Jump to content

Touran - Suspensie, arcuri, pachet drumuri grele


dannyb
 Share

Postare recomandată

Din cate am citit eu, suspensiile ar trebui sa fie codificate si trecute in cartea tehnica. Stie cineva unde s-ar putea gasi mai multe informatii despre acest subiect ? Evantual un catalog cu coduri. Nu stiu de ce, dar masinuta mea cam scutura, mai ales daca am 5 persoane si e cam deranjant. Astept vesti .Toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt elementele ce compun suspensia:

post-7209-1236447088_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Am si eu cateva intrebari referitoare la amortizoare:

1.Este recomandat sa iau amortizoare SH de pe o masina care este fabricata 06.2008?(nu cunosc KM)

2.Aveti idee daca se potrivesc amortizoarele de la noul TOURAN facelift cu cel anterior?

3 Merita toate amortizoarele plus arcuri cu flanse si toate accesoriile ce tin de ele la 300EUR?

Amortizoarele sunt SACHS TOURING si apropo in ce consta sau ce inseamna acest "touring" la amortizoare?

Va multumesc anticipat!

Modificat de Marius
Post mutat din aria Golf 4 & Bora
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stii ce tip de suspensie ai (sport,de drumuri grele, etc.) si se potriveste, atunci merita.Si eu as vrea sa aflu ce am pe masina, dar nu stiu cum sunt codate. Poate aflam de la cineva care stie, ce cod are fiecare tip de suspensie. Toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

M-ar interesa sa schimb amotizoarele fata pe masina din semnatura (nu stiu ce tip de suspensie are). M-ar interesa recomandari privind marca/model/tip amortizor si eventual preturi orientative.

Din cate stiu, cele mixte (gaz/ulei) sunt bune pentru drumurile noastre. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Touranul meu cu pachet drumuri grele am urmatoarele coduri:

PSX rough-road package including power steering

G29 front shock absorption

1JB rear shock absorption for rough-road design

1SB additional engine guard

2UB rough-road design

L66 suspension range 66

0YB weight category rear axle weight range 2

Nu stiu care are relevanta mai mare, asa ca am pus tot ce am gasit despre pachet drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca avem codurile pentru pachetul de drumuri grele.Multumiri.Poate cineva stie codurile si pentru alte tipuri de suspensii.Asa, putem determina ce suspensie are masina din fabrica si eventual cu ce s-ar putea modifica in functie de necesitate.Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Luni am avut programare la RAR si mi s-a dat revenire pentru o bucsa de brat.Toate bune si frumoase,am fost la un distribuitor de piese auto si am cumparat bucsele Meyle(toate 4 adica cele 2 mari din spate si cele 2 mici din fata) si m-am apucat de treaba.Bucsele mari de pe masina erau originale inscriptionate VW AG dar fabricate in Turcia.Acum intrebarea mea este daca a mai gasit si altcineva acelasi tip de bucse ?

P.S:Am trecut RAR-ul marti dimineata.

post-36634-1251869103_thumb.jpg

Modificat de radural
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovi_HGR, cit tea costat pachetul de drumuri grele?. presupun ca lai comandat odata cu masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a fost comandat odata cu masina si a fost cam 500 de euro, mai era o varianta la 300 de euro dar nu avea scuturile de protectie pe sub masina doar garda la sol marita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ovi_HGR eu zic ca ai facut alegerea inteleapta pt 200 euro nu merita sa risti pe drumurile din romania.

singurul meu regret la vw cross touran e ca nu are suspensia ca si la audi all road.se se poata lasa sau ridica in functie de necesitati.pai daca e cross sa il fac asa.nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

suspensia este independenta si pe spate la touran?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este. Are brate oscilante independente, cu excentric de reglare pe ambele capete. Multi schimba bratele, insa nu mai regleaza unghiurile rotii spate.Rezultatul este uzura cauciucurilor prematura. Unghiurile pe spate, se regleaza ca si pe fata la atelierele de reglaj directii. Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cu respect,cunoaste cineva diametrul arcurilor spate? Vreau sa inalt putin spatele deoarece am observat ca atunci cand cuplez rulota se lasa cam mult,si vreau sa execut un inaltator de arc.Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , LA MULTI ANI!!!, Omule nu cred ca e vechea dacie la care faceai update la arcuri, nu trebuie sa te complici omori telescoapale cu ocazia update arcuri, SCURT si.... masina, am si eu carlig si stiu ca touran este o masina joasa oricum ,dar mai cu seama cu ceva in spate... , recomnadrea este sa mergi cu ea incarcata asa cum scrie la carte si fereste de viteze pe teren accidentat mergi cu mila cu ea, nu improviza ca e rau pe viitor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, ,,La multi ani" si tie.Intrebarea era mai mult ptr. ca ma doare cand o vad cum sta cu rulota agatata. In rest sunt foarte multumit de cum sta pe sosea chiar daca cam jos,oricum alegerea acestei masini e beton pentru mine cel putin.Multa sanatate si drumuri bune in 2011.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut iulianico

trimitem un pm si iti spun o metoda ptr ati ridica spatele cu costuri mici il ridici cam cu 1.5-2cm si eu lam ridicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce parere aveti de montarea unei suspensii sport pe touran?merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

btr de ce nu ne dezvalui si noua aici secretul ridicarii ca si pe mine ma intereseaza sa o ridic putin de spate.daca te rog fi bun si da-mi niste informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut tuturor.De ceva timp daca iau o groapa in spate partea stanga de aude un zgomot ca un fel de scartiit de fier.Cum ai atinge fier pe fier si sa nu aiba ungere.Nu stiu cum sa explic.Si inca ceva despre suspensia sport stie cineva ceva ca sunt si eu interesat.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

duda_km5 in legatura cu suspensia sport uite un site de unde a comandat un prieten de-al meu pe touran si e foarte multumit de suspensie..

http://www.tuningshop.ro/prod_207229.html sper ca nu se considera publicitate :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

flotouran 95

scuze ca raspund asa tarziu dar nu am avut timp sa mai intru pe forum

daca vrei sa ti ridici spatele la touran cu circa 1,5 2,0cm uite cum faci.

ai nevoie de doua tampoane care vin la arc fata de opel vectra model 93 pe care le pui sub arcu de spate in trapez merge la fix.

le pui asa cum sant ele daca nu iti place cum sta ,poti sa tai din ele ca sa cobori spatele mai jos.

eu le am puse de un an si este ok,daca nu te descurci suna ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mersi btr dar pe toamna cind ajung in tara te sun ca vreau sa fac si eu treaba asta mai ales ca circul afara si mai tot timpul cu masina incarcata.( nu e tirziu stai linistit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut iulianico

trimitem un pm si iti spun o metoda ptr ati ridica spatele cu costuri mici il ridici cam cu 1.5-2cm si eu lam ridicat

De ce nu postezi aici metoda de ridicare a suspensiei spate?

De asta suntem pe forum ca sa transmitem si celorlalti posesori de Touran problemele si rezolvarile acestora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barboza uita-te mai sus ca a postat metoda...

(ai nevoie de doua tampoane care vin la arc fata de opel vectra model 93 pe care le pui sub arcu de spate in trapez merge la fix.

le pui asa cum sant ele daca nu iti place cum sta ,poti sa tai din ele ca sa cobori spatele mai jos)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!