Jump to content

Retrofit Climatic de Golf 6 pe Golf 5


Radu Marcel
 Share

Postare recomandată

am pus de pe un passat cc modelul ca de golf 6 si a mers. doar memoria nu a mers pt ca nu ma modificat cablajul. merita sa fac switch-ul la cablaj si sa incerc de b7 sau nu are rost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceelasi lucru este cu cel de B7 - degeaba modifici cablajul, la tine trebuie sa verifici ecu.

la passat cc trebuia sa tina si memoria, avand in vedere ca e model mai nou - oricum, daca nu tinea, se rezolva din cablaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa imi zici te rog cum sa verific ecu?

 

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris codul celui care nu merge si cu ce se inlocuieste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am un scirocco 2010 cu clima veche (model de golf 5) si scaune incalzite. Vreau sa o schimb cu unul din modelele de pe G6 sau G7 (sau oricare alta masina ce se potriveste cu Scirocco). Imi trebuie facute ceva modificari pentru modelele de G6 sau cele de G7 sa mearga corespunzator?

Modificat de andutzel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, m-am mai documentat, din cate am inteles pentru retrofitul la clima de G6 nu trebuie modificari (poate doar acei pini pentru memorie setari), insa nu am gasit nimic despre retrofit la clima de golf 7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge clima de Golf 7 la modelul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un moment dat a fost schimbat si cel care era pe G6, cu unul mai nou, poate iti place respectivul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, F l o r i n said:

nu merge clima de Golf 7 la modelul tau

Nu neaparat G7, m-am referit ca si design, am mai tot citit ca cica varianta de la Passat s-ar potrivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B7 = cea cu 3 butoane si afisaje - model nou = asemanatoare cu cea de G7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge cea de B7? trebuie facute modificari sau este doar plug&play?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge. La anul tau, trebuie sa mearga direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, am dat comanda de grila la reprezentanta si climatronic de pe net, revin cu impresii dupa ce imi ajung si le montez. Multumesc ptr ajutor!

Modificat de andutzel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti! Am si eu aceiasi problema cu retrofitul de clima la golf 5 1.4 tsi 2008 asa am cumparat o cu clima de golf 6 si nu baga aer rece.mentionez ca ledul butonului de ac sta stins.cand il actionez apare pe display  on sau off dar ledul sta stins poate ajuta cineva? Multumesc

Modificat de Jatea valeriu
Greseala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut si tu ce ai citit in cele cateva pagini din topicul de aici ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema dupa multe incercari si vizite la asa zisi electricieni am rezolvat problema astazi  prin simpla apasare a butonului de ac cu dezaburire luneta,acum am aer rece..?

Quote la postul anterior este interzis prin regulament si se sanctioneaza!

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am reușit sa montez panou Climatronic de pe Passat b7 (ultimul model cu 3 rotițe) este funcțională dar cu următoarele probleme:

1. Nu merge sa redirecționez fluxul aerului spre parbriz, decat dacă apăs butonul de dezaburire rapida. 

2. Pe vcds am eroare de calibrare flipsuri aer, am dat pe adaptări sa facă calibrarea îmi spune ca a fost făcută cu succes, dar eroarea reapare. 

3. In long coding clima e setată pe Passat b7 , dacă modific sa îmi citească după Can modelul mașinii îmi după salvare cu succes dacă intru iar in LC îmi arată tot Passatul setat, deși îmi spune ca a fost modificat cu succes anterior codarea. 

4. Nu îmi rămâne in memorie setata ultima valoare data climei. 

Am un vcds clona cu versiunea 17.8, ceva sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andutzel conform regulamentului, aici nu discutam despre clone, deci incerca cu o  interfata originala.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Trebuie sa faci si ceva modificari la instalatia electrica, nu merge din VCDS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

v7ch9t.jpgSalut am facut si eu retrofit la climatronic si asa a iesit mai am o singura eroare. U111100[009]. Function restricted due to missing message   , ceva idei ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu aia ramai, ca nu poti scapa de ea! Dar nu influenteaza functionarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu afecteaza cu nimic - este de la faptul ca unitatea este foarte noua, comparativ cu masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordu e 2013.  /gateway e 2012 / rns510 2015 doar ecu si abs-u mai sunt originale 2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7N0 907 530 M

Modificat de FlorinPopa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!