Jump to content

Nu se deschide usa pasagerului


roby87
 Share

Postare recomandată

Salut. O problema asemănătoare cu a colegului emanuel71 am și eu. De la un timp ușa din dreapta se deschide dacă trag de doua, trei ori de clanță, sau dacă acționez clanță foarte ușor. E o problema de la acel cablu?

Cealaltă problema e la ușa șoferului. Am pus aceasta problema și pe topicul deschis cu privire la switch-ul din broasca... Atunci când apăs butonul telecomenzii pentru a închide sau deschide ușile, cea de la șofer rămâne deschisa sau după caz închisă, adică nu acționează concomitent cu celelalte 3.Exista și momente când se închid sau se deschid toate 4 odată. Am desfăcut broasca și și lipiturile mi se par în regula. Suspectez o problema mecanica; atunci când acționez butonul din telecomanda, tija de la portiera parca întâmpina un obstacol când ar trebui sa se ridice, la fel și când ar trebui sa se coboare. Atunci când închid sau deschid cu cheia în yala, prima data coboară sau se ridica tija din portiera șoferului și după, celelalte 3.La scanarea cu Vag-Com-ul e și o eroare la portiera șoferului, dar din cauza ignorantei mele, am uitat s-o notez și sa ma documentez despre ea.

Ce credeți ca ar putea fi???

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. posibil - trebuie verificat

2. refa lipiturile.... lasa ca par ele ok, tu trebuie sa le refaci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna,tuturor...Vad ca s-a mai discuta despre problema pe care o am si eu cu Bora mea, asa ca, sper sa nu gresesc ca postez aici.
Am urmatoare problema cu portierele spate stanga si fata dreapta la Bora, aceea ca, pentru a  deschide aceste portiere, trebuie sa trag fie de manerul din interiorul masinii, fie din exterior, de 2 ori ,niciodata nu se deschide daca trag o singura data. La restul portierelor totul este ok...

Din ce am citit,am vazut ca posibila problema ar fi cablul mic nu e bine intins...

Intrebari... Unde este amplasat acest cabu? Este unul si acelasi cu cel care vine din yala la manerul din interior? Cum se poate ajusta? :( :unsure:

Multumesc,anticipat,pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, este unul separat. Trebuie sa scoti butucul de la usa, ca sa il vezi ... dupa aia, trebuie repozitionat asa cum vine el, nici cu burta, nici tensionat.

 

Butucul cheii, ca al scoti, ai un surub torx pe lateralul usii - sub un capacel mic de plastic - in zona suruburilor de fixare a yalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

La tine e prea intins cablul.daca ar fi prea larg, nu s-ar deschide nici la 100-a incercare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfaturi...Intr-adevar,a fost vorba despre acel cablu mic :icon_thumleft: ...Am rezolvat problema la portiera dreapta fata,insa nu am reusit sa fac absolut nimic la portiera stanga spate.Acolo cablul e la capat de linie,nu il mai pot strange si chiar si asa se simte ca e putin larg... :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demonteaza yala si vezi despre ce e vb....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,tuturor! Revin, dupa mai bine de un an, cu aceeasi problema, aceea ca, pentru a putea deschide portiera dreapta fata, trebuie sa trag fie de manerul din interiorul masinii, fie din exterior, de 2 ori ,niciodata nu se deschide daca trag o singura data. Acum mai bine de un an reusisem sa rezolv aceasta problema,prin repozitionarea cablului mic... Acum dupa multe incercari, am reusit sa rezolv,aceeasi problema, la portiera stanga spate,pe care la vremea aceea nu reuseam nicicum sa ii dau de cap(tot prin repozitionarea cablului, care a trebuit intins la maxim,in cazul acestei portiere),dar in schimb a revenit la cea de pe dreapta fata... dupa mai multe incercari de pozitionare si re-pozitionare a acelui cablu, inca ma confrunt cu aceasta problema pe dreapta fata... Chestia noua e ca, in momentul in care actionez telecomanda de pe cheie pentru a deschide centralizata,toate portierele functioneaza normal,in momentul in care trag de maner pentru a le deschide,doar cea de pe dreapta fata,nu... Pentru a o deschide trebuie sa trag de doua ori de maner sau sa actionez pentru a doua oara butonul de deschidere a telecomenzii... 

Orice sfat care poate ajuta la rezolvarea acestei probleme,este binevenit... Multumesc,anticipat!  :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

daca usa nu e lasata, cablul e bine pozitionat - e posibil sa ai uzura la partea mecanica a yalei - si de aici problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se comporta ca si cum ar fi blocata dar nu pe SAFE da-o jos si vezi in ce stare e piesa alba incercuita cu rosu si arunca o privire si la arcul incercuit cu rosu numerotat cu 2

post-11532-0-96782700-1431606548_thumb.j

post-11532-0-73415700-1431606554_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,pentru sfaturi... Cred ca in cele din urma va trebui sa dau yala jos... Are momente cand totul e ok si se deschide din prima,dar are si momente in care trebuie sa trag de doua ori de mâner pentru a se deschide(parca trag in gol la prima tragere de mâner,iar a doua oară nimerește pozitia corecta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin,cu problema mea,si îmi cer scuze,pentru faptul ca,poate pentru unii colegi de pe forum sunt stresant,insistând... Cu ajutorul colegului MRC ,am schimbat partea mecanica a yalei,de la portiera pasagerului... Totul bine si frumos pana acum câteva zile,cand am observat ca,din nou,dupa dezactivarea centralizatei,trebuie sa trag de doua,trei ori de mâner ,pentru a deschide portiera... Menționez ca acum mi se întâmpla asta,doar la dezarmarea centralizatei,dupa care totul e ok,pana la următoarea armate-dezarmare a închiderii centralizată...

Care ar putea fi cauza?

Multumesc,anticipat,pentru eventualele sfaturi care ar putea duce la rezolvarea acestei probleme,care a devenit destul de enervanta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verificati daca nu e prea tensionat cablul mic si daca arcul de la tamburus, este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul mic,pozitionat,asa cum ai spus tu Florine,intr-un post anterior,nici tensionat,nici cu "burta",e asa cum vine el... tamburusul ok... Problema e ca,am observat,ca se comporta ca si cum centralizata nu dezarmeaza si pe portiera pasagerului,in momentul in care apas butonul telecomenzii...ori trag de doua,trei ori de maner,ori apas si a doua oara butonul telecomenzii,pentru comanda dezarmare,pentru a o putea deschide...  :(

E posibil sa fie de vina partea electrica? 

Modificat de liviu-lfi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat e ca,atunci cand e foarte cald afara,nu prea mai face figuri,de genu sa nu se deschida din prima,am observat asta acum cateva momente...Oricum am vorbit cu colegul MRC si vineri ne întâlnim pentru a opera din nou pe lipiturile reci ale plăcii din yala... Stiu ca atunci cand am schimbat partea mecanica a yalei,in urma unei scanările cu vag com-ul,dădea o eroare pe yala aceasta... Daca nici asa nu vrea,atunci îmi bag picioarele in ea yala  :icon_cry: ... Multumesc Florin si Al Bundy pentru promptitudine si sfaturi... Revin vineri cu detalii, dupa refacerea lipitorilor...

Modificat de liviu-lfi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vedem, verificati si ma sunati sa vad cu ce va pot ajuta prin telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,Florine... Maine va fi ziua cea mare... Sper sa fie de la lipiturile plăcii... Daca nu va merge nici asa,chiar nu stiu ce sa-i mai fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am revenit de la intalnirea cu colegul MRC,care m-a ajutat,si a refacut lipiturile de pe placa yalei... se pare ca,aceasta a fost cauza,functionarii defectuase a acesteia... acum functioneaza bine,chiar mai bine decat inainte... sper sa fie bine de acum inainte... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Minunea nu a ținut prea mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si acum cum se manifesta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa trag de doua-trei ori de mânerul portierei pentru a se deschide,atât din interior cât si din exterior, dupa ce dezarmez închiderea centralizată... e foarte ciudat,având in vedere faptul ca,dupa cum am spus,am schimbat partea mecanica,am refăcut lipiturile de pe placa si am poziționat si repoziționat acel cablu mic... E stresanta problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tamburusul se ridica pana la maxim, de fiecare data cand descui ?

 

usa sta bine, nu ai joc in balamale, nu este lasata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

portiera nu are joc in balamale si nici nu e lasata... ce-i drept am observat,ca de fiecare data cand deschid din interior'tumburusul se mai ridica o idee fata decat este ridicat dupa ce dezarmez centralizata 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arunc si eu un comment aici, fiindca am cam aceeasi problema cu colegul liviu-lfi.

Tot de 2 ori trebuie tras de maner sa se deschida usa, diferenta fiind ca prima oara cand tragi, se deschide doar pe jumate.

Am sa stau cu ochii lipiti de topic-ul asta, poate asa cand o sa desfac si eu portiera, nu o stric mai rau :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!