Jump to content

Consum de ulei la 2.0 tdi


altea
 Share

Postare recomandată

Azi am trecut si eu de 17.500 km. Consum de ulei ~ 250-300 ml in 2600 km, deci se pare ca ma mentin in limitele estimate in postul #22.

Sper ca e in regula, mai ales in conditiile unui mers sportiv, cu acceleratii si deceleratii mari si cu un regim de turatie la drum intins de ~ 2800-3500 RPM (schimbari frecvente in sus la 3400 - 3900 RPM).

Consumul de ulei descris de altea, mi se pare si mie mare si ma intreb si eu care este limita peste care ar trebui realmente sa ne facem griji.

Subliniez si eu ca nici aspectul financiar, nici "grija" de a avea in permanenta un bidon de ulei in portbagaj nu constituie probleme.

Ma intreb insa pur si simplu ce consum putem sa toleram linistiti inainte de a merge cu masina la service, pentru ca nu cred totusi ca cifra de 1l la 1000 km este realmente tolerabila.

Daca am gresit si 2,5-10 l ulei / 10.000 km sunt tolerabili e in regula, dar as fi bucuros sa mai vad pareri.

@altea, eu am facut rodajul prescris de producator. am mai sarit uneori din schema cu turatia la drum intins, dupa 3000 km, dar nu cu mult si nu pentru mult timp.

Poate si aici sa fi fost o problema in cazul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati ce am patit...mi s-a aprins becul galben (check oil level) la ulei in "mijlocul campului" pe 31 dec seara :)

Eram departe de casa si de orice "ajutor" si ghinionul meu e ca nu aveam ulei la mine, asa ca a trebuit sa mai merg vreo 20 km pana sa gasesc o benzinarie de unde sa cumpar niste Aral 505.01 431...

Credeti ca are ceva ca am mers astia 20 de km pana sa-l completez ? Repet, era becul galben de avertizare iar pe joja uleiul era putin sub "min". Astia 20 km i-am parcurs ultra "precaut", viteza mica, turatii mici, etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca nu cred totusi ca cifra de 1l la 1000 km este realmente tolerabila.

Asta este limita de UZURA a motorului adica atunci cand trebuie reconditionat. Nu se refera la situatiile in care este tanar si viguros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati ce am patit...mi s-a aprins becul galben (check oil level) la ulei in "mijlocul campului" pe 31 dec seara :)

Eram departe de casa si de orice "ajutor" si ghinionul meu e ca nu aveam ulei la mine, asa ca a trebuit sa mai merg vreo 20 km pana sa gasesc o benzinarie de unde sa cumpar niste Aral 505.01 431...

Credeti ca are ceva ca am mers astia 20 de km pana sa-l completez ? Repet, era becul galben de avertizare iar pe joja uleiul era putin sub "min". Astia 20 km i-am parcurs ultra "precaut", viteza mica, turatii mici, etc..

nu te ingrijora degeaba.. daca nu ti se aprinde becul rosu nu e grav. ( lipsa presiune e intr-adevar o problema )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanks, asa credeam si eu.

Deci pana acum la mine 2.0tdi a papat 350 ml in 4000km.

Apropos, de becul galben la ulei, daca se deschide capota si se verifica uleiul, mesajul va disparea cu toate ca nu s-a completat ulei. Mesajul cu pricina dispare pentru ca capota a fost deschisa mai mult de 30 de secunde.

Mesajul o sa reapara peste alti 100 km parcursi. Cei cu maxi-dot pot sa vada mesajele stocate in "Vehicle Status".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Primul post, de 3 sapt propietar de 2,0 TDI si putin ingrijorat! Pt ca am auzit de aceasta problema, ma gandeam sa iau 1 litru de ulei in masina insa nu stiu de care! Pentru ca sunt pasionat de VAG Diesel stiam de norma 505.01 obligatorie la motoarele PD, insa acum de unde stiu daca am Long Life Service (506.01) sau fara LLService(505.01) sau sunt compatibile? Are cineva motorul cu filtru de impuritati al meu cred ca e fara(mu am lampa in bord sau n-am remarcat-o inca)? in acest caz trebuie obligatoriu 507.00!?

Oricum eu am doar cateva reprize pana la 3000 rpm si numai dupa 1000 km(acum 1300)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw507.00? Daca gasesti asa ceva la noi! Este ulei univeral valabil pentru orice motor VAG.

Poti adauga fara probleme 506.01 sau 507.00 peste ce ai tu acum in motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie, daca sunt QG2, adica fara LLService (am mai citit intre timp ;) ) pot sa completez cu orice 505.01, 506.01 si 507.00 sau numai cu 505.01 cum scrie in carte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate motoarele produse dupa 2002 sunt capabile de LL. Unele au montat senzorul LL in baie, altele nu. Toate pot merge cu ulei LL.

Normal ca VAG nu recomanda LL pentru acestea din urma :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat ca motoarele Octavia 2 si cutiile de viteza sunt de audi? Astea nu prea ar trebuii sa consume ulei cum spuneti dvs... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele, cutiile si multe alte componente sunt comune in tot grupul VAG , nu sunt neaparat "de audi". 2.0 TDI e folosit atat pe Audi, VW, Skoda si Seat.

Un 2.0 TDI de pe Audi o sa consume la fel de mult ulei cat consuma un 2.0 TDI de pe o Octavia. Vezi la inceputul topicului, sunt posturi are posesorilor de Audi.

Plus de asta, 2.0TDI e un motor nou, la multi dintre noi nici nu are macar 15.000 km, si se stie ca in primii kilometrii orice motor mananca ceva mai mult ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

se stie ca in primii kilometrii orice motor mananca ceva mai mult ulei.

permite-mi sa nu fiu de acord cu aceasta afirmatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa, bagati-ma in ceata...bine ca am faruri de ceata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

permite-mi sa nu fiu de acord cu aceasta afirmatie

OT: Iar eu nu sunt de acord cu afirmatia ta. Orice masina consuma ulei in primii kilometrii, asa numitii kilometrii de rodaj. Daca ai schimbat mai multe masini noi, ai observat cu siguranta ca la fiecare dintre acestea, cartea tehnica specifica acest lucru. Dar sa terminam cu offtopicul. Daca vrei poti incepe o discutie noua pe aria corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vad unde este off-topicul atata timp cat discutam de consum de ulei.

mie nu mi se pare normala bidoneala asta la 2.0 tdi. spun acest lucru bazandu-ma pe experienta ultimilor 2 ani cand in familia noastra au aparut 3 masini noi: 2 pe benzina si un diesel. la nici una dintre ele nu a fost nevoie de nici un gram de ulei completare intr-un parcurs insumat de vreo 100.000 km in regimuri diverse. cel mai "pronuntat" consum este la dieselul meu si se masoara in max 1cm pe joja in 10-15.000 km

daca acest contraexemplu vi se pare off topic imi cer scuze si chiar va rog sa stergeti acest post

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Godardo prefer any time/any where motorul 2.0TDI de la VAG in fata motorului de 136 cai de la PSA/Ford, chiar daca al meu imi mai mananca 1 litru de ulei in 10.000 km.

Plus , cum zicea si Ender , faptul ca un motor mai consuma ulei in limite normale, este un lucru benefic pentru el.

Modificat de raz.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok latura asta e un lucru normal si stiut pentru motoarele TDI de la VAG si dupa cum am zis, este un "small price to pay". Nu inteleg care e tam tamul sa mai pun 300-400 ml dupa vreo 5000 km in motor.

Motorina nu pui in masina ? Apa la instalatia de parbriz nu pui ?

Plus ca sunt destui tdi-sti care nu completeza aproape deloc intre revizii, conteaza si de stilul de condus si de conditiile atmosferice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu ma sperie si tot TDi 2.0 o sa iau :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai "pronuntat" consum este la dieselul meu si se masoara in max 1cm pe joja in 10-15.000 km

Pai daca facem socoteala, asta inseamna 670-1000 ml la 10.000 km.

2.0TDI nu consuma in general decat 1000-1200 ml dupa rodaj, deci nu vad nici macar alta latura ... :)

Iar in ceea ce priveste consumul in rodaj, in afara de ce spune manualul, pot sa-ti spun si eu ca mi-a scazut consumul cu ~ 20-25% dupa rodaj, in conditiile in care ritmul de mers a crescut foarte mult si ca turatie la drum intins si ca regim de schimbare a treptelor (paragraful 2 de aici).

In concluzie, cred ca uleiul consumat de 2.0TDI se inscrie in limite acceptabile, chiar daca poate ajunge la dublul volumului consumat de un 1,6 hdi.

Dupa cum vad insa la altii, cu exceptia lui altea, la un mers mai normal se pare ca in general consumul 2.0TDI nu depaseste 1000 ml la 10.000 km.

... si nu in ultimul rand, cred ca cel mai tanar muschetar a tras concluzia corecta ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si nu in ultimul rand, cred ca cel mai tanar muschetar a tras concluzia corecta ... :blink:

O s-o trag dupa urmatoarea intrebare: cam cati kilometrii poate sa tina un motor 2.0 TDI in conditii de exploatare bune (sunt sofer grijuliu).

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu cred ca stie raspunsul la aceasta intrebare, cu exceptia poate a fabricantului care a facut probabil teste de anduranta.

Utilizatorii, cel putin in Romania nu cred ca au trecut in general de 50.000 km ...

Am cautat si eu pe forumuri straine dar suntem totusi mult prea devreme in ciclul de viata pe piata al acestui motor pentru a obtine raspunsuri edificatoare.

Logic insa nu vad de ce ar dura semnificativ mai putin ca TDI-urile anterioare (sute de mii de km., chiar multe la unii) ...

Deci cred ca trebuie sa gandim pozitiv si sa ne bucuram de ce ne poate oferi viata ... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut cazuri in care s-a ajuns la aprox 300.000 poate si mai mult...insa nu este o regula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca NU este general valabil ca orice masina noua consuma ulei. Am si eu 2 exemple care nu au consumat.

Se pare ca 2.0 TDI are o afinitate mai dezvoltata spre consumul de ulei, am citit pe forumurile straine ca mai papa si dupa rodaj... si e ulei PD, scumpushor.. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa zicem ca consuma 1 litru la 10.000...asta inseamana 60 lei (vechi) la kilometru...adica 60.000 lei la 1000 de kilometri , nu mi se pare deloc gaura in buzunar...mai mult dau pe lichidul de spalat geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!