Jump to content

Oglinda interioara electrocromatica - probleme


BD
 Share

Postare recomandată

Nu uita sa iei in calcul si senorul de ploaie, care este pozitionat intre piciorul oglinzii si parbriz.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    16

  • andricei

    10

  • Aurash

    7

  • WNS

    7

Salut! Pai..ce sa iau in calcul? Senzorul functioneaza si nu trebuie scimbat. Te referi doar la faptul ca oglinda trebuie sa aiba suportul prevazut si pt senzorul de ploaie, nu? Eu nu stiu dar exista acest fel de oglinzi si pe masini care nu au senzor de ploaie? Sincer eu inca n-am desfacut-o si nu stiu care e diferenta de suport acolo pe geam intre una si alta. Oricum daca ajung acolo trebuie sa ma uit la acest aspect si apoi sa scot firele pt a o proba pe cealalta pt ca e posibil sa nu se vada nicio diferenta fara firele montate si alimentate, sau gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am vazut una desfacuta, si nu stiu ce sistem este acolo.

Tocmai de aceea spuneam ca trebuie verificat daca se schimba cu tot cu senzor sau acesta ramane pe parbriz, daca fac corp comun, etc.

Poate ne ajuta cineva care a desfacut-o astfel de oglinda cu un sfat.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..am vazut si eu poza dar acolo nu spune nimic de senzorul de ploaie, eu stiu ca acel senzor e lipit de geam si n-ar trebui sa aiba nicio treaba atunci cand scoti oglinda, poate a scos-o cineva de pe acest topic sa stiu si eu daca implica si senzorul de ploaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Senzorul de ploaie este amplasat in piciorul oglinzii retrovizoare, iar pe parbriz se afla montat doar un suport.

La inlocuirea parbrizului, nu se schimba senzorul de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pt lamurire last! Sa inteleg ca atunci cand voi schimba oglinda voi umbla automat si la acel senzor?

Exista acel model de oglinda fara ca sa existe senzorul de ploaie? sau sa inteleg ca toate sunt la fel?

Uite..am mai gasit un model de oglinda de acelasi fel dar scrie ceva de "ambiente", are 2 led-uri parca si e altfel acel foto senzor

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da, daca schimbi oglinda retrovizoare trebuie demontat senzorul de ploaie, exact cum este schema postata de WNS.

Exista si model de oglinda retrovizoare fara senzor de ploaie, iar la aceasta piciorul de sprijin pe parbriz este mai subtire. In fotografia postata de tine este oglinda cu senzor.

Cele doua led-uri despre care vorbesti sunt senzorul automat antiorbire (celule foto). Daca farurile autovehiculului din spate te orbeste, oglinda retrovizoare se

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...stiu sistemul de care zici numai ca a mea nu are aclee 2 "puncte" in partea de jos a oglindei. Oglinda mea e cum arata cea din partea de jos a acestei poze (cea neagra, numai ca are culoarea gri) Amandoua cred ca sunt cu senzor de ploaie dar si in partea de sub oglinda difera

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Aaaa ... acum mi-am dat seama la ce te referi! Cele doua leduri sunt de la iluminarea ambientala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de ploaie este amplasat in piciorul oglinzii retrovizoare, iar pe parbriz se afla montat doar un suport.

La inlocuirea parbrizului, nu se schimba senzorul de ploaie.

intreb si eu pt ca urmeaza sa schimb parbrizul si am acelasi tip de oglinda cu senzor si electrocromatica

de ce la fiecare comerciant de parbrize sau service te intreaba daca ai senzor de ploaie?

mie mi s-a spus ca senzorul e lipit in acel suport de pe parbriz si de aceea sunt 2 tipuri de parbrize, cu senzor si fara senzor.

vreau sa ma lamuresc si eu cu acest aspect sa fiu cat de cat documentat cand ma voi duce sa il schimb

ms.

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizul pt masinile ce au si senzor de ploaie are si suportul acela in plus. Am impresia ca face parte chiar din parbriz acel suport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o intrebare de 100 de puncte... cum se desface mufa aia de la fir... ca de 2 zile ma tot chinui....

este vorba despre firul care merge la oglinda electrocromatica....am incercat ... am tras de el.. am fortat cu surubelnita...nimic...

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am oglinda normala, si de curand am achizitionat o oglinda electrocromata si cu senzor de ploaie sh. Intrbare pot sa o pun in locul celei vechi? Adica se potriveste pe suportul de pe parbriz?

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Hremus - nu se potriveste! Cel care are senzor de ploaie are un plastic pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Salut,

Oglinda nu se potriveste dar crede-ma ca se poate adapta. Am un prieten care si-a spart sa zicem asa parbrizul, a luat altul si din nestiinta a luat unul fara senzor. Am reusit sa adaptez oglinda pentru acel parbriz si sta fara nicio problema. Senzorul a fost lipit in alta parte. Daca vreti ajutor, evident PM :blah:

Referitor la partea cu scoaterea mufei. Vezi ca are doua urechiuse laterale. Cracaneaza un pic mufa"mama" si va iesi fara nicio problema.

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cateva lamuriri: oglinda este actionata electric, 6 fire vin de sus de pe plafon, sunt 3 fire care intra separat in oglinda si 3 fire care vin la senzorul de ploaie (spunea cineva ca vrea sa scoata oglinda din acea bila - prin acea bila trec cele 3 fire, deci atentie).

Eu aveam oglinda defecta- cristale scurse; se poate schimba doar oglinda, eu asa am facut, senzorul de ploaie l-am lasat pe cel vechi. Piciorul oglinzii (care are 2 cleme) intra pe o sina (este la vedere) din suportul fixat pe parbriz (in acel suport, pe parbriz e senzorul de ploaie; deasupra senzorului vin acele sine). Pentru demontare se dau plasticele la o parte, se scoate mufa si tinand cat mai fix acel suport lipit de parbriz, se trage oglinda cu grija si gradual de sus in jos paralel cu parbrizul (exact cum arata in poza atasata mai sus). Si asa ramane suportul lipit de parbriz si senzorul de ploaie. Se ia noua oglinda, se pune pe sina, se pune mufa si gata.

Inca mai am vechea oglinda si un senzor de ploaie(cu care a venit oglinda buna luata din dezmembrari), deci daca aveti nevoie si de poze cu piesele sa-mi spuneti (sau poate cineva doreste senzorul de ploaie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@talpa_grea mie mi s-a defectat circuitul de pe spatele oglinzii si as avea nevoie de unul functional, tu il mai ai cumva pe cel de pe oglinda veche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

la mine oglinda electrocromatica sta inchisa la culoare continuu. Nu are colorari neuniforme si nu mai reactioneaza la schimbari de intensitate a luminii. Dar sta pe "on" mereu. Care ar fi explicatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e senzorul defect. Pune degetul pe el cand bat farurile din spate noaptea si vezi daca se deschide. Poti avea de asemenea vreun contact oxidat in mufa ei sus la plafon sau in stalpul usii de la sofer :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mi-a cazut oglinda pe bord azi in timp ce conduceam. Cu ce o lipesc la loc, stie cineva? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema cu oglida retrovizoare la o Skoda. La Skoda nu am gasit un topic despre retrovizoare. Se tot dezlipeste oglida de pe parbriz. Am lipit-o cu picatura acum ceva timp dar vad k la vreo 2 luni care iarasi. Cu ce o pot lipi k sa nu mai cada deloc? Si ca tot am intrebat de lipire. Ieri am tras ca disperatul de usa dreapta spate si fiind inghetata am "reusit" sa dezlipesc chederul de pe caroserie. Am observat k el tot lipit se pune. Un sfat cu ce sa lipesc si chederul? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot cautat si nu am gasit pe forum pareri care sa ma elucideze. eu am oglinda retrovizoare din interior, heliomata. Are senzor pe fata si pe spate. Principiul de functionare il cunosc, insa mi se pare ca nu functioneaza. Am incercat sa acopar senzorul dinspre parbriz, deci ar trebui sa detecteze ca lumina din interior e mult mai mare decat cea care vine din spate, si teoretic ar trebui sa se inchida la culoare....insa nu se intampla nimic. In afara de a testa circuitul cu aparat de masura, cum pot sa mai vad daca functioneaza sau nu? Nu ar trebui sa dea vreo eroare ceva pe vag-com daca are vreun circuit intrerupt?.

Mentionez ca nu e scurs lichidul ala pe interior, nu e crapta or smth cum am mai vazut pe alte topic-uri. Pur si simplu nu se inchide la culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

su eu m-am batut de aceasta problema

nici a mea nu se inchidea orice smecherii am incercat

noroc ca am prins la dezmembrari cu 50 lei una de pe o bora din 2006 si am inlocuit-o

la inceput se inchidea toata

acum si aceasta parca face figuri, in sensul ca nu se inchide pe latura de sus si aia de jos

cam ca si la formatul tv 16:9 unde sunt dungile negre la mine nu se inchide

asa ca ar fi binevenita o procedura de diagnosticare

toate cele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Laurentiu_LWR a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!