Jump to content

Probleme racire motor 1.6 TDI


vali83
 Share

Postare recomandată

ce temperaturi indica pe VCDS cand face figuri ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am pus iar testerul, in vas aveam 99 de grade, iar senzorul de la radiator indica 55-56 grade, asta dupa ce am mers 30-40 de minute cu masina

Modificat de arsene21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in care vas?

Si la radiator chiar aveai 55 grade? ai pus mana? Ambele furtune erau la fel de calde ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu ma pricep...asa i a aratat pe tester, nu a pus nimeni mana pe furtune

In vasul de expansiune, cel cu antigel

Modificat de Ioana
Nu mai da Quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare mai ciudata. G6 1.6tdi cayc 2012. Am pocnit-o in fata ( :( ), am dus-o la service si cei de acolo imi zic ca trebuie schimbate, printre altele, raditorul de clima, radiatorul apa si radiatorul intercooler. Nu e unul si acelasi radiator? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt trei piese diferite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 27.06.2016 at 15:50, polmol a scris:

Salut. Am o problema cu modelul acesta de Golf (1.6, 105 cp, manual). Mi se incalzeste apa foarte tare la urcare, peste 100 de grade. Am mers 1.000 de km din Botosani pana in Macedonia. Am traversat Bulgaria si Romania fara probleme, dar la urcarea spre granita cu Macedonia, a trebuit sa trag pe dreapta pentru ca fierbea apa. Dupa aceasta, mi s-a mai intamplat de vreo 3 ori pana la destinatie. A mai intampinat careva problema aceasta?

Mersi.

Buna ziua,

Pana la urma cum ai rezolvat problema?...la fel se întâmpla și la mine....in urcare creste apa pana la 105grade chiar și in regim de panta pe autostrada....pe drum drept poți sa mergi turat cu viteza și nu sare acul de 90grade

Ventilatorul,termostatul,pompa de apa funcționează perfect și la tester nu da erori.

Rog puțin ajutor

PS:Golf7 2015 1.6TDI 105CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde esti sigur ca iti functioneaza corect termostatul? Verifica sa iti functioneze ventilatorul principal nu cel de la clima. Poti sa mai scoti si termostatul de tot si sa vezi cum se comporta cateva zile. Daca tot se incalzeste prea mult e posibil sa fie pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 03.02.2017 at 12:26, EEXCALADE a scris:

Cu wahler am avut aceeasi situatie la G6 si  TT ,am pus OE si problema sa rezolvat

Cat a costat un terminat oe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Acest motor.. 1.6  are 2 senz de temperatura pt motor ?

Daca e ca la bkc se poate monitoriza f bine ce face termostatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund eu. Vad ca e greu. 

Are 2 senzori. Unul la iesirea apei din chiulasa G62 si altul pe conducra spre racitor egr .. G83.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva termostat la 1.6 tdi?

Trebuie demontsta galeria de admisie si carcasa filtru de ulei cu racitor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sch recent termostatul.

Acum ajunge apa la 98 grade.. pe vcds .. dupa o urcare pe serpentine de 4..5 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cam ce ar trebui sa mai scriem ? ai spus ca ai schimbat temrostatul.... si ca e ok.  vrei aplauze? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

98 grade .. ti se pare ok ?

Ventilatorul functioneaza la aceasta temperatura si radiatorul e rece.

Eu zic ca deschide f f putin si tarziu.

Temp de inceput desch e 92 grade. Nu ar trebui sa ajunga la 98 mai ales acum pe temperaturi negative. 

Colegu ... te plictisesti ?

Daca nu ai ce scrie .. mai bine vezi.ti de treaba decat sa dai raspunsuri de genul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si termostate noi defecte. Daca nu este buget de un behr sau original se poate cumpara whaler, marca englezeasca destul de buna. Vezi sa nu dea eroare si sonda de temperatura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am pus de aproape doi ani termostat mahle si nu am nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L.ai monitorizat pe vcds sa vezi cum lucreaza ?

Multe deschid aiurea .. de noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Îmi spune cineva unde este mai exact localizat senzorul G83 la motorul de 1.6 TDI CAYC și cum și cum se schimba ?Multumesc!

Modificat de jetta23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe o conducta aflata in zona fuliei de pe arborele cotit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,dar am rugămintea sa-mi spună un coleg care a schimbat acest senzor (G83) unde se afla și pe unde am acces la el

 

NU MAI DA QUOTE POSTĂRII ANTERIOARE

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

am un VW Caddt 1.6tdi /motor CAYD.

 

Am avut ieri un drum in afara orasului de 4h 30min in care temperatura apei nu a ajuns la 90grade, iar ce a uleiului a fost maxim 85.

Practic dupa 2 ore de condus erau ~50apa/65ulei grade, cu 2 urcari de macar 700m diferenta nivel.

Dupa cele 2 ore am oprit la un peco si am pus un carton intre radiator si motor, temperatura a crescut spre 80/85 cand tineam motorul in 2300-2500 rpm.

 

Este normal ? E prima iarna cu diesel si mi se pare putin ciudat sa nu ajung temperatura in 90 de grade.

Intradevar ca din cauza drumului inzapezit am mers destul de incet, in primele 2ore nu cred ca am ajuns sa baga viteaza a4a(maxim 2200rpm), masina era goala si afara cam  -9 grade.

Abia spre finalul drumului cand am mers constant cu 90kmph si 2500rpm a ajuns pe la 80/85grade.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!