Jump to content

Vw T4 - DIY - Short shifter


Emy D
 Share

Postare recomandată

Deoarece, cu cat faci parghia mai mica, cu atat va merge mai greu schimbatorul :) Sincer, daca il ungi din cand in cand, nu va merge greu. Eu asa procedez, si imi place enorm de mult cu cursa scurta la schimbator. In plus, e foarte eficienta atunci cand vrei sa prelungesti schimbatorul pentru a fi mai comod.(sincer, eu ma intind putin dupa el[nu mult, dar ar fi super daca s-ar prelungi putin]) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa fac si eu operatia asta dar la mine tijele au cumva capetele nituite in bucsele de bronz din consola de pivotare. Nu au capetele in forma de Z ca la voi.

Modificat de Bozzo11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca apesi pe butonul de "reply" al oricarui mesaj de pe un topic, sub casuta de editare text, ai "attach files". selectezi fisierul prin butonul "choose files" si de acolo e extrem de simplu. Succes, insa data viitoare ai grija unde postezi asemenea intrebari "off topic".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

d9cb927c-71d3-a32b.jpg

d9cb927c-71e5-cfdf.jpg

Uite jos in drepta ai more reply option dai acolo si iti apare optiunea cu atach file . Iti pun 2 poze. Dupa ce vezi posturile astea le voi sterge.

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am cumparat recent un t4 multivan din 1995, 1.9 td 69 cp. Am vrut o masina de familie unde sa avem loc si sa nu mai intampin problema bagajelor. Am dus-o la verificat si mecanicul m-a incurat ca e buna masina dupa ce am schimbat ulei, filtre, pivoti. telescoapele pe spate...etc. Nu stiu mai nimic despre tipul asta de masina. Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ar fi fost mai ok sa scrii acest post in alt topic , deoarece aici se discuta strict despre modificarea parghiei schimbatorului pentru a avea o cursa mai scurta.

ps: Per total, o masina buna, desi eu resimt de multe ori lipsa de putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am incercat sa fac si eu operatia asta dar la mine tijele au cumva capetele nituite in bucsele de bronz din consola de pivotare. Nu au capetele in forma de Z ca la voi.

emy, si la mine este schimbatoru cum este si la colegu de mai sus, am incercat sa imi fac si eu quick shiftul dar nu a mers sa scot pivotul dinbalansoarul ala

mai este alta varianta, adica, englejiii aia ziceau ceva de asta sau nu se poate la modelu asta?

motoru e 2,4 AAB

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Vad ca mai multi au problema asta si voi cauta sa vedem ce se poate face. Intre timp, puteti rasfoi si voi putin pe http://www.vwt4forum.co.uk Sper sa nu se considere reclama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

din ce cauza trepideaza schimbatorul in viteza? din cauza plasticelor de pe tijele alea de la timonerie? Cum se cheama setul de bucse ca as vrea sa le inlocuiesc:D. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Buna ziua,

 

De ceva timp am achizitionat un vw T4 2.5 tdi acv si am inceput sa il restaurez/modific. Planuiesc sa ii schimb scaunele din fata, din 3 scaune in doua, ramanand spatiu intre ele vreau sa ii fac o consola centrala. Acum, ce vreau eu sa fac nu am gasit niciunde pe internet si anume sa pun un schimbator pe consola( o timonerie pe cabluri). Intrebarea mea este, a facut cineva asa ceva pana acum? Este fezabil? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!