Jump to content

Biodiesel


Ignition
 Share

Postare recomandată

Hm, am constatat cu surpriza, si oarecare dezamagire ca in manualul masinii scrie clar ca la motoarele PD folosirea biodieselului este interzisa, chiar si in amestec. Acum, se isca doua intrebari:

1) De ce? Mi-emi miroase a lene de partea celor de la VAG sa-si faca testele si certificarile pt. compatibilitate. Ce ANUME ar fi deteriorat de un RME fabricat la standarde?

2) Majoritatea motorinei E4 si la noi contine pana la 5% RME. Cu asta ce ne facem?

Deocamdata nu-i foarte grav, ca nu se gaseste in TM biodiesel, si n-am de gand sa-l fabric pe balcon, dar cand vor aparea la benzinarii B30, B60, as fi f. tentat sa-l folosesc atat pe motiv de pret cat si de ecologie.

Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot motor PD (cel din semnatura). La mine in Owner's Manual imi spune clar ca pot folosi motorina sau biodiesel pentru tipul meu de motor. Nu ca as fi prea doritor sa-l folosesc, dar e bine de stiut. Oricum, din cate am mai citit, biodieselul duce la uzura prematura a motoarelor. Deocamdata motoarele nu sunt proiectate specific pentru acest tip de carburant, ci pentru motorina si doar alternativ biodiesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai, ca n-am citit nimic convingator cum ca ar duce la uzura mai rapida a motorului. Din potriva, e un combustibil mai omogen, cu proprietati foarte potrivite pt. combustia de tip diesel (vorbim de metil-esteri ai acizilor grasi, NU de ulei simplu).

Doar ca anumite tipuri de cauciuc sunt corodate de acest compus, deci poate scurta viata unor componente din sistemul de alimentare, DACA nu s-a folosit cauciuc potrivit.

Dar eu ma-ntreb, daca ei fac motoarele astea pt. toata europa, unde se foloseste mult biodiesel, e credibil sa nu le faca compatibile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

patronul unui prieten de-a meu (originar din germania, stabilit in ro) are un L200 diesel si ii baga ulei de floarea soarelui si merge fara probleme. Pur si simplu toarna in rezervor ulei, fara nicio modificare, doar ca la 20 litri ulei baga 10 litri motorina.

Ce parere aveti? E posibil asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil, dar, in functie de tipul de motor, durata de viata a unor componente poate fi afectata. Un diesel simplu de tip vechi merge f. bine cu ulei vegetal simplu, dar cele moderne resimt diferenta. Eu nu as folosi ulei simplu.

Prin trans-esterificare uleiul devine o substanta cu proprietati mult mai potrivite, numita popular "biodiesel". Aici e polemica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
toata europa, unde se foloseste mult biodiesel

Imi spui si mie UNDE e toata Europa aia cu mult biodiesel? :) Nu de alta, dar in Austria (unde locuiesc de ceva ani buni) si in Germania (unde merg foarte des) nu prea am vazut asa ceva... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand toata motorina E4, E5 are pana in 5% RME. Asta gasesti in specificatiile tehnice ale carburantilor.

Apoi, eu n-am umblat mult pe sosele afara, doar cateva drumuri, dar (poate din noroc) am dat si peste benzinarii care aveau B30. Atunci nu ma interesa, ca nu aveam Diesel, dar am remarcat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu biodiesel-ul se poate folosi numai la motoare special concepute pentru aceasta. La mine pe capacul de la rezervor chiar scrie sa nu folosesc biodiesel. Si iarasi, din cate stiu eu, masinile care folosesc asa ceva sunt mai scumpe (cu toate ca, parerea mea, pentru a promova acest tip de carburant masinile ar fi trebuit sa fie mai ieftine, sa tenteze).

Cat despre ieftineala biodiesel-ului, poate in alta tari, nu cred ca si la noi. Si asta pentru ca noi suntem, daca nu ma insel, la nivelul de exportatori de materie prima, dar nu fabricam nimic in tara, asa ca acest carburant este, sau va fi, in Romania 100% din import, deci numai ieftin nu.

Dar om vedea, timpul ne va demonstra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu inteleg cum in anumite manuale Vw permite alimentarea cu Biodiesel si in altele nu . :D

Ca din cate stiu eu manualele sunt editate cu dotarile complete si pentru toate motoarele existente , pentru a nu fi nevoiti sa editeze spre exemplu un manual pentru Golf 4 cu motor de 101 CP + dotari standard si un alt manual pentru Golf 4 cu motor 150 CP + dotari standard . Si in plus in manuale nu sunt trecute nici macar tipurile motoarelor ci doar datele tehnice ale fiecarei categorii de motoare .

Cum de in unele manuale e permis si in altele nu ? Care e logica acestei anomalii ? De unde ne dam seama daca putem folosi Biodiesel sau nu ?

La mine in manual scrie asa :

post-7729-1180716488_thumb.jpg

Alxrro si wolfskin , sunteti siguri ca la voi in manual scrie ca n-aveti voie Biodiesel ? :P

Ca m-am uitat si in manualele unor amici si prieteni care au Bora , Passat sau Golf si la toti scrie la fel ca la mine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu stiu daca scrie in manual, dar scrie pe interiorul capacului de la rezervor.

In plus chiar am auzit un reportaj la radio despre biodiesel si acolo asa ziceau, ca nu merge chiar la orice motor, si ca masinile care merg cu asa ceva sunt mai scumpe. Chiar ziceau ca prima masina de acest gen din Romania a intrat in posesia Ministerului Mediului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Chiar ziceau ca prima masina de acest gen din Romania a intrat in posesia Ministerului Mediului.

Era vorba de prima ( si singura ) masina din rromanica care merge DOAR cu Biodiesel . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alxrro si wolfskin , sunteti siguri ca la voi in manual scrie ca n-aveti voie Biodiesel ? :huh:

Ca m-am uitat si in manualele unor amici si prieteni care au Bora , Passat sau Golf si la toti scrie la fel ca la mine .

poi au bora,passat si golf made>2005?daca da,se poate sa nu aiba voie sa alimenteze cu biodiesel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e productie august 2006.

Oricum, maine (adica chiar astazi, daca ma uit la ceas :icon_thumright: ) o sa verific si o sa va zic in mod sigur cum scrie la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu poti merge cu biodiesel. Sunt multi cu ALH sau BEW in state care merg cu SVO , si ala trebuie incalzit. Singura chestie care cred ca poate fi atacata sunt furtunele care nu rezista la biodiesel. In rest...poti sa bagi si ulei nerafinat. Acum eu vb de ALH sau AFN in principiu ca intr-un motor ca 2.0 tdi nu as baga biodiesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba de prima ( si singura ) masina din rromanica care merge DOAR cu Biodiesel . :)

Cred ca gresiti aici,era vorba de prima masina din Romania (un Saab) care merge cu etanol,acesta este varianta ecologica a benzinei :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine scrie pe o foaie separata atasata manualului. Scrie ca la motoare PD E4 e interzis chiar si in amestec.

In fine, mai e timp de studiat pana apare pe la noi biodieselul la pompe (ca de la producatori oarecare oricum nu iau).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma a folosit careva biodiesel?

saptamana viitoare voi fii in germania si vreau sa stiu daca pot folosi biodiesel pt masina mea, Octavia Tour 1,9 TDi, motor ALH, my 2007.

stie careva cat e litrul de biodiesel in germania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 25 iunie, in statiile RomPetrol Motorina EURO4 va avea 2% biodiesel in compozitie. In consecinta, nu cred ca o sa mai iau de la ei motorina, la mine, la fel ca si la alexro si ca la toate 2.0TDIurile cel putin, scrie clar ca nu e voie biodiesel.

Anunt oficial Rompetrol, aici.

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in scurt timp la toate benzinariile motorina va contine biodiesel. Doar nu crezi ca rompetrol a luat aceasta decizie doar asa, de smecheri. Oricum 2% nu are cum sa dauneze (nici sa ajute).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci de ce nu scumpeste pur si simplu motorina si s-o lase asa cum e. Imi da cu 2% mai putina motorina de aceeasi bani si basta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai tata, ca 2% nu e aer sau apa... E o alta motorina in amestec cu cei 98% petro-motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci ce ne facem cu cei in ale caror motoare NU trebuie introdus bio-diesel? La mine acest lucru este explicat clar atat pe capacul de la rezervorul de motorina, cat si in cartea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si oricum scopul nu e sa o ieftineasca sau sa o scumpeasca, ci sa reduca cica poluarea... de parca ar avea vreo contributie la incalzirea globala tdi-urile noastre care polueaza intr-o viata cat un camion intr-o zi, cat un avion intr-o ora sau cat o uzina intr-un minut :D

alxrro: n-o sa bagi "biodiesel", ci motorina ordinara in compozitia careia 2% va fi ceva nedefinit... 2% care nu fac nici bine, nici rau motorului.

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A intrebat cineva mai inainte de pret. Daca ati vazut pe la vreun peco, va rog postati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alxrro: n-o sa bagi "biodiesel", ci motorina ordinara in compozitia careia 2% va fi ceva nedefinit... 2% care nu fac nici bine, nici rau motorului.

Adevaru-i ca pe langa apa care creste in motorina de la noi, ce mai inseamna 2% de biodiesel? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!