saptamani - comanda 15 martie, livrare 26 aprilie 42 zile = 6 sapt

Asta inseamna ca lui arson ii vine pe 5 mai si mie pe 6 mai daca facem analogie cu cazul tau :Driver: speram

Sa ne tii la curent daca vine marti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de la dealer au zis ca marti e 100% in Timisoara

deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@arson: M-a sunat dealerul la 10 ca mi-a ajuns masina. La ora 14:00 e gata de livrare si pot sa o iau. Asteptare usoara tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru achizitie si pentru livrarea rapida.

Asteptam reactiile tale in legatura cu masina, mai ales ca eu chiar am comandat acelasi model (si poate niste poze)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!