Jump to content
Sign in to follow this  
romeo01

bord computer,inlocuire

Recommended Posts

Al Bundy

Acuma sincer, ai facut vreunul? Ai reusit sa=-l dai jos pe cel vechi si sa-l pui pe cel nou cu letconul ?

Bogdan_wrc

Bundy, daca ma intrebi pe mine nu iti pot rapsunde. eu l-am pus la un service GSM. dar nu am vazut cu ce l-a lipit baiatul ala.

F l o r i n

cu ajutorul lui b52jpg, am reusit sa fac operatiunea (poti sa il intrebi). Cu statie cu letcon....nu letcon de 40 w.

cu suflanta e joaca de copil....

Acum astept sa imi vina 2 afisaje, comandate deja si o sa fac un DIY si tutorial (asa cum am obisnuit colegii) pt cei care vor sa le schimbe singuri.

Cine nu are statie, se poate juca cu asa ceva http://electronika.ro/magazin/product_info.php?cPath=55_1552&products_id=28522&osCsid=0a6ebf71a553ca4835ff15c32c0f6cd8

Edited by F l o r i n

BV 19 MAX

La autokarma au si maneta de tempomat http://autokarma.ro/Produse.aspx?TipautoId=5019&GrupaId=63&Subgrupanume=Comutator%20coloana%20volan .

Cam ce implica modifcarea asta (non-bc la bc si adaugarea tempomat-ului)?

La opel BC-ul se activa din op-com si se schimba display-ul, maneta si se trageau 2 fire din ECU (consum si rpm). La tempomat se punea maneta, se tragea un fir din ECU si se activa cu op-com.

Ma intereseaza pentru un Audi A3 8L Quattro 1.8T ce urmeaza sa-l achizitionez.

F l o r i n

La tempomat iti recomand sa cumperi Kit-ul - maneta si cablaj, deoarece la benzina nu ai trase cablurile din ECU pana in mufa intermediara.

LA BC - trebuie sa iti cumperi alt cluster - ceasuri - cu BC si maneta. Cablajul se confectioneaza. In afara de partea cu demontat/montat si partea electrica, mai trebuie facute adaptarea clusterului si scrierea cipurilor din chei - deoarace in cluster e imobilizatorul masinii.

Oricum, partea cea mai dificila e sa cumperi ce iti trebuie, in rest merge repede.

BV 19 MAX

Pai masina ce vreau sa o cumpar are BC deja, dar este din 99 si are cluster cu ceas analogic. Pot monta cluster cu ceas digital? Nu mi-e frica de tras fire in ECU, la opel i-am pus oglinzi electrice si incalzite, proiectoare de ceata, computer de bord, cruise control, modul confort pentru ridicarea geamurilor din telecomanda, i-am segmentat motorul, etc, deci nu sunt chiar strain de electronica. Important este sa am schema, ce, unde trebuie legat, in rest ma descurc :) De VAG-COM fac rost de la cristi ( reparatii-ecu.info ) pana mi-oi cumpara eu.

Unde se gaseste ECU la 1.8? este ca la A8 diesel langa grila de la parbriz? sau pe sub bord ca la unele modele? si care sunt pinii ce trebuie trasi la maneta? Exista un program gen TIS 2000 de la Opel? ca autodata de obicei nu are tot cablajul detaliat.

Multumesc pentru informatii.

F l o r i n

Tu cumpara ce ai nevoie si dupa aia discutam direct pe ce ai cumparat.

ECU, la A3 8L e amplasat sub masca de plastic ce vine sub stergatoare.

P.S. - inainte sa iti cumperi clusterul, fa o scanare pe 17 = instrument, sa nu avem vreo surpriza..... in functie de datele din scanare, iti zic ce poti sa cumperi.

Al Bundy

Exista un program gen TIS 2000 de la Opel? ca autodata de obicei nu are tot cablajul detaliat.

Multumesc pentru informatii.

ELSA 3.9

BV 19 MAX

Perfect, deci este ca la A8. Cat costa la tine o maneta de tempomat pentru A3? Ai asa ceva pe stoc? eu miercuri s-ar putea sa vin la Bucuresti sa iau masina si daca e as lua si maneta. De montaj nu prea am timp pentru ca sunt schimbul 2, deci pana la ora 14 trebuie sa fiu inapoi in Brasov.

Chestia cu upgrade-ul cluster-ului este mai mult din dorinta de a nu avea chestii analogice prin bord, deci nu e ceva urgent, in schimb tempomatul pentru mine este un "MUST HAVE", m-am obisnuit prea mult cu el ca sa renunt asa usor :)

F l o r i n

Din pacate nu am pe stoc acum. Vb cu colegul nostru care are userul Rottero , ca el are kit-uri OEM pe stoc...si nu o sa iti para rau.

Montajul ti-l faci singur, te ajut cu toate informatiile care iti trebuie.

Edited by F l o r i n

marianu

la masina mea a3 8p din 2005 nu am computer de bord,as dori sa ii pun,deci as avea nevoie numai de displayul acela care nu il am si de maneta?sau de tot bordul ?

F l o r i n

Nu, ai nevoie de :

- Instrument cluster - ceasuri - cu computer de bord - cu afisaj

- alt calculator de coloana volan - Varianta midline sau highline- aici trebuie scanat ca sa vedem ce ai tu pe masina

- maneta de stergatoare, cu butoane de BC

marianu

pai florin ,am vazut ca te ocupi de asa ceva,la cit m-ar ajunge distractia?pm daca vrei.

Nazy

Salut.

Are cineva un cluster de A3 (2000-2003) defect? Ma intereseaza si pe mine carcasa, nimic altceva.

Raman vesnic recunoscator in cazul in care isi face pomana cu mine.

Multumesc

F l o r i n

Am senzatia ca tot eu te voi rezolva........ :icon_thumleft:

Nazy

Doamne Ajuta!!!

Nazy

la masina mea a3 8p din 2005 nu am computer de bord,as dori sa ii pun,deci as avea nevoie numai de displayul acela care nu il am si de maneta?sau de tot bordul ?

Salut.

Ai reusit sa schimbi ceasurile de bord? Sunt interesat de carcasa celor vechi.

Multumesc