Jump to content

Nu se deschide usa pasagerului


roby87
 Share

Postare recomandată

Am si eu o mica/mare problema. Azi dimineata am observat ca nu pot deschide usa pasagerului din exterior, doar din interior. Cand trag de maner, nu se deschide deloc, si parca ramane blocat intr-un punct. Daca trag mai tare de el, se aude o "puscatura".

Ce as putea sa fac? Care ar fi problema? Merita sa duc masina la un mecanic sau sa incerc eu sa desfac usa sa vad care e problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci ,pt inceput, sa desfaci manerul exterior , si sa vezi daca totul este in regula acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

De exemplu... la mine la Sharan, daca masina este incuiata si persoana ce vrea sa intre pe usa dreapta fata trage de maner in acelasi timp in care eu descui masina "clanta" de exterior se blocheaza (usa dreapta fata)... am patit-o de cateva ori. Am incuiat si descuiat masina din nou si a revenit a normal sau am mers cu ea si dupa o perioada de timp a revenit la normal. Poate ajuta ce am spus eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se deschide daca tragi mai tare?

daca nu se deschide nicicum, ar putea fi rupt o clema a manerului, cea care apasa pe o "bucata de metal" din broasca usii, responsabila cu deschiderea usii.

In cazul asta iti trebuie alt maner, plug & play

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SilvianDement91 am incercat toate variantele si nu am reusit nimic...

Raul nu se deschide deloc, doar din interior. Bine ca toate mi se intampla acuma :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

repet ce a spus un coleg mai sus- scoate butucul si vezi daca mai ai shufa care face legatura intre broasca si maner, atasata la cel din urma(maner). ca sa desfaci butucul, pe cantul portierei chiar in dreptul manerului ai un capacel de plastic negru-scoate-l, su cu un torx de 20 desfileteaza surubul care se vede prin gaura la maxim(nu o sa iasa), si scoate butucul.dar in timp ce desfiletezi, tine tras de maner si in acelasi timp trage de butuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am rezolvat usa cand am fost la ultima revizie cu masina. A durat mai putin de 5 minute "operatia" :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu ne spui si noua care a fost problema ? :blink: Poate ni se intampla si noua asa ceva. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. si eu am problema asemanatoare. la usa din spate stanga cand deblochez masina aia tot nu se deschide, numai daca mai deblochez o data, dar de rupt nui nimic rupt. Ma gandesc ca e dereglata inchiderea centralizata sau nu stiu, ca am dus o data cu masina o babeta handy si o blocat usa cu mana nu stiu de ce so bagat ea in seama si de atunci e deregata dar numai usa aia. in rest merg toate.am incercat de multe ori so inchid cu mana si apoi so deblochez dar tot nam reusit so pun la capat dar asta nu se intampla intotdeauna numai cateodata. Si inca ceva de cand am schimbat macara geam fata dreapta, de atunci cand blochez masina nu se mai aprind avariile numai a 3 oara daca blochez,inainte mergea din prima avariile la blocare, la deblocare merg bine. nu stie careva de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti avea lipituri reci pe placa yalei. Verifica daca plafoniera se aprinde cand deschizi fiecare usa, pe rand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm spusele lui Florin, am avut si eu problema descrisa de tine exact la usa stanga spate si au trebuit refacute niste lipituri de pe placa yalei. Acum functioneaza OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

care a fost problema la tine ce au spus la service ca era la miner?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema, putin diferita fata de ceea ce se discuta aia. Nu pot incuia/descuia masina cu cheia, de la usa soferului. De la pasager si de la portbagaj merge, dar la sofer se invarte cheia in stanga si in dreapta dar nu se intampla nimic, nu se incuie si nu se descuie.

Ma gandesc ca are o tija sarita pe acolo, dar nu am avut timp pana acum sa o desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se invarte in gol, e stricata lamela care actioneaza switch-urile yalei. Se cumpara kit-ul de reparatie.

Daca se invarte normal - ca la yala de pe dreapta - problema e de la switch-urile yalei - cele de incuiat - descuiat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru promptitudine. Cand o sa am timp o sa desfac pe acolo sa vad care e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai scoate doar butucul....ai pe lateralul usii, un dop de plastic. Il scoti si cu torx-ul, slabesti surubul de fixare, din interiorul usii..... manerul sa fie in pozitia deschisa. Dupa aia, tragi de butuc si il scoti afara....sa vedem ce gasim acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie sa nu desfaci de tot torxul acela sa nu-ti cada in usa, pt ca in acel moment iti vei dori sa fi dormit mai bine decat sa umbli la masina ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal acel torx nu are voie sa iasa oricat ai desfileta la el, insa sunt masini unde acea ureche care-l tine este roasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am intalnit destule asa - ori au stricat, datorita interventiilor anterioare - manerul interior - si e fisurata/stramba camasa in care se infileteaza surubul, ori ai surpriza sa sara inelul de fixare sau sa fie un pic contorsionat - sau cum zice Kelu.

Dar daca stii cat sa-l desfiletezi sau cand sa-l infiletezi, nu-i bai.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu mod de a evita desfiletarea totala accidentala este sa desfiletezi cu mana dreapta iar cu mana stanga tii tras de manerul exterior si in acelasi timp tragi de butuc facandu-i joc sus-jos pana iese. si mai explicit- cu 3 degete tragi de maner iar cu aratatorul si degetul mare tragi de butuc concomitent cu desfiletarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ma alatur"grupului cu aceasta problema".

Ieri cand am vrut sa intru in masina, pur si simplu nu mi s-a mai deschis portiera de la sofer. Totul parea ok doar ca nu se deschidea nici din exterior/interior. Dupa vreo 15km de mers am reusit sa o deschid din interior.

Astazi cand am deschiso mi s-a deschis din a 2a incercare si dupaia la fiecare incercare doar ca se simte cum agata ceva.

Sa incerc sa desfac manerul? La ce pagube sa ma astept?

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie demontata broasca si vazut exact ce se intampla. sunt sanse mai mari sa fie probleme de ordin mecanic decat electric. demonteaza-o si vezi ce este in neregula in prima faza cu cablul interior de deschidere si cu cel exterior. motorasul se aude cum lucreaza la actionarea deschiderii centralizate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se aude motorasu, i se ridica si "tamburusu ala". Tin sa mentionez ca sunt momente cand nu se aprinde nici beculetul de la portiera..cand o deschid.

Sa vedem daca ma descurc cu demontatul:D

Zilele astea o sa desfac sa vad ce s-a intamplat.

Modificat de GinelSB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faptul ca lampa din partea inferioara a fetei de usa nu se aprinde a coincis cu problema legata de deschidere sau era mai veche? intreb asta in ideea sa identificam problema.sunt sanse sa ai probleme cu switch-ul dar sa fie si ceva mecanic defect in broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!