Jump to content

VW EOS - Discutii generale si impresiile posesorilor


Drujba
 Share

Ce parere aveti de VW EOS ?  

153 voturi

  1. 1. Ce parere aveti de VW EOS ?

    • Imi place foarte mult
      46
    • Imi place ceva
      15
    • Asa si asa
      12
    • Nu pre imi place
      6
    • E varza
      1


Postare recomandată

hmmm...consum foarte mare...sper ca 2.0 Tdi sa nu consume atat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici niste consumuri pentru Eos 2.0TDI.

Poate iti faci o idee.

Eu personal sunt chiar multumit de consumul acestui motor pe golf, inclusiv in oras. Ce e drept, nu in Bucuresti ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nisi te rog spune-mi cum se comporta hardtopul..scartie, etc, nu de alta dar am auzit ca se strica foarte repede sau iti intra in foarte scurt timp greierasii in masina..

Razdan, asa stiam si eu ca motorul vw 2.0 tdi nu consuma chiar asa mult, dar 18% cum spunea Nisi mi se pare mult, chiar daca e pe benzina.

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu EOS si pot spune ca este o masina corect facuta pentru segmentul ei. Cel mai important lucru este sa nu dai mai mult de 35 000 pe ea pentru ca nu face. Deja de la 39 000 te poti gandi la un BMW seria 3 CC care joaca in cu totul alta liga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

37 :P.. eos-ul a fost compromisul intre un mare moft( am vrut masina decapotabila :P), sa aiba 4 locuri, obligatoriu hardtop(deh dragostea mea ramane TT-ul dar nu prea se impaca soft cover cu fata blocului :icon_thumright: ) si neaparat masina noua, full options...Dupa ce o sa-mi treaca si o sa-mi vina din vacanta neuronul, probabil o sa-mi iau o masina serioasa :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

37................. Mult. Foarte multi bani. Raportat la ce marfa cumperi. Asta nu inseamna ca EOS -ul nu este o masina extraordinara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai deci la mine cam asa consuma in oras cam intre 14-18% nu am idee dc dar asa consuma am inteles ca cel cu motor de 2.0tdi are un consum excelent io am facut marea gresala ca asta vara sa imi iau una care era deja in stoc si care imi venea in 3 saptamani decat sa astept pana in toamna sa imi iau exact cu vroiam asta este situatia acum pap banii pe benzina...zgomotoasa in interior e doar pe piatra cubica dar f putin... bafta si daca afla cineva cum o pot face sa consume mai putin sa imi povesteasca si mie mss....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu zice nimeni nimic de motoarele TSI care sunt pe EOS? Hmm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna again. Eu mi-am luat mototr de 1.4 TSI/122 CP,fara piele inauntru pt ca mi se pare o idee f proasta la o decapotabila care nu are nici racire in scaune...Masina asta merge extraordinar,parca pluteste. Pana in primii 1000KM mi-a consumat destul de mult,evident motorul fiind supraalimentat.,iar dupa consumul a scazut,ajungand pe la max 11l in aglomeratie si min 9l la drum lung.

btw....fuge ca nebuna :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am un VW EOS 2.0 TDI, cumparat anul trecut in mai, pana acum are aprox 70.000 km.

Merge excelent masina, sunt foarte multumit de ea. Nu am avut probleme pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dragi colegi da putini sunteti cu eos. Ma bate gandu anu care vine sa las passatu meu b5.5 alor mei sa ma "imbarc" intr-un eos...de curiozitate are vrunu dintre voi dynaudio? ca sincer sunt inebunit dupa muzica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dynaudio exista si pe Passat B6 si pe Golf 5 (dar pe acesta se cheama VW Sound). Arunca o privire pe aria Passat ca parca am citit pe-acolo ceva de Dynaudio.

Este un optional important pentru pasionati, in special in sensul ca face o izolare a incintelor acustice mult mai buna (cu Dynamat daca nu ma insel) si chiar si in cazul in care vei schimba boxele sau unitul, acea izolare e foarte utila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza in eos...pareri opinii. Plus ca ce zici tu acolo nu e Dynaudio e doar optiunea cu 10 boxe normal. Chiar daca nu ma inseli aici unu din colegi posesori de eos zicea ca si-a ales VW Sound(sau ceva similar) si ca ii pare foarte rau ca nu a ales pachetul DynaSound(sau ceva de genu). E o mica mare diferenta dar iti multumesc pt promptitudine. Deci sa revin la intrebare mea .. un posesor de eos cu Dynaudio? (eventual in bucuresti) chiar m-ar ineresa sa vad masina nu stiu daca la showroom au expus asa ceva. Daca cineva are astfel de informati sunt dispus sa merg pana la un showroom. Multumesc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

MFD2 ca la passat nu e nici o diferenta fatza de restu masinilor din grupu vw. singura dinferenta la Dynaudio e amplifcatoarele alea de sub scaun :D) si bine inteles boxele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pt. cei cu EOS....

Se aud zgomote ciudate de la caroserie atunci cand mergeti pe vreun drum mai prost ? Asta cand masina e capotata ...

Va intreb pt ca am avut un 307cc care facea ca naiba cand treceam peste denivelari, iar acum ma batea gandul la un EOS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

tind sa cred ca suspensia la Eos e un pic diversa fata de peugeot.....dar e posibil sa fiu doar subiectiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) sincer cred ca e prea mare asemanare intre eos si 206cc ! numai ca eos este un pic mai masiv !! pretul f piperat ! de ce ? pt ca se decapoteaza ? :D asta chiar cred ca e un moft ! masini care dau bine decapotate sunt mercedes , bmw , audi ! dar eos parca e un patul pe roti ! poate sunt prea aspru dar asa vad lucrurile ! si nu in ultimul rand pentru o masina care se vrea a fi sport ... motor de 2.0 tdi ? sau 2.0 fsi ? doar atat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa va spun ca Eos-ul este o masina super. Eu de 2 ani am folosit-o ca masina de zi cu zi. Am facut 26.000 km si nu am avut probleme decat cu hardtop=ul si un cablu de la cutia de viteze. In rest, merge ok, arata ok, etc etc etc etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Eu am un VW EOS 2.0 TDI, cumparat anul trecut in mai, pana acum are aprox 70.000 km.

Merge excelent masina, sunt foarte multumit de ea. Nu am avut probleme pana acum.

Vreau sa te intreb cam cat dureaza pana de decapoteaza masina si cam cat de mare este portbagajul cand masina este decapotata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

"Printr-o simplă apăsare de buton, noul Eos se transformă din coup

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
:P sincer cred ca e prea mare asemanare intre eos si 206cc ! numai ca eos este un pic mai masiv !! pretul f piperat ! de ce ? pt ca se decapoteaza ? :) asta chiar cred ca e un moft ! masini care dau bine decapotate sunt mercedes , bmw , audi ! dar eos parca e un patul pe roti ! poate sunt prea aspru dar asa vad lucrurile ! si nu in ultimul rand pentru o masina care se vrea a fi sport ... motor de 2.0 tdi ? sau 2.0 fsi ? doar atat ?

nu dom'le

concurenta este intre 307cc,ford focus cabrio (nuj exact cum ii zice),renault megane cabrio (sau cum ii zice)

ca asta ar fi concurentasi daca vrei motoare este si 2.0 TSI de pe GTI cu 200caluti si 3.2 V6 cu 250 caluti.deci da,sportiva

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut la toata lumea. Sunt posesorul unui Vw eos aproape full fara piele si navigatie/ motor 1.4 122cp. Am facut deja 3000 de km si mi se pare ca are un consum cam mare fata de cel din cartea tehnica, ajunge cam la 11 l % iar cand fac un full la masina am un range de maxim 600 de km .. uneori chiar 550 .. sunt cam dezamagit de consum... in rest masina merge bine...se infinge binisor. As dori parerei de la cei care mai au eos acelasi motor..dk au aceiasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai problema ai spus-o chiar singur: "se infinge binisor". Daca vrei consumul de la carte, mergi frumos la drum lung, cu maxim 110-120km/h si uita ce-i aia pedala la podea. Accelereaza usor si sa vezi ce consum de 6-6.5l/100 km scoti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!