Jump to content

plafoniere touran


claudiuxxl
 Share

Postare recomandată

  • 7 months later...

Pentru schimbarea becurilor la plafoniera spate nu este necesar sa se demonteze plafoniera

se desfac doar cele doua plasticuri transparente se baga o surubelnita mica  se face parghie si se trage plasticul in jos,

atentie plasticul are 4 picioruse care se pot rupe.

siguranta la lumini interior si portbagaj este una de culoare maro de 7,5A

Modificat de soimica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi spuneti va rog de ce, plafoniera din fata mérge, iar cea din apare nu? Becurile nu sunt Arse. Le-am incercat, le-am puszi in locul celor din fata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune aparat de masura si vezi daca ai curent in plafoniere.

verifica contactele sa nu fie oxidate, verifica si cablajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am un touran din 2004 si nu imi funcționează nici un bec la plafoniera dar la usi funcționează 

Care sa fie problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.La touranul de il am acum un cross 2014 la plafoniera, in afara ce cele 2 lampi pentru citit unde sunt cele 2 becuri, daca nu gresesc t10..nu am nici un alt led / bec..motiv pentru care la nevoie trebuie sa umblu pe bajbaite sa aprind ceva  la plafoniera..!Cum as putea -o inlocui cu o alta mai de doamne ajuta...mai bine zis  ce cod ar trebui sa caut sau de la masina (golf 6/7..seat leon sau..passat?!)  Aceasta are codul 1k0 947 105 ac In spatele ei neexistand vreo placa verde cu circuite sa zic asa pentru a-mi da de inteles ca ar avea macar acele mici leduri in cele 2 orificii de langa comutatoarele lampilor..P.S.Tre sa trag vreun fir altul separat de la bloc lumini si sau senzor de lumina?Multumesc.

20190202_165750.jpg

Modificat de vaja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua, am si eu o problema cu luminile de interior la un vw Touran din 2006 , am incercat sa schimb becurile clasice cu becuri led (am reusit 2 becuri :)  ) dupa care am verificat si totul parea sa functioneze perfect, dupa ce am mai verificat o data, am constatat ca NU mai functioneaza nici o lumina de interior si nici portbagaj.Ma gandesc ca este de la o siguranta cum a spus si "SOIMICA"  citez siguranta la lumini interior si portbagaj este una de culoare maro de 7,5A . DAR UNDE O GASESC ? am cautat si nu dau de ea.

Am nevoie de un mic ajutor. 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca locatia sigurantelor s-a postat de vreo doua - trei ori pe forum. Nu cred ca trebuie sa o facem sticky ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, primul impuls a fost sa intreb :) , am gasit siguranta (a fost mai greu pentru ca verificasem siguranta si era OK ), acum am inlocuit-o si totul este OK.

Va multumesc pt.ajutor si scuze deranjul :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut.Am reusit sa modific plafoniera mea lipind placile aferente cu leduri de iluminat si schimband si butoanele ca sa se vada lumina.P.S.trebuie sa fac postare separata sau pot posta aici cum am mintat in portbagaj de pe o skoda kodiaq lampa, lanterna detasabila cu incarcare pe touran.Am coduri piese..montaj etc.Bafta la toti.

20200117_234242.jpg

Screenshot_20200511-112043_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!