Jump to content

Noua Octavia Tour


sp0nsoru
 Share

Postare recomandată

cu motorul rece agata in marsarier. de fapt, de cele mai multe ori trebuie sa mai calc odata ambreiajul.

in rest, o ok

off topic: si eu am tot 1000 km parcursi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost cu Octavia de munca 1.9 la revizie la Skoda si se pare ca este o chestie generala dupa spusele mecanicului la 1.4 si 1.6.

Cutia de 1.9 fata de cea de pe motoarele 1.4 sau 1.6 MPi este foarte diferita.

Se pare ca la mpi avem o cutie cu un sistem de parghi foarte greoi si din aceasta cauza uneori exista senzatia de greutate in a intra in anumite viteze.

Un alt lucur care mi l-a recomandat mecanicul de la Skoda ar fi gresarea cu vaselina siliconica a mecanismului.

Am scris aici deoarece noul Tour are numai aceste doua motoare mpi 1.4 si 1.6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

bine v-am regasit dupa concediu!

revin cu impresii despre NOT 1.6 MPI, cumparata in mai 2011, 5000 km:

1. pretabila extraurban. demaraj satisfacator. in oras e cam stangace, putin greoaie, si daca mai pui si parcarea in spatii inguste la socoteala, ai o imagine despre valentele masinii in mediu urban.

2. masina de familie (asta a si fost scopul achizitiei - pentru concedii). portbagaj mare,spatiu in spate asisderea, confort interior, spatii de depozitare.

3. stabilitate ok. masina nu are PDG

4. desi e gandita low-cost, nu da impresia de ieftineala

5. consumul: in 5000 km parcursi, media e de 6%. merg in limite legale, de frica amenzilor si cu spaima analfabetilor cu permis de conducere. daca as avea un diesel, probabil ca as avea o medie de 4.5 - 5% la stilul de condus. deci o diferenta de 1 - 1.5l/100km in plus fata de motorina. la o medie de 15.000 km parcursi pe an, se amortizeaza diferenta cam in 6-7 ani.

6. Cruize Control foarte folositor. recomand celor care o cumpara pentru extraurban.

in concluzie, recomand motorizarea si masina in ansamblu familistilor care nu parcurg mai mult de 10-15000km pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte buna si pt categoria 20-25000km si preponderent oras unde nu prea ai ce omori un diesel...

Dar in acest caz merita montata o instalatie GPL BUNA nu variantele cele mai ieftine bagate pe git de montatori...ei teoretic nu au o vina...baga variantele ieftine deoarece asa cere "clientul" :)...foarte multi vor ieftineala...

O instalatie buna costa cu vreo 5-600RON in plus dar te scoti in timp de la consum si batai de cap...

Cu GPL pretul pe km e mai <= cu dieselul si nu ai sansa sa ai bataile de cap cu pompa, injectoare, turbina...

MPI-urile se preteaza foarte bine la GPL...

Pe GPL s-ar duce consumul cam cu 1l in plus...

Cruise-ul il folosesc uneori si in oras :) intradevar merita...daca era si o cutie automata ...

Asta e ca o completare la ce a spus Arson...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine v-am regasit dupa concediu!

revin cu impresii despre NOT 1.6 MPI, cumparata in mai 2011, 5000 km:

1. pretabila extraurban. demaraj satisfacator. in oras e cam stangace, putin greoaie, si daca mai pui si parcarea in spatii inguste la socoteala, ai o imagine despre valentele masinii in mediu urban.

2. masina de familie (asta a si fost scopul achizitiei - pentru concedii). portbagaj mare,spatiu in spate asisderea, confort interior, spatii de depozitare.

3. stabilitate ok. masina nu are PDG

4. desi e gandita low-cost, nu da impresia de ieftineala

5. consumul: in 5000 km parcursi, media e de 6%. merg in limite legale, de frica amenzilor si cu spaima analfabetilor cu permis de conducere. daca as avea un diesel, probabil ca as avea o medie de 4.5 - 5% la stilul de condus. deci o diferenta de 1 - 1.5l/100km in plus fata de motorina. la o medie de 15.000 km parcursi pe an, se amortizeaza diferenta cam in 6-7 ani.

6. Cruize Control foarte folositor. recomand celor care o cumpara pentru extraurban.

in concluzie, recomand motorizarea si masina in ansamblu familistilor care nu parcurg mai mult de 10-15000km pe an.

BUN REVIEW

am cumparat masina il aceiasi luna si sunt de acord cu tot ce e scris mai sus, singura diferenta este ca eu am facut 7000 km si am inca o problema tehnica nerezolvata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema aia veche cu timoneria CV, huh?

nu are rost sa iti mai bati capul cu ea. ia-o ca pe o particularitate a masinii tale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate la acest capitol si m-am cam lasat pagubas

as mai adauga la calitatile masinii:

-raportul foarte bun calitate - pret

-confortul foarte bun la drum lung (3800 de km in 8 zile si nu nu prea m-a obosit masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia de viteze de pe Noua Octavia Tour nu are legatura cu cea veche de pe vechea Octavia Tour, cea pe cabluri si care trebuia periodic gadilata sa intre bine in viteza ( la 1,6MPI ma refer) . Daca ai probleme cu ea adreseaza-te dealer-ului, nu o lua ca pe ceva standard la masina ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste macar o mica parte din topicul meu si mai vorbim dupa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut cu respect si va multumesc pentru informatiile aflate aici. Am comandat si eu o Octavia Tour 2, 1.6 MPI, alba, ce-mi va sosi pe la inceputul lui octombrie. Am mai avut Logan 1.6 8v (90CP) si Opel Corsa D 1.4 16v(90CP). Dar odata cu expansiunea familiei, s-a simtit nevoia unei schimbari.

Am citit cu sufletul la gura toata patania cu CV de la 1.4 MPI a lui razraz. Un prieten care a avut vreo doi ani O2 cu 1.4 mi-a confirmat si el niste mici "agatari" ale CV, dar nu probleme asa de mari. Experienta mea pe Skoda se reduce la doua test-drive-uri la dealer-ul local (Autec) pe o O2 1.6 MPI. De ambele dati, masina s-a comportat ireprosabil din punctul meu de vedere: zgomot aproape imperceptibil al motorului, demaraj satisfacator cu 4 persoane si AC, asezata bine pe drum, CV excelenta (doua degete mi-au fost suficiente pentru schimbarea vitezelor). Pentru cei care conduceti NOT si/sau stiti, va supun atentiei urmatoarele doua chestiuni:

1.NOT 1.6 se comporta la drum exact ca si O2-ul de la test-drive? Adica, acelasi zgomot mic-mic, acelasi demaraj, etc?

2.Pana la urma, CV de pe NOT este diferita de CV de pe O2? Dar fata de OT1? Iar CV de pe NOT 1.4 este aceeasi cu CV de pe NOT 1.6?

Grea asteptarea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am facut valuri cu problema mea la cutie.

Sper si iti doresc sa nu ai astfel de probleme cum am eu cu noua masina.

Si ca raspuns la o parte din ce ai intrebat pe O2 sunt diferite tipuri de cutie, Spre exemplu eu am cuia cu cod LEG care a mai fost montata pe Audi A2 si VW Polo. Din cate se pare sunt cateva tipuri de cutie puse pe Skoda si acestea difera la fiecare motor in parte. Cei care au 1.6 de exemplu au alt tip de cutie fata de a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, razraz. Am mai asteptat si alte pareri, dar nu au mai aparut. Daca voi avea alta cutie decat a ta, atunci sunt mai linistit .... Am tot cautat modelele de CV de pe Octavii dar nu am aflat decat motoarele (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_petrol_engines).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca am fost ghinionist si sper ca tu sa nu ai parte de problema mea.

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu nu sunt probleme generalizate la Noua Octavia Tour...dar avand in vedere ca nu exista masina perfecta ( si nici nu se vrea sa se creeze, asta e clar ), sunt sanse sa mai apara si unele defecte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ieri, 07.10.2011 mi-am primit si eu Octavionul alb. Ce sa zic? A meritat din plin asteptarea de 6 saptamani. E exact ce ma asteptam sa fie.

Primul drum: Craiova- Bals si retur (50 km), consum 6,4, inclusiv 2 trasee prin oras prin oras, cu mers linistit (2 persoane cu minim bagaj). Azi am facut Craiova-Curtea de Arges-Campulung-Moeciu: 7,2 (4 persoane cu ceva bagaj). Am incercat sa merg linistit dar au fost urcarile, cateva reprize ... . Pentru primiii 500 km din viata ei, eu zic ca e bine.Consumurile sunt de pe CB.

Trebuie sa recunosc ca reprizele la urcare obtinute cu masina anterioara (Opel Corsa 1.4 16v 90CP) sunt net superioare fata de ce am observat azi dar pe de alta parte, mai trebuie si ea sa se "lase" si in plus am incercat pe cat posibil sa evit turatiile peste 3200. Oricum e clar ca la turatii mari, Octavionul poate face minuni, dpdv al unei masini de familist. In rest, numai de bine: confort, suspensii, pentru pretul masinii sunt OK. Temerile despre cutia de viteze s-au spulberat cu totul. E cu mult peste Corsa D si cu muuuult peste Logan.

Ce-ar mai fi de spus? -Se conduce mai usor de cat m-as fi asteptat. -Avantajul clasic al 8v fata de 16v: cuplu cat de cat rezonabil aproape in orice viteza la turatii mici. Corsarului de 16v ii trebuiau turele necesare, altfel murea. Aici e pe principiul "se poate si asa".

Am luat-o direct cu bandouri de la dealer. I-am spus de cand am comandat-o ca vreau sa o duc acasa cu bandouri gata puse. O sa urmeze senzorii de parcare (vad ca ma pot descurca foarte bine si fara ei dar nu strica), huse, pneuri pentru iarna (m-am hotarat la Vredestein Snowtrac 3) si la anul un navigator special pentru VW-uri care sa inlocuiasca RadioCD-ul 1-DIN.

Am incercat sa pun cat mai concis parerile mele despre Noua Octavia Tour. Si pe mine m-au ajutat opiniile celorlalti in luarea deciziei si pentru punctele de avut in vedere. Sper sa pot ajuta si eu la informarea celor interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fac o completare: frana cred ca e singura care nu-mi place. Probabil ca mai e ceva de strans pe acolo. La masinile anterioare, cel putin atunci cand erau noi-noute, masina "ingheta" atunci cand apasam usor frana. Acum insa, trebuie sa apas pana la capat de cursa ca sa pot opri. Asa "prevede" sau ar trebui sa ma adresez dealer-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chsetiunea cu frana nu e in regula daca trebuie sa faci toata cursa pedalei ca sa poti opri complet.

daca vrei sa faci o comparatie, lasa un pm.

si eu sunt tot craiovean, ne putem intalni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au verificat azi franele la dealer. Pana la urma m-au convins ca e normal si ca sistemul de franare la Octavia e diferit fata de ce am avut mai inainte. Masina ingheata doar la apasarea puternica a franei, altfel nu. In plus, mi-au justificat ca in primele sute de km mai sunt unsori, neregularitati si eficienta va creste in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri, 07.10.2011 mi-am primit si eu Octavionul alb. Ce sa zic? A meritat din plin asteptarea de 6 saptamani. E exact ce ma asteptam sa fie.

Primul drum: Craiova- Bals si retur (50 km), consum 6,4, inclusiv 2 trasee prin oras prin oras, cu mers linistit (2 persoane cu minim bagaj). Azi am facut Craiova-Curtea de Arges-Campulung-Moeciu: 7,2 (4 persoane cu ceva bagaj). Am incercat sa merg linistit dar au fost urcarile, cateva reprize ... . Pentru primiii 500 km din viata ei, eu zic ca e bine.Consumurile sunt de pe CB.

Trebuie sa recunosc ca reprizele la urcare obtinute cu masina anterioara (Opel Corsa 1.4 16v 90CP) sunt net superioare fata de ce am observat azi dar pe de alta parte, mai trebuie si ea sa se "lase" si in plus am incercat pe cat posibil sa evit turatiile peste 3200. Oricum e clar ca la turatii mari, Octavionul poate face minuni, dpdv al unei masini de familist. In rest, numai de bine: confort, suspensii, pentru pretul masinii sunt OK. Temerile despre cutia de viteze s-au spulberat cu totul. E cu mult peste Corsa D si cu muuuult peste Logan.

Ce-ar mai fi de spus? -Se conduce mai usor de cat m-as fi asteptat. -Avantajul clasic al 8v fata de 16v: cuplu cat de cat rezonabil aproape in orice viteza la turatii mici. Corsarului de 16v ii trebuiau turele necesare, altfel murea. Aici e pe principiul "se poate si asa".

Am luat-o direct cu bandouri de la dealer. I-am spus de cand am comandat-o ca vreau sa o duc acasa cu bandouri gata puse. O sa urmeze senzorii de parcare (vad ca ma pot descurca foarte bine si fara ei dar nu strica), huse, pneuri pentru iarna (m-am hotarat la Vredestein Snowtrac 3) si la anul un navigator special pentru VW-uri care sa inlocuiasca RadioCD-ul 1-DIN.

Am incercat sa pun cat mai concis parerile mele despre Noua Octavia Tour. Si pe mine m-au ajutat opiniile celorlalti in luarea deciziei si pentru punctele de avut in vedere. Sper sa pot ajuta si eu la informarea celor interesati.

Felicitari pentru masina si iti doresc sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Faza cu frana si mie mi s-a parut dar e chestie de obisnuinta cu masina si te asigur ca daca apesi puternic masina ingheata (de curand o soferita foarte competenta m-a facut sa testez ABS-ul).

Cauciucurile de Iarna cred ca sunt o alegere foarte buna. Acelasi model l-am cumparat si eu la un pret foarte bun si daca te intereseaza iti dau pe privat numele magazinului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu de curand noua octavia tour. Am ramas stupefiat de faptul ca au cam dat jos tot de pe ea. Nici macar bandouri?! au ramas doar santurile in usi. Manerele interioare inspira mai multa incredere chiar si la dacia 1300. In afara de cromul de pe capota nu mai are nici un ornament cromat. Sa le fie rusine, ca nu trebuia sa faca atata rabat de calitate ca sa vanda masina ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum sa nu incepem cu aere ca domne arata a Logan. Manerele interioare sunt identice cu cele de la octavia 2, ceea ce e diferit sunt acele plastice de care tragi ca sa deschizi iala din interior si plasticele nu mai sunt cromate. Oricum negru iti dau un aspect unitar destul de placut.

Eu am Octavia Tour 2 si am montat bandouri originale inca de la poarta dealerului + oglinzi vopsite in culoarea caroseriei si chiar arata ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F bine ai facut. Exact de manerele alea ziceam si eu....mai corect-clante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Personal nu mi se pare ca renuntarea la elementele de design cromat reprezinta rabat la calitate. Din punctul meu de vedere reprezinta o evolutie normala a modelului odata cu trecerea lui in segmentul "tour", adica low (sau ultra-low) cost. Toate elementele de detaliu masinii de serie sunt inutile masinilor "caraus de firma". O2 tour este destinata in principal acestei piete. Pentru persoanele fizice care isi doresc o Octavie, exista Face-lift, cu tot cromul de care dispune acesta. Pentru angajatul meu (care in genere nu prea are grija de masina), manerele negre de plastic isi fac treaba, recte, sa deschida usa. Toata masina este "stripped" pentru pret cat mai mic si raman doar lucrurile utile. AC este suficient, nu este nevoie de climatronic bi-zonal ca sa-si deplaseze corpul angajatul meu pana nush'unde sa ridice/duca niste acte sau un colet. Un singur lucru ma nemultumeste la O2 tour, lipsa unui diesel.

Banuiesc ca au pus cele mai ieftine scaune si banchete, poate si materialele din care este facut bordul, dar pe toate le inteleg odata cu trecerea O2 in low cost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lipsa unui diesel este un minus, probabil au scos din calcul varianta ca sa nu intre in piata faceliftului.

ce nu inteleg este de ce nu ofera varianta pe GPL, desi e disponibila la facelift.

sunt si variante aftermarket, problema e de soft, dar asta s-ar putea rezolva la o reprezentanta.

ce e de facut inca cu compozitul din care sunt facute scaunele supapelor la O2 facelift pe GPL?!? ii pui alta chiulasa facuta pe comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu mi se pare ca renuntarea la elementele de design cromat reprezinta rabat la calitate. Din punctul meu de vedere reprezinta o evolutie normala a modelului odata cu trecerea lui in segmentul "tour", adica low (sau ultra-low) cost. Toate elementele de detaliu masinii de serie sunt inutile masinilor "caraus de firma". O2 tour este destinata in principal acestei piete. Pentru persoanele fizice care isi doresc o Octavie, exista Face-lift, cu tot cromul de care dispune acesta. Pentru angajatul meu (care in genere nu prea are grija de masina), manerele negre de plastic isi fac treaba, recte, sa deschida usa. Toata masina este "stripped" pentru pret cat mai mic si raman doar lucrurile utile. AC este suficient, nu este nevoie de climatronic bi-zonal ca sa-si deplaseze corpul angajatul meu pana nush'unde sa ridice/duca niste acte sau un colet. Un singur lucru ma nemultumeste la O2 tour, lipsa unui diesel.

Banuiesc ca au pus cele mai ieftine scaune si banchete, poate si materialele din care este facut bordul, dar pe toate le inteleg odata cu trecerea O2 in low cost.

pacat ca nu m-am nascut si eu patron

gandire pur romaneasca de capitalism invatat fara profesor

oricum eu inainte de a vorbi despre anumite calitati ale unei masini sau anumite materiale m-as informa si chiar nu as deschide gura fara sa verific cu mana mea despre ce e vorba

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!