Jump to content

Oglinda interioara electrocromatica - probleme


BD
 Share

Postare recomandată

Trebuie alta pastila metalica de prindere pe parbriz si un releu pt stergatoare.

Firele trebuie sa ajunga pe sub plafon pana sub volan.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    16

  • andricei

    10

  • Aurash

    7

  • WNS

    7

informatie utila : oglinda poate sa functioneze fara sa fie nevoie de senzorul de ploaie. Functioneaza independent.  Oglinzii ii sunt necesare doar 2 fire (plus si minus). daca vrei sa functioneze ca la carte, mai trebuie un fir de la plafoniera ( sa dezactiveze oglinda cand se aprinde plafoniera) si un fir de la becurile de mers inapoi (la fel sa deactiveze oglinda cand mergi cu spatele sa si poti vedea in ea)

 

sa mearga si senzorul de ploaie e putin mai mult de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cu alte cuvinte este de treaba. . . credeam ca este o operatiune mai usoara. Multumesc oricum 


Faptul ca este heliomata nu m-ar avantaja prea mult , deoarece am folie pe luneta si geamurile din spate , si nu cred ca ar fi mare diferenta . Mai mult vroiam pentru senzorul de ploaie , este util cand ploua/ninge sa nu mai reglez intensitatea sau tot sa dau din stergator . Pretul era atractiv (50 lei), dar manopera cred ca m-ar ajunge de 3x ori mai mult decat oglinda si renunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plus ca trebuie unitatea de control pentru stergatoare (releul normal de stergatoare trebuie inlocuit cu o unitate speciala pentru senzor)

Manopera inseamna priderea de parbriz.... asta depinde de fiecare (se paote taia pastila de pe parbrizul de la dezmembrari, se taie si pastila ta, se lipeste cea cu senzor cu solutie speciala - cel mai sigur la service-urile de parbrize).

Se confectioneaza cablajele, undeva la vreo 5-6 fire, de la senzor pana sub volan.

Se face rost (daca e cazul ) de carcasele piciorului oglinzii si tubul prin care trece cablajul de la senzor sus la plafon.

Se monteaza pe masina....

 

Eu am facut treaba asta la Octavia 2.  Cam 4 ore mi-au trebuit sa fac totul.  (parbrizul fusese anterior inlocuit cu unu cu locas pentru senzor).

 

la senzorul de ploaie sunt necesare corectii manual destul de des...  uneori nu pleaca chair daca e multa apa, alteori pleaca la 2 picaturi razlete...

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi oricum Andrei , se dovedeste ca e prea multa bataie de cap pentru un senzor . Nu ma asteptam sa fie chiar atatea   :icon_confused: . Cel mai bine e sa le ai din fabrica,dar nu suntem toti la fel de norocosi  :D  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, se poate pune o oglinda electrocromata de la Golf 5 la Golf 4?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si senzor de lumina/ploaie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu poti pune acea oglinda pe G4 deoarece nu o sa gasesti un asemenea parbriz pe g4.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, se poate pune o oglinda electrocromata de la Golf 5 la Golf 4?

Multumesc!

 

doar daca o scoti din suport/piciorul original si o muti pe unul de Golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, 

m-am trezit in careva dimineata , cand a fost mai frig, cu un lichid ciudat pe schimbator.

cand ma uit mai bine, la oglinda interioara , jumatate era de o culoare si jumatate mai inchisa, 

cred ca a curs ceva lichid din oglinda.

se mai poate face ceva cu ea sau trebuie schimbata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna!

Am scos oglinda retrovizoare interioara pt a pune un breloc si nu reusesc sa o montez la loc.

Va rog sa ma ajutati ca nu stiu daca inelul acela din metal se pune dupa ce bag oglinda in suport sau odata cu ea.

Va multumesc anticipat

Ps: am cautat si nu am gasit un topic legat de montajul onglinzii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai reusit sa scoti bila din suport....?.... sau cum ?

Daca da, nu trebuia asa, se scotea cu tot cu suport - acum trebuie sa bagi bila la loc - inelul vine pe oglinda, pe cercul acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Laurentiu_LWR a închis acest topic
  • 2 months later...

Disclamer: sunt incepator, atat pe forum cat si la volan

Am un Golf 4 cu oglinda heliomata (cu senzor de ploaie). Are 2 probleme:

  1. O parte din lichid pare sa fi curs, deoarece in partea de sus cam 1cm e complet ne-heliomata
  2. In partea de jos e doar mata, fara helio, astfel incat noaptea nu vad mai nimic in ea, decat faruri. Cand vreau sa o scot din parcare e un chin, fiindca e intuneric.

Am mers la dezmembrari in Cluj-Napoca cu intentia de a gasi alta, dar spre dezamagirea mea, tipul de acolo spunea ca cele obisnuite nu s-ar potrivi fara sa schimb tot parbrizul, si alta heliomata nu aveau, cel putin in momentul acela. Aveti idee daca se poate repara? Sau unde as putea gasi una de schimb?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut !

Si eu am probleme cu oglinda retrovizoare, sa scurs lichidul , am cumparat o alta oglinda tot electroheliomata . arata f bine, momentan nu are nimic scurs din ea, problema este ca acest model este diferit fata de ce am avut eu in sensul ca si pozitionarea senzorilor este altul , are buton ON/OFF si lumini ambientale care nu stiu ce culoare au/verde de superb sau rosu de passat .

Problema este ca are inca 3 fire in plus fata de modelul meu ,daca poate cineva sa ma descurce pentru ce anume sunt celelalte 3 fire as fi recunoscator si daca pot sa le conectez. ,Eventual o schema electrica cu dispunerea pinilor  fiecare ce anume inseamna .

Probabil 1 fir va trebuii pentru iluminatul ambiental ( sper sa nu fie verde ))) ) care o sa-l iau dintr-o siguranta pe langa stalp  si o sa al conectez la unul din pinii ramasi neconectati, restul pinilor nu stiu unde vor trebuii conectati si daca chiar necesita conectarea lor .

Va multumesc !

20170519_104152.jpg

20170519_104214.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Scuze ca postez aici, nu mai gasesc topicul unde a pus AL schema, am montat oglinda(de pe un seat alhambra) pe golf 4 variant 2005 , functioneaza doar ca trebuie sa mai leg firul de la plafoniera(pinul 6) . Acesta unde se leaga? Pe firul care are 12v si la deschiderea usilor dispare curentul de pe el?

Eu la plafoniera am 3 fire, un minus , un +permanent si cum am scris mai sus un 12v care la deschiderea usilor ramane pe 0volti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53 minutes ago, eu_markhu said:

Acesta unde se leaga? Pe firul care are 12v si la deschiderea usilor dispare curentul de pe el?

nu

Firul maro/albastru ? pin 3 din mufa oglinda ? este pentru reverse - sa nu se inchida la culoare, cand mergi cu spatele - il legi de firul din T10 (mufa portocalie din rack-ul cu mufe de sub stergatoare)/pin 10 , fir negru albastru.

Sau, cauti in manunchiul de fire care pleaca spre spate, prin pillar stanga sofer, prag, etc... si gasesti aceelasi fir, la care te legi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci florine, am inteles principiul, dar imi dadea cu virgula faptul ca o sa.i dea tot timpul 12v+ si abia cand aprinzi plafoniera il taie. In mintea mea era sa fie 0v cand e stinsa si cand se aprinde sa preimeasca 12v. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu la aia, citeste ce ti-am editat mai sus..... la modelul tau - g4 - e legat de marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am legat asa....pin 1 plus dupa contact

Pin 2 masa

Pin 3 l.am legat la un fir de pe becurile de mers inapoi(il aveam tras deja pentru camera de mers cu spatele) 

Si mai am pinul 6 pentru plafoniera(sa nu se inchida la culoare cand aprind plafoniera)....ala la ce pin sa il leg in mufa cu 3 pini a plafonierei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la oglinda de Golf 4, nu e 6.... ce culoare are la tine in mufa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 este un alb mai spre roz, 4 si 5 lipsesc

20190314_133157.jpg

Este de pe seat alhambra 2003

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!