Jump to content
Sign in to follow this  
romeo01

bord computer,inlocuire

Recommended Posts

romeo01

salut,fratele meu detine un audi a3 8l,2002, motor 1.6,fara computer de bord are afisaj midle dar fara maneta.codul ic-ului este 8l0920900n [magneti mareli]

intrebarea mea este:- ce tip de cluster i-l inlocuieste pentru a putea avea[km pana la pompa,consum,timp de rulare etc]

-daca sant manetele de bc si cruise control la fel cu cele de pe golf 4?

-daca schema de conectare este la fel ca la golf 4?

defense1

Iti zic din ceea ce stiu si eu, asa ca daca cineva stie exact sa nu ezite sa ma corecteze. Maneta nu cred ca se va potrivi, nici tempomatul. Ar trebui sa se potriveasca orice alte ceasuri de pe A3 cu BC *exact modelul acela de A3, sa fie insa acelasi tip de IMMO (cred ca merge immo3 pe immo2, dar nu merge immo2 daca el are deja immo3 - la golf asa e) La schema de legaturi, am vazut ca la Audi A4 de prin 1996-1999 e cam acelasi principiu ca si la golf IV, sau passat, deci nu e exclus sa se poata monta la fel. Daca nu e asa o sa ma corecteze colegii :)

Edited by defense1

F l o r i n

Maneta de stergatoare cu butoanele de BC, este aceeasi la Golf 4 si Audi A3 8L/2002.

Cea de semnalizare cu tempomat difera, in sensul ca A3-ul are maneta cu codul 8l0 953 513J (care are pe lateral doar un buton "-" si "+" pe butonul on/off, iar Golf 4 are maneta cu 2 butoane pe lateral ("+" si "-"), care e si mai buna. In rest se potriveste perfect.

In privinta clusterului, aici sunt mai multe coduri...si depinde de ce gasesti de cumparat. Schemele de conectare le ceri si tu pe PM, cand o sa iti cumperi acareturile.

Numai bine !

gargamel

Salut.

Imi puteti spune va rog daca masina din atasament a3 8p din 2003 are sau nu BC.

Multumesc

PS: Pot sa dau si vin-ul in caz ca ajuta mai mult

post-45268-0-32413800-1302212578_thumb.j

Edited by gargamel

Al Bundy

Nu are.

F l o r i n

cumpara-i alt cluster si maneta....si o sa aiba.

gargamel

Multumesc :). Cam la ce pret ajung clusterul si maneta noi, daca stiti?

PS: Am updatat profilul :)

Edited by gargamel

F l o r i n

eu am cumparat pt cineva, un maxidot de A3 din 2003, cu 550 lei. Maneta si pinii care iti mai trebuie, merg pe la 100 lei. Preturile sunt pt SH.

Le-am montat pe un A3 din 2001.

Bogdan_wrc

de unde ai cumparat? ca si eu sunt interesat de un maxidot pt a mea..ca s-au cam dus pixelii.

F l o r i n

C o s m i n, dezmembreaza un A3. De la el era clusterul. Mare noroc pt cel pe masina carui l-am montat, ca era imoecabil clusterul. Afisajul ca nou....niciun pixel lipsa, contrast puternic.

Edited by F l o r i n

Bogdan_wrc

Nu mergea la mine, ca am vb cu el. credeam ca ai alte idei :)

F l o r i n

da de ce nu mergea la tine? Tu fa rost de cluster immo 3, cu maxidot - si in rest nu te intereseaza nimic - ca e benzina, diesel, mile, km....il rezolvam.

Bogdan_wrc

era ceva legat de codare, de prindere..nu mai stiu exact.

dar ..alte surse de achizitie..mai stiti?

am gasit doar pe ebay cateva..dar nu sunt 100% originale.

Edited by Bogdan_wrc

F l o r i n

scumpa maneta - trebuie cautat la dezmembrari - cu tot cu mufa (ca sa scoatem pinii care ne trebuie, din ea - oricum, avem...) nu trebuie dat mai mult de 100 lei pe ea.

gabitzuB

Salutare ic meu are codul 1J0 919 861 B, nu-mi vine sa cred ce e original pe golful meu, va rog daca stie cineva ce varianta mai noua ar potrivi? Ceva sa fie si cu BC . Multumesc mult..

Bogdan_wrc

am gasit display pe ebay.uk cu 60 de lire cu transport. nou.

gargamel

N-ai gasit mai multe? Sa ma bag si eu cu tine la comanda?

Bogdan_wrc

eu am dat de o firma care are vanzari si pe ebay. tektronics.uk.

iar transportul e cam 6 lire. deci...mai mult ne costa daca il impartim pana in RO si le trimitem dupa aia de la unul la altul.

uite mailul lor

ebay@tektronics.co.uk

uite si produsul

http://cgi.ebay.co.uk/LCD-Cluster-Display-VDO-AUDI-A3-A4-A6-S3-S4-RS4-S6-VW-/120702412110?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1c1a6ca54e#shId

dutzy

Salut, Am si eu un Audi A3 din 2008 dar care a venit fara BC, exista vreo posibilitate sa pot monta ? si daca da se pricepe cineva din Iasi ? Multumesc !

bpa

Salut am si eu prb cu pixeli la mine dimineata pana la un minut se vede ok dupa intra in balarii sa-r putea gasi o alta cauza sau o alta rezolvare multam

Bogdan_wrc

Eu l-am inlocuit aseara si merge perfect. nu prea vad alta solutie, pentru ca pixelii nu se pot repara :( trebuie un mecanic bun sa dea bordu jos si eu am fost la un service de telefoane sa imi lipeasca cu aer cald banda aceea.

Acum, daca strangem de un group buy, pot negocia preturi bune cu tipul din Anglia care are asa ceva.

Ati fi interesati?

F l o r i n

sunt ieftine la poporul chinez....ca oricum acolo se fac. Cautati pe Alibaba.com

De dat jos nu e inginerie mare, la A3/S3....in cateva minute il scoti pe cel vechi.

Bogdan_wrc

pai da, dar e mai avantajos sa luam mai multe o data. prob e la montaj ca trebuie lipita banda aia cu aer cald.

F l o r i n

nu numai cu aer cald. Merge si statie cu letcon si varf subtire. Cu aer cald e ai usor, dar trebuie grija mare.