Jump to content

Nu se deschide usa pasagerului


roby87
 Share

Postare recomandată

portiera nu are joc in balamale si nici nu e lasata... ce-i drept am observat,ca de fiecare data cand deschid din interior'tumburusul se mai ridica o idee fata decat este ridicat dupa ce dezarmez centralizata 

 

verificati arculetul elicoidal -cel care vine intre carcasa partii electrice a yalei si parghia alba care actioneaza tija tamburusului - daca mai este ok !? - de la el s-ar putea sa fie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arculetul e ok... cred ca in cele din urma voi cauta sa schimb yala,cu totul...  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Am o problema la usa dreapta spate la un Golf 4 - problema este ca nu se mai deschide usa deloc.Cand deschid masina cuiul nu se mai ridica - din interior nu o pot deschide nici din exterior...cand trag de manerul interior cuiul se ridica si se lasa imediat in jos odata cu manerul.Ceva sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am avut aceeasi problema cu usa stanga spate. Am reusit sa o deblochez dar acum nu mai functioneaza inchiderea centralizata pe acea usa. Am procedat astfel:

1. Am incuiat masina cu geamul la acea portiera lasat jos.

2. Am tras de manerul din interior sa vina acel cui sus, am prins cuiul sa nu mai coboare cand las manerul.

3. Am descuiat masina si usa s-a deblocat.

Cum am mentionat, nu mai functioneaza inchiderea centralizata pe acea usa, acum o incui manual(apas cuiul) iar pentru deblocare trag de manerul din interior(din exterior nu se deblocheaza, doar din interior).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am incercat exact cum ai spus tot nu se deschide...nu stiu ce sa ii mai fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai geamuri electrice spate sau manuale?

daca sunt manuale mai ai o sansa fara a desface fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu ai decat sa desfaci panoul interior si sa ajungi la calc de usa. Acolo alimentezi direct motorasul din broasca si bati usor in manerul exterior, poate s edeschide. dac anu, trebuie sa dai jos panoul interior si sa bricolezi putin in broasca usii sa o deschizi manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.Multumesc am sa incerc in week-end.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa o deschid din butonul interior-din portiera soferului...incercasem inainte si nu a mers dar acum a functionat.Acum daca incui masina din cheie se incuie dar nu se deschide decat din butonul interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza-o, refa lipiturile pe palca ,curata colectorul motorasului si verifica si switch-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!
I
Mi-am luat un golf 4, alh, cu multe probleme:)
E, ce ma roade cel mai tare... nu a mers deschiderea azi si m.am chinuit vreo 2 ore pana am reusit sa intru in ea.

Pe dreapta nu merge deschisa decat din interior...Iar eu am parcat cu stanga langa gard:(

 

Buba acum vine... Dupa ce m-am chinuit cu 2 preteni sa mut masina, am plecat la treaba mea, iar dupa ce am incuiat masina,  incepe si urla alarma, mai exact claxonul...

O descui, se opreste, o incui, sta 5, 10 minute si incepe din nou.

 

Ma poate ajuta cineva, un test, un service, un sfat?...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce descrii ai probleme cu un switch care declanseaza dupa incuiere sau lipituri pe placa iar la usa dreapta fie e blocata broasca dar nu pe safe, fie e data peste cap sau sarit cablul de actionare din exterior. Totul este rezolvabil in orice caz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am o problema cu usa dreapta spate la un golf 4, am refacut lipiturile pe placa, am curatat colectorul, acum merge (se inchide , se deschide) problema este ca dupa ce armez si trag de clanta se deschide usa adica nu ramane blocata. mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai montat corect partea mecanica cu cea electronica a broastei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok mersi. banuiam dar ma gande-am sa nu fie vreun switch de pe placa (o lipitura am incins-o cam rau :P), maine o desfac iar  :))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Baieti azi am facut`o de oaie !!! De ceva vreme nu se mai inchidea usa de la sofer decat cu cheia, eu om harnic azi m`am ganit sa o repar :) dat jos tot : fata de usa, butuc, broasca. Refacut lipiruti ... etc etc. Am fost atent sa imbin cele doua partii alea broastei (care nu stiu sigur daca le`am potrivit bine) pus la loc mai putin fata de usa ( vroiam sa fac o incercare). Inchid ... nu inchde, deschid si inchid iara,inchde (bineeee bosss in gandu meu :) ) Deschid " wrong pin number" inca odata ...tot nu vroia. E lasa ca merge cu cheia, bag cheia tot asa. Borasca culisa parghia de deschidere dar nu se deschide usa nici cu slujbe. Intrebarea de 1000 de puncte este : Iau flexu? sau cum as putea sa o deschid?

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai pus sufa de la parghie pe clanta exterioara prea intinsa. Incearca sa o desprinzi de pe maner si ar trebui sa o poti deschide. Usor daca nu ai pus butucul la loc. Dupa ce deschizi usa reglezi sufa inchinzand yala cu surubelnita si prin incercari ale pozitionarii pe maner.

Uite si un link catre un tutorial: 

Modificat de Flav98
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai avut dreptate era prea intinsa, am tras bine de manerul de la usa si cu forta  l`am trantit :) Mare bucurie a fost cand am vazut ca masina se deschide :) am luat 2 surubelnite cu una tineam sa nu intra sufa in usa si cu una am lasat incet din sufa in asa fel sa nu mai fie intinsa la maxim. Mersi fain Flav89. Am vazut si eu videoul dar nu ma gandeam ca poate sa fie de acolo, gandeam la ceva mai grav....cand l`am vazut pe tipu din clip cu flexu la a doua varianta am zis, exact cum planuiam si eu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

 

 nu am nicio problema cu deschiderea/ inchiderea usii soferului insa am observat ca tamburusul nu este iesit afara cand usile sunt deschise (e la ac nivel cu fata de usa) iar cand inchid se duce mult mai jos (la celalte 3 usi tamburusul este iesit cand sunt usile deschise). Azi am activat functia de inchidere a usilor in mers ...ma intreb dc are vreo legatura sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are. Acel tamburus se poate regla cat sa stea in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, baieti.

Se da problema usa dreapta fata. La inceput facea figuri la deschiderea din telecomanda, adica de descuia din cand in cand, si nu mergea nici din interior de la maner, si nici de afara cu cheia. Am reusit o data sa o deschid si am demontat fata de usa. Am decuplat alimentarea de la inchiderea centralizata si am lasat-o sa functioneze doar mecanic, cu cheia din exterior si cu manerul din interior. Asta se intampla acum vreo 3 luni. Ieri am vrut sa o descui si nu am mai reusit deloc, nici cu cheia si nici din interior, cand se ridica doar putin tija si intra inapoi cand eliberez manerul. Daca aveti vreo idee, v-as fi recunoscator. O zi faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a blocat in safe. Alimenteaza motorasul pe direct si se va debloca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc de raspuns. Dar am o nelamurire, se poate bloca in safe chiar daca functiona doar mecanic, fara a fi conectata?

Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cheia ar fi trebuie sa o poti descuia in orice pozitie ar fi broasca ,LOCK, SAFE, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!