Jump to content

Lampa de frina de pe hayon


dorubid
 Share

Postare recomandată

Salut am observat de curand mai precis in 4-11-2011,adica de ieri ca nu mai functioneaza lampa de FRANA de pe hayon,cel putin stiu sigur ca prin decembrie functiona precizez ca nu am mai folosit masina cam o luna,cele doua stopuri stanga,dreapta merg perfect

Problema este ca nu am nici un fel de eroare de bec ars in bord,am verificat toate sigurantele,am desfacut si stopurile,miscind de mufe,ultima solutiesa o desfac

Poate sa ars? cert este ca nu-i dau de cap

POATE AVETI IDEI CE SA FAC SA STRICAT STAND,POATE DE LA ATATA FRIG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa fie 2 motive din care s-a ars:

1. daca lampa a 3-a este cu leduri, atunci exista posibilitatea ca acestea sa fie legate in serie, iar cand se arde un led (indiferent care) lampa sa nu mai functioneze, si trebuie inlocuita, ca sa nu arunci banii pe fereastra pe lampa noua, ar trebui verificat daca atunci cand calci frana pe firele care alimenteaza lampa ai tensiune (12 V).

2. firele care ajung la lampa de pe haion sa fie intrerupte undeva, de obicei se rup la trecerea dintre haion si plafon acolo este un burduf de cauciuc prin care trec firele de la lampa, broasca, contact lampa portbagaj, modul stergator haion etc.

Daca nu rezolvi, va trebui sa te duci la un electrician.

Spor la treaba !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt pe leduri atunci mai mult ca sigur sunt in paralel nu in serie ! Eroare de bec ars e "normal" sa nu dea, alea nu sunt monitorizate

Ai condens in lampa ? Daca da, poate sa fie si de la el :) problema comuna pe Golf V GTI, nu stiu daca si pe polo ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e simplu de verificat, cu leduri nu cred ca s-a inventat, sunt beculete ...

Ori ai fir rupt in manson la hayon ori e bec si e dus, daca sunt beculete ceea ce cred eu, nu sunt arse ci undeva e ceva intrerupt.Cauta prima data sa vezi daca in manson e totul ok .

Va ca se vorbeste de polo, despre ce masina este vorba?

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am observat de curand mai precis in 4-11-2011,adica de ieri ca nu mai functioneaza lampa de FRANA de pe hayon,

Te rugam sa ne impartasesti si noua secretul calatoriilor in timp, nu de alta dar si noi am vrea sa calatorim putin in viitor, sa vedem cum arata :)

Rezolvarea o ai aici:

2. firele care ajung la lampa de pe haion sa fie intrerupte undeva, de obicei se rup la trecerea dintre haion si plafon acolo este un burduf de cauciuc prin care trec firele de la lampa, broasca, contact lampa portbagaj, modul stergator haion etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca nu sun t rupte acolo , vezi sa nu ai lipituri reci pe placa cu LED-uri din lampa. DA, sunt leduri si la Gof 4 din 1998.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al_Bundy

"vezi sa nu ai lipituri reci pe placa cu LED-uri din lampa":blink:

cum adica intreb si eu ca si la mine se aprinde cate o sectiune de 4 leduri cand si cand si asta ma enerveaza....la culme

:offtopic: p.s. am depistat de unde era problema cu cheia...calc de comfort(oxidate contactele)am scos mufele si le-am curatat si acum merge si cheia :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am observat de curand mai precis in 4-02-2011,adica de ieri ca nu mai functioneaza lampa de FRANA de pe hayon,cel putin stiu sigur ca prin decembrie functiona precizez ca nu am mai folosit masina cam o luna,cele doua stopuri stanga,dreapta merg perfect

Problema este ca nu am nici un fel de eroare de bec ars in bord,am verificat toate sigurantele,am desfacut si stopurile,miscind de mufe,ultima solutiesa o desfac

Poate sa ars? cert este ca nu-i dau de cap

POATE AVETI IDEI CE SA FAC SA STRICAT STAND,POATE DE LA ATATA FRIG

AI DREPTTE AM CALATORIT IN TIMP,ORICUM EU ITI MULTUMESC TIE SI LA TOTI CEILALTI PT. AMABILITATE,SI PT TOATA LUMEA MASINA ESTE UN VW TOURAN,

POZA SI DATELE AU RAMAS DE CAND AVEAM POLO,SCUZE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut am și eu un Touran 1.9 tdi.105cp 2009 și de curând am văzut că nu mai funcționează lampa de frână de pe haion . Habar nu am cum se desface dacă mă poate ajuta cineva 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!