Jump to content

Piese Auto Meyle


volnick1986
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic sa aflu pareri despre piesele Meyle.

Cam asa e descrierea acestei firme luata de pe site-ul UNIX AUTO.

"Nume marcă: MEYLE

Origine: Germany

Calitate: Calitate de fabrica

Garanţie: Un an garantie

Produse: Piese la sistemul de rulare, motor, metal-cauciuc

Descriere: Compania Meyle ofera produse de calitate pentru autoturisme si camioane.

Avand in vedere gama de produse extinsa de care dispune Meyle, putem afirma ca

este unul dintre cei mai mari distribuitor de piese auto din Europa. În decursul

aniilor datorită experienţei acumulate in fabricarea pieselor de schimb produsele

Meyle ies in evidentă prin calitatea lor necontestată.

Compania a fost infintata in anul 1958 si comercializeaza piesele de schimb a

producatorilor din Germania in Europa, America si Africa.

Cu peste 10.000 de produse este prezenta in peste 120 de tari si are 1200 de

angajati."

Eu am facut cunostinta cu aceasta firma vara trecut cand am luat o flansa de apa pentru ca cea veche avea pori si curgea cam 300 ml in doua saptamani. Pretul a fost aproximativ ca si cea Febi cam 45 de lei. Pana acum flasna e OK nu curge nu are nici o problema.

Acum de curand am schimbat si ambii rulmentii de la roata si bugetul m-a indreptat tot pe Meyle care au fost 100 de lei bucata. Erau si mai scumpi Febi (125-140 lei), SKF (170-190 lei de care din pacate nu am avut bani), FAG (145 lei), Ruville (145); dar si mai ieftini (Triscan 88 lei), Prodrive (65 lei) si Master (70 lei). In acestia trei din urma nu am avut incredere.

De cateva zile un amic mi-a dat un pont si un numar de telefon al unui tip care aduce doar piese pe Meyle asa ca m-am aprovizionat de la el deoarece are peturi foarte bune, chiar extrem de bune. Cred ca e distibuitor sau importator direct fiindca ca sunt la jumatate de pret sau chiar mai bine fata de Unix Auto. Asta ma refer la exact acelasi produs. Dupa aceea am aflat ca la el rulmentul (kit) ce l-am cumparat eu cu 100 de lei, el i-l avea la 60 lei(kit) si 52 lei simplu.

Am luat zilele astea de la el asaa:

- 2 rotule inferioare 40 lei buc

- cap de bra 38 lei buc

- bieleta de directie 55 lei buc

- 2 bucste brat pe fiecare parte. Cea mare 14 lei buc, cea mica 5 lei buc.

Multi au zis ca sa iau TRW sau Lemforder. Atitudinea mea fata de aceasta firma acum este aceeasi ca si fata de Rombat cum am zis aici. Daca crapa intr-un timp scurt alta eu nu mai iau. Acuma isi da testul.

Unii zic ca ar fi bune altii nu. Azi Volksman cand l-am intrebat de un capat de bara pe aceasta firma a zis: "Meyle sunt prea slabe ca sa le vindem, imi pare rau".

Astept pareri!

post-37459-0-97641000-1299182923_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curea de accesorii MEYLE(montata pe un G4), dupa 30k km crapata, la limita de rupere.

Pentru mine nu mai exista aceasta firma de atunci.:angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat in toamna termostat meyle, 2 ani garantie, inca e bun

LE: am atasat si o poza cu marfa

post-75511-0-19783300-1299225635_thumb.j

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luat pompa de ulei.. dupa montare se aprindea iar senzorul pentru presiune ulei deci... este o super firma :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu era pompa problema. Imi vine greu a crede ca era stricata de noua. Intra in discutie aici si profesionalismul mecanicului. De exemplu mie mi-o schimbat 3 senzori G62 care, dupa el, toti 3 erau stricati si nu aratau bine temperatura antigelului in bord; unde defapt termostatul era devina ca era blocat pe deschis si mergea cand vroia el. Vina... clara a mecanicului care habar nu a avut ce face si a pus vine pe seama pieselor noi de pe raft. Cam jalnic din partea lui.

Deci pana acuma scorul rau-bun e 2-1. Eu sunt neutru fiindca acuma le testez pe pielea mea. La primul fail ma pronunt si eu.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum doi ani am schimbat un rulment roata dreapta fata Meyle si pana in ziua de azi nu are nici o problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat senzorul ABS cu unul Meyle acum 8 luni. Nu am avut probleme pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Intre timp am mai luat un senzor de presiune Meyle pentru servodirectie. Cel original era BEHR si dupa 9 ani curgea prin el lichidul de servo. Nu prea am avut optiuni. Am avut de ales intre original la 135 de lei si Meyle la 60 de lei.

Am gasit si un filmulet interesant despre piesele lor HD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stiam ca fac ceva componente pentru echiparea pe original.asta e fabricuta din germania si filmul facut cu actori,dar sigur mai exista doua fabrici in turcia si zece in china.stiu 6 fabricute in romania care folosesc tehnologie cel putin identica cu cea din filmulet,deci nu e ceva extraordinar.acum despre calitate probata pe propria carca,doua seturi de rulmenti spate uzate in 7500km,pompa de apa care a curs dupa o iarna,pinion distributie(arbore) uzat canalul de pana dupa 10000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de regula cand iti alegi o piesa optezi pt o firma anume tinand cont sa te aflii cat mai aproape cu echiparea originala.Pompa apa hepu,distributie conti,bujii ngk,placute,ate,textar,trw,discuti ate,trw,textar..brembo..etc..etc.Faptul ca ai gasit pe site unix ;calitate de fabrica..e pistol cu apa :lol: E logic sa isi promovezi produsele ;) Eu lucrez si cu unix.Am un prieten neamt(parinti romani) care se ocupa de masini in Germania.A schimbal la masina lui A6 2000 toate bratele si a pus pachetul complet Meyle.Mi-a spus are garantie la ele 60.000km sau 2 ani :blink: Vb pe mess cu el si l-am intrebat;de ce nu ai pus swag sau lemforder.Mi-a spus ce el numai Meyle foloseste de cand se stie.Meyle vad ca au inceput in ultima perioada sa isi diversifice grupa de produse,si au facut unele chestii interesante;bascule de bmw e46 cu pivoti schimbabili,in conditiile in care toti producatorii si om fac bascule capsulate..te lasa pivotul..bascula noua.Am stat de vorba cu cineva de la o firma care comercializeaza si Meyle si mi-a dat de inteles ca e posibil sa fie pe piata si contrafacute.Sfatul meu daca apelati la Meyle optati numai pt elemente de directie;brate,bucse,pivoti,bielete.Sunt foarte bine lucrate.Restul de produse,rulmenti,bobine inductie,pompe apa..etc..etc,e bine sa luati un producator care are treditie si vechime si se axeaza si produce doar grupa neccesara de produse de care aveti nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am mai luat manete de semnalizare cu tempomat .Au functionat mult si bine nici una nu a cazut inca.

Pret 147 ron fata de cod original 295 ron - cel mai mic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi place la ei pe site functia search din catalogul lor online. Poti sa introduci orice cod fie ca e cod OEM VW, cod Meyle, coduri ZF (Sachs, Lemforder), Febi sau altele ca iti gaseste rapid piesa cu poza, dimensiuni, specificatii de montare, codurile originale Audi/VW/Skoda/Seat si masinile din gama VAG pe care se potriveste. In plus daca cauti o piesa care are si pereche iti indica ei cu un link mai jos codul perechei ca sa nu iti mai bati capul.

Au si la ei (la fel cum am gasit si la Lemforder) bucsa mare pentru brat fata de R32/S3 HD (100 407 0073/HD). Se pare ca are aceleasi dimensiuni ca si cea normala de Golf IV (100 407 0043) doar ca e plina. Costa in jur de 50 de lei la Unix sau Autokarma. Nu mi e pare scumpa fata de cea normala care e in jur de 30-35 de lei.

Am gasit si la ECS Tuning, unul dintre cele mai mari magazine online de piese auto pentru masini germane din America, piese marca Meyle.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

era vremea sa fac I.T.P. pentru ca imi expira in 2 zile si aveam cauciucul de la pivoti dus.am luat Meyle tocmai ca am vazut tehnilogia aia hd.din graba nu am verificat dupa montaj articulatia.cand sa ajung la I.T.P. in timp ce faceau testul acela la roti ma cheama inspectorul si imi zice vad ca sunt noi pivotii dar nu prea.avea un pivot un joc in nuca incredibil. HD my )( asa ca niciodata nu voi mai cumpara piese meyle(stiu poate a fost ghinion dar totusi..).fiinca i-am schimbat eu nu aveam nici garantie asa ca...

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Singurele piese Meyle pe care le-am folosit,au fost 2 bielete stabilizatoare la vechea masina. Scria pe ambalaj ca-s facute in Germania si aratau foarte bine lucrate. Le-am schimbat odata cu bratele fata si am mai mers cateva luni cu masina,insa nici noul proprietar,acum ,dupa un an nu are ce sa le reproseze. Nu stiu daca la Skoda o sa pun vreaodata aceasta marca.Poatedoar constrans de timp si buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pctul meu de vedere Meyle este o alegere low-budget.Pe partea de elemente electronice(gen senzori,manete alte elemente de interior) se pare ca sunt bunicei dar pe partea de directie(articulatii,bucse,etc) sunt cam praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Eu am bagat vineri la Leon 1M bucse de la bara stabilizatoare de la Meyle si deocamdata dupa 200 de km nu am probleme cu ele si am inteles ca de regula daca nu bagi Oem bucsele astea scartaie de la primul limitator de viteza. Nu am simtit o asa mare schimbare in bine, doar ca am scapat de zgomotele scoase de vechile bucse cand intram pe vreo strada si trebuia sa franez ca sa las pietonii sa traverseze. Am cam innoit fata masinii si ar fi si greu sa remarc zgomote venind de la articulatie, insa am ramas cu greierasi in bord! :(

P.S. Recomand astora care am platforma de G4/Leon 1M sa puneti bucse de bascula spre spate de Cupra! E alta viata, pur si simplu am scapat de senzatia de decolare la acceratie, am scapat de bocanit cand bagam a 2-a pentru ca se misca bascula practic, accelereaza masina mai bine tocmai pentru ca nu se ridica de bot si se simte mai legata toata! Eu am pus bucsele respective si capetele de bara de la Lemforder!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Te rog sa ne spui un cod pentru acele bucse mari,spre spate de Cupra,eu am schimbat de curand bucsele insa nu am avut un cod pentru bucse de Cupra/TT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pisele de la mayle sunt praf eu locuiesc in grermania acum si lucrez in service si tre sa va spun ca cele mai proaste piese care le-am vazut sunt mayle in schimb lamförder sunt fff aproape de original,eu am pus pe golful ce l-am avut bucsarae mayle si in 3 luni le-am facut praf ,de atunci ioriginale vw sau daca nu am bani si e urgent lamförder

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai pus piese pe care scria "mayle" se explica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

subscriu la ce a scris GABIVVX mai devreme.

diferenta de pret dintre original si ce a cerut tipul  ala e cam mare deci pot fi facute prin china,turcia.... deci low quality.

ca sa fii sigur, cere o cotatie de pret la MEYLE germania (orice distribuitor de acolo ce are pagina web) si compari pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
volnick1986

Revin cu impresii despre Meyle in 2019. Primul post e din 2011.

1. Pivotii Meyle au crapat anul asta. I-am schimbat si am pus TRW. Au fost 45 lei bucata TRW in 2019. In 2011 Meyle costa 40 lei :))))

2. La fel si capetele de bara si bieletele de directie.

3. Bucsele bascula normale (nu Meyle HD) le-am schimbat dupa cativa ani cu Lemforder de R32 pline.

3 Flansa de apa Meyle de pe blocul motor inca este pe masina. Nu curge, Totul OK

4. Ambii rulmeti fata Meyle inca sunt pe masina, buni si ei. OK

5. Senzorul de presiune de servodirectie Meyle a crapat si a curs si el dupa 4-5 ani. Am pus altul intre timp dar nu mai stiu ce marca care inca e bun.

Per total nu e rau dupa 8 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

In martie 2019 am schimbat bratele de pe fata cu Meyle HD . Nu au rezistat decat 23.000 km , atat bucsele mari cat si cele mici s-au rupt.  Acum am trecut pe Lemforder .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut Volnick1986,

 

Vreau sa imi schimb si eu articulatia fata; poti sa imi spui te rog daca mai ai nr de telefon al amicului care aducea piese Meyle? 

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!