Jump to content

Ulei pentru Golf-ul meu


livium1966
 Share

Postare recomandată

Salutare. Dupa lungi cautari pe internet si forumuri am luat pana la urma un bidon de 4L Titan Fuchs Proflex 5w30, norma 505.01, made in Germany. Pe bidon scrie ca este si pentru filtru de particule diesel, dar indeplineste norma 505.01 pentru PD. Are vreo treaba ca am schimbat de la 5w40 ce am avut pana acum, la 5w30? Urmeaza sa revin cu impresii dupa prima mie de km. Bafta!

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristianionut

    21

  • volnick1986

    20

  • iuliu m.

    12

  • hiro

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Nu-i absolut nici o problema. Si brand-ul e mai presus de orice indoiala. "Made in Germany" si cu review-uri excelente.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

detin un golf 4 AZD 1,6 16v cu 141.000 km......nu stiu ce ulei sa-i pun: 10w40 sau 5w40?.....marca stiu care sa o pun, nu-s hotarat in privinta normei. Va mutumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 w 40 pentru tine e ok.Clima e diferita fata de bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am luat un Golf V cu 1.4 de 80 de cai la mana a doua.

I-am schimbat uleiul plus toate filtrele. Mai ramane distributia sa o schimb.

Am pus-o si pe tester( VAG-COM), am citit si parametrii motorului cand functiona si totul e iesit OK.

Un mecanic, inginer cu experienta vasta in reparat si reconditionat masini a insepectat-o si mi-a zis ca este OK, ca masina nu are probleme vizibile de nici un fel.

Ideea e ca uleiul era cam negru atunci cand i l-am schimbat. Acum, ma uit dupa cativa kilometri rulati( nici 100) ca a revenit culoarea neagra( consistenta este insa mai uleioasa).

Aveti idee ce ar putea insemna asta?

Este vreun motiv de ingrijorare?

Va multumesc in avans !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@slasher Si eu zic ca si cristian tot 5W40 VW 502.00

@c.dan Stai linisit ca e normal sa fie negru. Nu sta el prea mult dupa ce i-l pui in motor asa ca si culoarea mierii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua am si eu o nelamurire in legatura cu alegerea uleiului pentru masina personala ... ca firma vreau sa cumpar castrol dar nu stiu de care 5w 30 sau 5 w40 masina in cauza este un golf 5 / 2007 / 105 cp / diesel / cod motor BXE / serie : WVWZZZ1KZ7B061582 si tin sa precizez ca nu stiu daca am filtru de particule . Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor !

Am un Golf 5 din 2008, 1.9 TDI 105 HP, Motor tip BLS, DPF. Ce ulei imi recomandati ?

Modificat de CiP-HT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am un golf5, diesel, 1.9, 2005, motor bkc, 105cp, si as vrea sa iau un ulei castrol dar nu prea ma pricep de care..Ma refer la semnificatiile astea: 5w 30 sau 5 w40 etc..

P.S. Si niste filtre bune m-ar interesa.

Am gasit oferta asta:

http://www.ilcoautocenter.ro/index.php?dispatch=products.view&product_id=2400000135

Ce ziceti?

Modificat de traian_stc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bun pachetul daca e edge 5w-40 turbo diesel, iar filtrele mann cum scrie acolo. dar cred ca mai trebuie sa iei inca un litru de ulei, iti ajung 4l ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiu, asa stiam si eu ca trebuie 5l, dar dupa cum scriu aia acolo, ar fi deajuns.. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajung 4 suficient. Intra defapt in jur de 3.5l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si la a mea de 1.4 am pus 3,5 cu filtru umplut cu tot si tot a mai vrut vreo 200 ml. :icon_cheesygrin: deci in 1.9 ar trebui mai mult.

sa ia asa si verifica dupa ce se aseaza pe joja daca mai trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iau asa si vad eu dupaia, cam cat costa de schimbat uleiul + filtre in Bucuresti? Stiti vreun service in Sector 3 ieftin si serios? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un golf 5 plus 1.9 PD,fara filtru de particule, motor BXE , 105cp, 77kw.

la indicatiile vanzatorului de la magaziul de piese auto am cumparat ulei Castrol 5w-30 LL,

I-am explicat dansului ca din ce stiu eu norma pentru masina mea este 505.01,eventual un 5w-40, insa imi imprima o foaie cu date tehnice aferente golfului meu cu anumite specificatii(in atas) din care imi arata ca norma de 506.01 /507.00 sunt aferente golfului meu.(si multe explicati dupa etc)

intreabarea mea catre voi : este bine ce am cumparat?

voi ce parere aveti?

va rog putin ajutor,

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul Castrol 5w-30 este pentru varianta cu DPF. Pentru masina ta trebuie Castrol 5w-40 sau alte marci de uleiuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bun si ala, oricum ti l-a cautat pe calculator cu datele motorului deci rau nu-i face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de informatii.

o sa ii fac schimbul cu acest ulei ( ca tot l-am cumparat) si o sa vad cum se comporta.

daca spuneti ca nu rau nu are cum sa faca este bine :icon_cheesygrin:

pe viitor o sa merg pe 5w-40 .

saptamana usoara va doresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna ziua.Imi poate spune si mie ce ulei ar fi recomandat pentru un Golf IV TDI 115CP si cati litri trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema asemanatoare am un Golf IV,1.4 benzina,si am aproape 18k (180000) km.ce ulei mi ati indica sa folosesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut. ce ulei recomanda vw pentru masina din semnatura (196k km) specificatii, norma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.Imi poate spune si mie ce ulei ar fi recomandat pentru un Golf IV TDI 115CP si cati litri trebuie?

 

Norma VW 505.01, 4 litri de ulei. Aici gasesti o lista de uleiuri potrivite, recomand ceva cu vascozitatea 5W-40.

am si eu o problema asemanatoare am un Golf IV,1.4 benzina,si am aproape 18k (180000) km.ce ulei mi ati indica sa folosesc?

Castrol Magnatec 10W-40 A3/B4

salut. ce ulei recomanda vw pentru masina din semnatura (196k km) specificatii, norma?

La fel ca si colegul neagapyca, norma VW 501.01 

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Exista topic-uri de ulei pe tipuri de motorizari. Acest topic neavand sens, se inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!