Jump to content

Vopsire masina


marius1982.11
 Share

Postare recomandată

Salut, ma confrunt cu o problema, destul de mare zic eu.

Culoare: LC6M, verde deschis perlat. Un verde cu o tenta de galbui si difera ca si culoare in fct de unghiul din care te uiti.

Am revopsit in trecut bara fata dar nu a iesit nuanta exact ca cea din fabrica. Ulterior am vazut ca nici mostra dupa care facuse vopseaua nu era ca si cea de pe masina. Vopseaua a fost aplicata peste cea originala. OK, alta.

Saptamana trecuta am vopsit o aripa si oglinda dreapa(model america, mare).Vopseaua preparata la MIPA dupa paleta de culori si observata la lumina care replica razele solare (s-au laudat). Nici una nu a iesit cum trebuie. Aripa am cumparat-o SH(gri sobolan) si oglinda albastru inchis. Oglinda a iesit verde inchis si aripa mai deschis cu ceva, dar tot nu ca cea de pe masina, ambele vopsite din aceeasi vopsea.

Cautand prin ETKA am observat ca la codul asta de culoare este si primer LC6M si si acela 2 versiuni, "normal" si "more yellow" si lacurile sunt specile pt vopselele perlate.

Cineva care poate cauta dupa VIN poate sa imi zica ce culoare apare ca ar fi vopsita si cu ce lac primer..etc?

Eu vreau sa intreb lumea cu experienta, de ce nu imi iese nicicum nuanta??Trebuie sa folosesc si primerul acela si lacul special?

Sincer mi si aiurea sa dau la reprezentanta 500ron/ piesa si tot sa nu iasa bine, ca la noi se face treba ca in piata, la marea repezeala si lipsit de orice interes lumea.

Deja m-am gandit sa revopsesc toata masina, ca sa fie aceeasi nuanta deja am ajuns la capatul rabdarii cu ea.

post-34985-0-18687900-1298233059_thumb.j

post-34985-0-49734400-1298233384_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dute la reprezentanta daca vrei sa iasa calumea, eu numai acolo o fac, daca nu imi place cum a iesit o mai fac aia odata pe gratis, Mie mi-au vopsit bara spate de 2 ori ca nu mia placut, si capota la alta masina tot asa de 2 ori ca nu mia placut cum a iesit. Aaaa da si ai si garantie in caz ca sara lacul sau vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in plus,mie mi s a explicat odata ca vop[seaua pe elementele din plastic nu iese niciodata fix la fel cu cea data pe elementele de tabla.adicatelea nici la masina din fabrica nuanta intre bara si aripa nu e 100% la fel.

poate ca la o vopsire aftermarket si mai ales la o vopsea pretentioasa acest efect e mai pronuntat?:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O vopsea care a stat de prin 2000-2001 pe masina, a stat in soare, in frig, a fost spalata de sute de ori nu mai arata ca originala. Dupa in 2011 cand vrei sa vopsesti un element te miri ca nu mai arata la fel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, eu pricep ce ziceti, ca nu mai e 100% dupa 11 ani, dar a mea e de la o posta alta nuanta.

Am studiat ceva: aia ce mi-au pus-o pe masina aia de la MIPA nu contine nimic galben: LC6M: B-6-0535-3.

23.6 diluant

48.4 blaugrun

32 black

26,4 perlgrun

8.8 black

3.88 albastru

3.08 perlblau

Sapt asta am fost la Opel, aia lucreaza cu vopsele Standox germania, mi-au pus pe caroserie spectrometru si a iesit culoarea Lc6M/ T3 proportie de 89%.

http://www.standox.com/portal/

Ingrediente:

48.9 Hellgruen

70.2 spezialswarz

9.4 effectweiss

10.9 gruen

5.8 azurblau

7.7 blau

2.4 gelb

1.9 sonnengelb.

Luni imi face cateva mostre din diferite nuante, vopsite real, dupa care vedem in ce vopsesc masina.

BTW, stiti cumva ce vopsele folosesc in fabrica?

Am atasat si o poza facut cu macro la aripa originala.eu zic ca 100% are ceva particule galbui in ea.

post-34985-0-75852600-1298713607_thumb.j

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate cu nuanţele astea la vopselele standard. Şi eu am ajuns la aceeaşi concluzie, tot aşa dupa un vopsit de aripă. Sunt p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua trebuie sa iasa aceeasi culoare, fara indoiala. Daca nu iese inseamna ca vopsitorul ori nu si-a dat silinta, ori nu are vopseluri/echipamente bune, ori are probleme cu ochii :rolleyes:

La masinile cu lac, daca masina este mai veche trebuie polishata vopseaua ca sa nu existe diferente. Lacul are rol de a proteja vopseaua de dedesubt impotriva razelor UV. In felul asta, culoare se pastreaza muuuult mai bine in timp fata de cele fara lac care oxideaza rapid.

Din cate spui tu, vopseaua MIPA da chix pe nuanta ta.

Cel mai indicat ar fi sa mergi la reprezentanta si sa le aduci la cunostinta problema dinainte. Eventual sa-ti garanteze, macar verbal, ca daca nu iese bine ti-o refac pana iese cum trebuie.

Eu am vopsit in ultimul timp doar la Metrotehnica pentru ca acolo a iesit nuanta foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
catalin_911

va salut.

aduc in discutie subiectul sa nu mai deschid altul.

am Octavia 1 din 98 culoare albastru inchis. nu mai am la roata de rezerva acel sticker. ma poate ajuta cineva cu, codul de vopsea?

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

al nostru nu te prea ajuta.

Ai cartea de servis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

cauta in aria oferte extinse prestari servicii ca este un topic , cu vin decoder- posteaza seria de sasiu acolo, si astepta pana primesti informatiile despre dotarea masinii tale, si tot in acea lista o sa aflii si codul culorii de vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Am vopsit bara spate, aripa stanga spate si usile din stanga si nu a iesit aceiasi nuanta.

Daca va uitati atent la usa care este vopsita este o diferenta fata de aripa care nu este vopsita.

Ce ma sfatuiti sa fac ?

A426A11F-BAFA-4BDD-A4B8-0502CE05D1CE.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o lasi asa...sau daca te tine buzunarul poti sa experimentezi,dar nu îți recomand. 

Am vazut tot felul de spoieli, la multe mașini (inclusiv căluțul  italian)și nici una nu e ca de fabrică,asta poți sa uiți și să te gândești la o mașină nouă dacă ești pretențios. Dar asta pana mai intra altu' in tine sau iti da o portiera in parcare si poti sa te uiti iara la imperfecțiuni. Asta e, e inevitabil.

Nici macar nu m-am mai ostenit sa polishez juliturile cu care am gasito de câtăva ori,mi-am dat seama ca asta e o luptă fara sfarsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ridicam masina in locul tau. E inadmisibil sa vopsesti asa si sa pretinzi ca-i ok.

Culoarea se poate obtine la perfectie chiar daca-i o nuanta pretentioasa, dar nu prea are nimeni rabdare si cunostinte de coloristica, sa faca asta. Asa ca prefera sa vopseasca intr-o nuanta "99% identica". Iar cand e gata, e cum o vezi acum.

Am revopsit si eu ambele bari, oglinzile, aripile si capota fata la Passat si daca ma lasam pe mana vopsitorilor, iesea ceva mult mai grav decat la tine. Vopseaua preparata de ei nu avea nicio treaba cu masina.

Asa am ajuns sa modific eu vopseaua preparata de ei si sa o testez pana a iesit ce trebuia. Insa asta necesita cunostinte, timp (mie mi-au trebuit vreo 3 zile), rabdare si mijloace sa o poti face.

Ce ai tu acolo, merge cel mult pentru o lucrare gratuita. Daca mai si platesti, macar sa merite banii.

Iar daca e vreo reparatie pe asigurare, nici nu se pune problema sa o lasi asa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricat de bine spui ca iese,la o anumita ora din zi,conditii de lumina naturala sau artificială se va observa. Nuanta e una,coaja de portocală,lac curs,impurități, 'flori', artifacte, exfoliere...si altele sunt alți factori care pot sa iasa prost.

Am incercat vopsea de la policolor,mipa si standox. Doar un singur vopsitor a facut coloarea precum originalul,dar la lumina de strada portocalie sau neon se observa o diferenta,pare putin mai intunecata.

Cu siguranță se poate face treaba bună si in atelier,dar nu cred ca la noi.

...si pana la urma,la noi nici nu e tara in care sa ai bibelouri pe strada. În 2 ore e plina de praf masina daca o las in strada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa codurile/retetele diferitilor producatori de vopsele nu iese intotdeauna ce vrei. Deci fara prelucrare manuala (adaugare de pigmenti/nuante), e departe de adevar. Problema e ca vopsitorii nu fac asta pentru ca in timpul cat iti fac tie probe, vopsesc 3 masini si castiga de 10 ori mai mult. Sau pur si simplu nu-i duce mintea. Se limiteaza la ce face calculatorul.

Cat despre trista realitate si riscurile din jur, eu nu ies cu masina din curte daca-i zgariata/lovita/indoita. Parchez in locuri mai ferite si sper sa scap cu 1-2 evenimente minore pe an.

Dar si sa iesi asa cu masina in 2 culori... mai bine iei un taxi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 22 ore, C o s m i n a scris:

Eu nu ridicam masina in locul tau. E inadmisibil sa vopsesti asa si sa pretinzi ca-i ok.

Culoarea se poate obtine la perfectie chiar daca-i o nuanta pretentioasa, dar nu prea are nimeni rabdare si cunostinte de coloristica, sa faca asta. Asa ca prefera sa vopseasca intr-o nuanta "99% identica". Iar cand e gata, e cum o vezi acum.

Am revopsit si eu ambele bari, oglinzile, aripile si capota fata la Passat si daca ma lasam pe mana vopsitorilor, iesea ceva mult mai grav decat la tine. Vopseaua preparata de ei nu avea nicio treaba cu masina.

Asa am ajuns sa modific eu vopseaua preparata de ei si sa o testez pana a iesit ce trebuia. Insa asta necesita cunostinte, timp (mie mi-au trebuit vreo 3 zile), rabdare si mijloace sa o poti face.

Ce ai tu acolo, merge cel mult pentru o lucrare gratuita. Daca mai si platesti, macar sa merite banii.

Iar daca e vreo reparatie pe asigurare, nici nu se pune problema sa o lasi asa!

Salut, 

Este reparatie facuta pe asigurare si devizul final a costat 10.000 lei. 

Sunt foarte suparat si o sa merg cu masina inapoi si sper sa rezolv.

In tara asta si cu bani multi lucrurile nu iescum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre difernta dintre bara vopsita si aripa din spate nevopsita ?

IMG_2723.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa fi vopsitor sa vezi ca cele doua elemente,bara/aripa,n-au aceeasi nuanta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 nuante diferite, asta e clar, iar diferenta se vede foarte bine pentru ca e foarte mare si nu poti sa o treci cu vederea.Sare foarte tare in ochi.Cum au putut sa fie ei multumiti cu asa o lucrare.E facuta in bataie de joc.

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aceasi culoare la Golf si tocmai ce am revopsit cateva elemente la ea si nu au aparut diferente de nuanta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Poti sa-mi zici de la ce producator este vopseaua ?

Poti sa-mi trimiti cateva poze ?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca ar fi bara de pe alta masina, dar sincer, daca a fost facuta pe asigurare si ai semnat actele  pentru ridicarea masinii din service nu cred ca mai poti face mare lucru. Cred ca cel mai bine era sa nu-ti iei masina din service pana nu iesea culoarea asa cum trebuie (cat mai aproape de original).

Ar mai fi varianta sa o "julesti" usor si apoi peste 1-2 saptamani sa o duci din nou la alt service si sa o faci pe casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Am gasit intelegere la service si am rezolvat problema.

Din poze nu se vede foarte bine da in realitate a iesit bine.

29C58240-BBC0-440A-8613-BA473300DA7F.JPG

D41B3255-2AA6-466C-886E-F5DD866BF09B.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anume a iesit bine? 

Eu bara spate o vad alta nuanta de culoare fata de aripa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta spuneam ca in poze nu se vede bine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!