Jump to content

Istoric auto


viorelus777
 Share

Postare recomandată

Cum pot sa aflu istoricul masinii care recent am achizitionat-o ??

Ce anume s-a schimbat, nr. km,...etc... Am incercat la reprezentatnta si au spus ca nu apare in baza lor de date.

Masina este un Seat Toledo 2001 1,6 16V 77KW VIN VSSZZZ1MZ1B040761. Multumesc

Modificat de viorelus777
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

daca reviziile nu s-au facut la reprezentanta automat nu le-a aparut nimic! daca in schimb ai planul de service cu toate reviziile si sunt in regula(adica nu sunt false) nu ai de ce sa iti faci griji decat poate in legatura cu numarul km pentru care ar trebui sa o verifici la un tester.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai asta e ca nu am niciun fel de plan service....si nu stiu cum sa fac sa aflu istoricul masinii.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cei de la reprezentanta nu-ti pot da nici un fel de informatie despre istoricul masinii, nu prea ai ce face. Scanarea cu Vag-Com nu te ajuta cu nimic, pentru ca la masinile echipate cu motoare pe benzina nu se poate vedea numarul real de kilometri, daca acesta a fost modificat, doar la masinile echipate cu motoare diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O idee: Incepi prin a afla in ce tara a fost vanduta masina prima data, apoi contactezi o reprezentanta de Seat din tara respectiva si ii rogi sa iti trimita pe mail istoria cunoscuta din reteaua lor.

In general daca a fost prima data vanduta intr-o tara civilizata o sa gasesti aceste date la ei in sistem, fara probleme.

Mai putin in Romania unde datele pot fi manarite in sistem (ce sa ii faci asa sunt eu paranoic ..).

Ca sa aflii in ce tara a fost vanduta masina, deschizi portbagaju unde ai roata de rezerva si acolo undeva trebuie sa ai un abtibild cu fond alb lipit cu niste chestii alfanumerice pe el (de mare cca 10x10 cm).

Fa o poza la abtibild, trebuie sa fie ceva in genu da click pe urmatorul link http://vwforum.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=230654

Introduci sirurile de cate 3 litere si cifre separate cu punct si virguala pe web la adresa urmatoare http://www.igorweb.org/equidec/

de ex: X4N;BOA .. etc

In cazul dat exemplu sirul alfanumeric X4N e decodificat astfel : X4N = National sales program Romania

Astfel stiu exact ca masina a fost vanduta prima data in Romania.

Suplimentar celelalte coduri care le gasesti acolo contin si lista de optiuni reale ale masinii codificate de fabrica si nu povesti spuse de samsari.

Modificat de stegosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

ca sa sparg eu gheata : la Seat-ul din semnatura mi s-a spus de la Compexit Cluj cate intrari a avut masina in service fara sa-l rog eu...deci se poate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin. Le-am trimis e-mail celor de la Seat in Franta si au spus ca nu pot raspunde deoarece e problema lor de interne. Nu inteleg de ce nu se spune istoricul service al unei masini din moment ce eu sunt propietar si ma intereseaza lucrul respectiv. Nu mai e nimic de facut...?????

" Votre r

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!