Jump to content

Oglinda interioara electrocromatica - probleme


BD
 Share

Postare recomandată

Salutare... am cautat pe forum asa cum e datina inainte de a deschide un topic, dar mai nimic asemanator cu problema aparuta la mine...

Dupa un drum mai lung cu masina, am observat ca oglinda mea heliomata este in `` valurii`` si anume lichidul din interiorul ei e disproportionat, ceea ce ofera o vizibilitate stanjanitoare...

Pun cateva poze, si intreb daca ati mai intalnit asa ceva...

Bine... mentionez ca am verificat daca se mai inchide deschide la culoare... nici nu se mai bune problema de asa ceva... :D Sigurantele par ok... si nu e ``scurs`` nimic din ea...

post-7322-1212426359_thumb.jpg

post-7322-1212426598_thumb.jpg

post-7322-1212426682_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    16

  • andricei

    10

  • Aurash

    7

  • WNS

    7

Din cate stiu nu ai ce sa-i faci, trebuie inlocuita daca te deranjeaza atat de tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda heliomata de care vb. este construita pe baza de cristale lichide, aceias tehnologie ca la ceasurile electronice de mana, afisajele de ceas si KM din bord , afisajul computerului de bord, etc. Intradevar sunt putin diferite dar principiul este acelas, si anume, acestea ( cristalele ) daca sunt strabatute de un curent electric , isi schimba proprietatile optice blocand trecerea luminii.

In cazul oglinzii in cauza, exista un senzor optic (fotodioda, fototranzistor , etc.) care `comanda` nivelul tensiunii aplicate `pe` aceste cristale, in functie de aceasta, nivelul de blocare a luminii este mai mare sau mai mic. Nu-i o mare filozofie , este o oglinda normala peste care este aplicata o masca transparenta formata din 2 placi transparente ce contine cristale lichide intre ele.

Intrebare, daca directionezi o sursa de lumina , de exemplu lanterna, spre senzorul aflat pe oglinda in partea de jos, se intampla ceva?!

Oricum arata destul de strange ce s-a intamplat acolo, cazuri de genul apar in situatia unui soc mecanic.

De reparat nu prea ai ce sa repari, doar daca gasesti separat acea `masca`de cristale lichide, desi nu cred...

( eu am maine drum la service si am sa intreb cat costa una si te anunt.)

Modificat de cniky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

649.16 ron la orice dealer. Sorry!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O situatie similara am patiti si eu .. la mine a inceput sa nu se mai faca albastra decat in anumite zone dupa care nu se mai facea albastra nicaieri; am incercat sa desfac sa vad daca nu e ceva contact intrerupt dar nici gand .. Ideea e ca daca merg la piese auto ce tre sa cer ca sa nu ma duc la ei ca "porcu`n tenti" :)

Cam costisitoare masinile astea ;) si daca e peste 600 Ron si mai al naibii :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

650 Ron poate oglinda cu totul, cu senzori (inclusiv cel de ploaie)...

Uite aici la wolksman, geamul este de la 65 ron pe stock :P

http://vwforum.ro/index.php?showto...910&st=6440

posturile 6453 si 6454

Eu am aceeasi problema, daca faci tu operatia mai inainte sa anunti daca merge asa dupa ce ai schimbat geamul :icon_thumright:

Modificat de talpa_grea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

650 ron oglinda cu brat si tot ce mai are, fara senzorul de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ok dar treaba e cat o sa tina si "heliomarea" aia .. ca daca se heliomeaza iar de tot am cam imbulinat-o :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut tuturor membrilor din acest forum.Ieri am observat ca mi-a aparut o pata pe ogrinda centrala, iar azi deja s-a golit in proportie de 80 %.Banuiesc ca, cauza acestei scurgeri este caldura din ultimele zile si nu de la vreo lovitura mecanica.Mentionez ca la baza oglinzii se observa picuri de culoare neagra. Ma intereseaza si pe mine daca are cineva codul oglinzii heliomate si daca se poate schimba doar sticla, sau trebuie schimbata toata oglinda cu tot cu senzori. Seria de sasiu este :WVWZZZ1JZ2D011763.

Modificat de kgl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

am aceiasi problema pe BORA din 2001, lichidul din oglinda a inceput sa se "scurga" spre baza si am ramas in 2 zile doar cu o mica pata de lichid maro in centrul oglinzii si foarte putin la baza - foarte deranjant mai ales cand musterii dau flash-uri.

Nu s-a scurs din oglinda (nu a picurat) ci doar s-a dus spre baza incet.

Problema a aparut dupa ce am scos masina din service unde mi-au schimbat parbrizul - deci ori e soc mecanic (au aruncat oglinda pe bancheta), ori este problema de conectori (nu e conectat senzor de lumina, nu este conectat firul ce trebuie sa aplice voltaj in functie de lumina, ori amandoua).

Este necesara inlocuirea oglinzii in intregime sau se poate inlocui doar geamul cu tot cu lichidul in cauza?

Pretul pentru geam este cel mentionat mai sus? - "geamul de oglinda albastru pt seria ta de sasiu costa de la 65 ro"

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca geamul acela de oglinda albastru, care costa 65 lei este cel de la oglinda retrovizoare exterioara. Acelea nu sunt heliomate.

Din cate stiu pt oglinda interioara heliomata nu vine numai geamul, vine cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am cautat pe forum dar nu am gasit nici macar ceva care sa ma ajute. E vorba de oglinda interioara care seara sau in alte conditii de lumina excesiva din spate nu se mai inchide la culoare pe toata suprafata sticlei. Se vede asa...ca o pata si exact in partea stanga a oglindei (acolo unde-ti arunci ochiul) acolo nu se mai inchide la culoare ca si restul oglindei. Am folosit azi un betigas de urechi si am curat acel "senzor" sau ce-o fi din partea de jos a oglindei fara niciun rezultat. A mai patit cineva asa ceva? Acum cateva zile am observat asta si am crezut ca e doar aburita oglida, dar se pare ca nu e asta. Cel mai bine am incercat cu o bricheta aprinsa in fata oglinzii si se vede destul de mult diferenta de nuanta. Exista vreun remediu sau doar inlocuita? E destul de scumpa una..cam 150 e:D Multumesc si astept vreun raspuns daca a mai patit cineva asta

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie o alta oglinda. Am mai vazut la un AUDI, tot asa o faza si a trebuit schimbata. :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix asa am patit si eu ca tine, am avut o pata pe mijloc parca era lichidul dintr-un boloboc, e gata oglinda la mine s-a scurs lichidul din ea, eu am inlocuit-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! despre ce lichid e vb ???? Are asa ceva in ea? N-am auzit pana acum ca ar avea lichid. Cat te-a costat o noua oglinda cu aceasta optiune?

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai si senzor de ploaie ca si mine, o oglinda noua e in jur de 180 de euro

o sa iti fac o poza sa vezi cum arata dupa ce s-a scurs lichidu din ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exista un lichid ca in display-urile monocromatice cu cristale lichide. Gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! am gasit ceva totusi pe forum si am gasit un document cu partile componente ale oglinzii...e vb de un fotosenzor dar nu cred ac e vb si de lichid.

Zabin...da, am si senzor de ploaie..costa destul de mult una nou:D astept o poza sa vad cum e la tine, poate fac si eu o poza maine, la mine sa zic asa..un sfert din ea nu se mai vede inchis.

Din acel material Electrolyte nr.7 ar acel lichid?

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede diferenta unde am insemnat eu pe poza

post-18438-1224572078_thumb.jpg

Modificat de Zabin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pt poza, la tine e bine...:rolleyes: partea de sus decat, la mine s-a format ca un triunghi exact in partea stanga unde te uiti, n-am mai facut poza si nu ma mai agit pentru ca va trebui schimbata, dar mai stau asa deocamdata. Am dat tel si una noua e 8000lei :rolleyes:, asa ca mai sunt altele de facut mai intai. Mai exista un topic pe forum si am vazut ca a fost problema intanita mai mult la bora si nu exista alta rezolvare decat schimbarea. Asa ca se poate inchide aici acest topic..altadata o sa caut mai atent pana a deschide unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exista un lichid ca in display-urile monocromatice cu cristale lichide. Gresesc?

Deloc. Din cate stiu eu, oglinda se numeste "electrocroma".

Confirm si eu ca odata scurs lichidul, singurul remediu este inlocuirea sticlei. Cu timpul, lichidul se va scurge si mai mult, iar in ultima faza nu veti mai vedea nimic in oglinda, va arata de parca ar fi exfoliata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showto...ioara+heliomata

"Oglinda heliomata de care vb. este construita pe baza de cristale lichide, aceias tehnologie ca la ceasurile electronice de mana, afisajele de ceas si KM din bord , afisajul computerului de bord, etc. Intradevar sunt putin diferite dar principiul este acelas, si anume, acestea ( cristalele ) daca sunt strabatute de un curent electric , isi schimba proprietatile optice blocand trecerea luminii.

In cazul oglinzii in cauza, exista un senzor optic (fotodioda, fototranzistor , etc.) care `comanda` nivelul tensiunii aplicate `pe` aceste cristale, in functie de aceasta, nivelul de blocare a luminii este mai mare sau mai mic. Nu-i o mare filozofie , este o oglinda normala peste care este aplicata o masca transparenta formata din 2 placi transparente ce contine cristale lichide intre ele"

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda retrovizoare prevăzută cu senzor automat antiorbire include un element de oglindă şi un sistem electronic cu doi senzori fotoelectrici. Sistemul electronic identifică lumina aplicată din faţă şi din spate cu ajutorul senzorilor fotoelectrici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am tot cautat pe net la dezmembrari aceasta oglinda interioara si am gasit undeva..omu' zice ca e impecabila:) dar trebuie sa ajung tocmai in la o iesire din Bucuresti diametral opsusa de locul unde stau eu. Pretul cerut e de 200 lei? Ar fi bine la pretul asta dar ..trebuie sa ajung intai s-o vad. Cred ca a inteles bine despre ce oglinda vb ..i-am spus ca nu e aceea cu butonul de care dai manual. Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Laurentiu_LWR a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!