Jump to content

VW EOS - Discutii generale si impresiile posesorilor


Drujba
 Share

Ce parere aveti de VW EOS ?  

153 voturi

  1. 1. Ce parere aveti de VW EOS ?

    • Imi place foarte mult
      46
    • Imi place ceva
      15
    • Asa si asa
      12
    • Nu pre imi place
      6
    • E varza
      1


Postare recomandată

Nu stiu de ce ti-a zis septembrie insa ar fi trebuit sa iti zica ca din septembrie de abia se poate comanda.

Scrie la ei pe oferta, inclusiv pe site.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus EOS 2.0 FSI 150 CP si pot spune ca masina isi merita banii. In-afara motorizarii care nu a fost prea satisfacatoare din punct de vedere al performantelor, in rest, masina s-a comportat exemplar. Drumurile proaste nu au ridicat nici o problema, masina fiind foarte bine inchegata. Mici trancaneli s-au auzit pe drumurile cu gropi cand masina era capotata, cu sau fara trapa deschisa. La interior este un Golf, cu spatiu la picioare in spate satisfacator si portbagaj incapator, dar pentru 2 persoane. 2.0 FSI-ul nu a fost foarte sprinten, iar consumul este discutabil. Mers pe autostrada cu 130 km/h, cruise control, 4 persoane, iar prin sate cu 60-70, a consumat 9 litri. La dus am mers mai tare, numai pe autostrada si f putin prin sate, si a consumat 12. Cert e ca motorul este f elastic si daca vrei sa mergi mai "la consum", cu a 6-a la 70, e chiar bine. Ideea este ca masina isi merita banii, din punctul meu de vedere. Interesant ar fi motorul de 2.0 TDI. Sa vedem cand apare un astfel de EOS la test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveau una pe stoc deci inseamna ca se pot comanda problema e ca nu avea dotarile pe care le vroiam eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost si m-am interesat la dealer cat costa si in cat timp pot aduce un EOS 2.0TDI si mi-au spus ca in minim 6 luni!!!!!unde se fabrica domnilor masina asta de le trebuie 6 luni minim sa o aduca??

Daca nu ma insel EOS se fabrica in Portugalia. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca se fabrica in Portugalia dureazaminim 6 luni sa o fabrice si sa o aduca?O fii vreun Porsche la comanda...cine stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu-mi place asa de tare Eos-ul.

VW nu are tinuta si standardele de lux pentru a produce o masina decapotabila cum au cei de la Mercedes de ex., iar nedecapotata are o forma care mie nu imi place deloc.

Poate ca am fost prea direct... Masina deschide drumul noului scirocco ce va produce din 2008. Banuiesc ca VW mizeza mult pe masina din 2008 si mai putin pe EOS. Prima oara lansezi masina care ar avea mai putine sanse comparativ cu alta masina. Adica strategia celor de la Dacia: au lansat 1.4 1.6 si apoi 1.5 dci. Daca lansau prima oara dieselul nu mai cumpara nimeni 1.4 de exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EOS nu concureaza cu cabrioletele de la Mercedes sau Bmw, concurentii sai directi sunt Opel Astra Twin Top, Peugeot 307 CC, Renault Megane CC, Saab 9-3 cabrio etc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si un filmulet de la un test din Franta cu EOS. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa comparam designul cu CC-ul de la 307 mi se pare mult mai reusit EOS-ul.Oricum sincer sa fiu genul asta de masina nu mi se pare prea masculina si nici prea practica.Probabil ca va prinde pe piata ca sunt destui (si destule) care vor sa fie vazuti in decapotabile cu pletele in vant si muzica data la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preferintele mele pana acuma la clasa cc-urilor compacte(netinand prea mult seama de pret):

1) volvo c70

2) peugeot 307cc

3) opel astra cc

4) ford focus cc

5) vw eos

6) renault megane cc

Mai sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saab 9-3 este superb. Mie sincer nu-mi place nici unul dintre aceste CC-uri pentru ca au acel spate imens. Oricum pe langa asta pacat de motoarele puternice de pe unele din masini din cauza greutatii suplimentare foarte mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny .. Saab 9 3 Sport Sedan varianta cabrio e cu soft-top si nu intra in categoria CC (coupe - cabrio cu plafon metalic) .. dintre toate cele enumerate mai jos, cred ca EOS face cu usurinta fata la orice capitol si chiar castiga in fata concurentelor : pret bun, imagine f buna, ultima tehnologie, multe dotari si nu in ultimul rand spatiul ptr scaunele din spate .. am inteles ca este mult mai mare decat la restul, unde au locurile din spate doar sa fie acolo ..

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut masina acum 2luni.o cumparase cineva din arges.2.0fsi alb.

zicea ca a dat 29000e .ps nu era noua.e misto ,dar nu e super! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny .. Saab 9 3 Sport Sedan varianta cabrio e cu soft-top si nu intra in categoria CC (coupe - cabrio cu plafon metalic) .. dintre toate cele enumerate mai jos, cred ca EOS face cu usurinta fata la orice capitol si chiar castiga in fata concurentelor : pret bun, imagine f buna, ultima tehnologie, multe dotari si nu in ultimul rand spatiul ptr scaunele din spate .. am inteles ca este mult mai mare decat la restul, unde au locurile din spate doar sa fie acolo ..

Ba tocmai la pret pierde foarte mult, intr-un comparativ de la AMS Germania intre EOS si Opel Astra Twin Top, EOS a iesit pe 2 din cauza pretului prea mare. :))

http://www.auto-motor-und-sport.de/d/115936

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut!

De 3 saptamani conduc un Eos 2.0 FSI cu care am facut aprox 3000 km.Impresiile mele: motorizare bunicica, parca asteptam ceva mai mult de la cei 150 de cai; calitatea fabricatie buna desi in 3 saptamani au aparut si 2 probblemute( senzor airbag defect aprins, si geam dreapta se deschide si singur de nebun); spatiul este bun daca tinem cont de clasa ei; sonorizare buna; atrage toate privirile cand e deschisa, iar cand e inchisa cei care se pricep cat de cat se opresc si se uita probabil pana identifica modelul. daca aveti intrebari legate de model postatile eu folosesc masina zilnic pot sa va spun chestii reale despre ea nu ce sescrie din auzite sau stiu eu!

o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 10 min am zarit si eu unul live in mers prin Ploiesti. frumos. si era un albastru asa deschis. chiar mi-a placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Daca vreti sfaturi sau informatii despre modelul EOS, nu ezitati sa ma intrebati!

Detin un EOS 2.0 Fsi si pot spune ca este o masina superba! Are unele mici probleme, cum ar fi zgomot interior pe la 140 km/h sau consum un pic cam ridicat, etc! Masina se comporta excelent pe viraje, fiind lipita de sosea! Eos-ul meu este paprika red, are jante de 17, si multe alte optiuni! Recomand aceasta masina tutror celor care au o fire vesela si vor ceva nou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru masinuta, arata super, poate faci si un topic la "Masina mea" cu mai multe poze si detalii. :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Al meu tre sa vina pe 28 Dec. Motor 2.0 TDI 140cp cu multe optionale, mai putin piele, culoare eismeer blue (albastru deschis metalizat). Cred ca o sa mor de inima pana pe 28, tineti-mi pumni ca sa apuc sa va povestesc cum e cu el :frigbaitata:

Modificat de x3msrk(EOS)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru masinuta si totusi ai un avantaj cu sarbatorile ca trece timpul mai repede pana vine ! ;) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal tare...am si eu un EOS...2.0 TDI de 140 cai...pacat ca nam carnet numa la vara.Nu shtiu cum merge cel benzina 150 cai da eu sunt f multumit de putere,poate ii o diferetna.I singurul din Cluj-Napoca.Daca va intereseaza cereti poze sau daca doriti detalii despre

post-9961-1168370318_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!