Jump to content

Exista probleme la motorul de 2.0 tdi?


Wayne
 Share

Postare recomandată

Scrobcristi

Cei care dețineți BKD ,rog sa va uitați pe toba

Mai vorbim după (Cică E4 pff )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlahdacoroman

Super arata toba de BKD... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
passat19tdi

Despre a6 c6 2008 170cp PD, ce parere aveti?...e cu probleme motorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi
4 minutes ago, EEXCALADE said:

CAHA ?

Nu, pompe diuse (sau duze), cele din 4 litere stiu ca cunt CR-uri adica common rail

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de cod motor ,probleme arbori balansare ,injectoate,dpf...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/10/2017 at 1:19 PM, EEXCALADE said:

Fa un efort si ia 2.0 CR

Salut. Chiar daca e veche postarea, te intreb. De ce CR si nu PD? Pe forum si nu numai vad ca e o problema la pompele de inalta la aceste CR-uri. Consider ca o problema la axa cu came sau chiulasa, la PD-uri e banala fata de problemele pe care le are un CR. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate CR au probleme cu pompa, CR este mai silentios, mai putine trepidatii, consum ceva mai mic. E un pas inainte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rabbit85 De ce crezi ca nu se mai fabrica PD-uri si oare de ce doar VAG le-au facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CR e un motor mai rafinat de la VW , mai silentios ,dar primele variante au avut probleme destul de nasoale cu pompa de ulei si injectoarele.

In opinia mea si a mecanicilor cu care am vorbit inainte de achizitionarea masinii , daca vrei motor 2.0 tdi , BKD si AZV sunt cele mai bune si fiabile. Sunt motoare de tip PD care si-au demonstrat fiabilitatea . De evitat sunt filtrele de particule la BKD !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiabilitatea nu e chiar in topul dorintelor unui fabricant de autovehicule, faptul ca nu se mai fabrica nu are neaparat legatura cu fiabilitatea.

Mai importante sunt costurile de productie, legislatia (norma de poluare) etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate dupa 2004 constructorii le-au transformat in consumabile de scurta durata

Pana in 200 mii km atat PD-urile cat si CR-urile sunt ok ,dupa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EEXCALADE Pentru ca  paguba asta de UE si-a bagat coada prin impunerea unor norme de poluare si motoare de cilindree mica. Daca nu ar fi venit cu motoare chinuite gen 1.6, consider ca nu aparea niciun CR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin_irimia

CR ul are tradiție de zeci de ani, nu e impus de nimeni, VAG l-a adoptat cind PD ul nu a mai putut fi dezvoltat datorita normelor de poluare. Multe din probleme sunt specifice doar pt VAG pentru ca sunt la început de drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am eu CR din 2011 dsg ,2.0 140 cai CFFB daca nu ma insel .Are aproape 400.000 ,am facut eu vreo 50.000 km cu ea si am schimbat kitul de distributie,uleiul si filtrele la motor si cutie si volant acum 2 luni ca batea la rece dimineata .

Eu unul sunt foarte multumit de masina , am 5.7% consum cu 4 pers si bagaje full pe 4500km (facuti in 3 zile :)  ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar si cand va pica pompa cu injectoarele....atunci cheltuiala.

Nu zic ca e posibil si ambreiajele de la dsg sau mecatronicul.

Modificat de vlahdacoroman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, a scazut fiabilitatea iar pretul pieselor de schimb (in parte si datorita complexitatii ridicate) a crescut exponential. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, am in vedere achizitia unui Crafter 2014 cu 2.0 163 cp. Nu vrea am gasit pareri despre varianta asta, voi ce spuneti?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ziceam ca nu o sa iau ever un diesel, fiind fan benzina, r32 si toate cele...insa am gasit un Seat Altea FR de 170 cp, cod motor BMN. Masina mi-a fost semnalata de mecanicul meu care chiar stie meserie si i-a facut o revizie ca la mama ei.

Prime impresii: desi mai inalta, sta foarte bine in curbe, la fel ca Golful meu cu suspensie reglabila.

In treapta a treia e bomba, scartaie cauciucurile.

Îmi place.

Modificat de DJ44MKE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut baietii! Vin si eu dupa ceva timp in acest topic . Posesor de mk4 1.9 asz ( modificari minore) as vrea sa trec si eu la “ceva mai nou” . Spre exemplu un golf 5/6 sau un passat b6 . Bugetul meu e undeva la 4.500-5.000. Ideea este ca m ar interesa ceva CR, cred . PD-ul mi a fost super loial in tot si toate . Am mers acum ceva timp cu un passat b6 2.0 PD(cred) 140cp cu dsg , daca ma intrebati pe mine , parerea mea e super. Fata de golfuletul meu alergat pana la 400.000km, nu stiu daca sunt asteptari asa mari la un passat b6 in privinta kilometrilor. Din cele citite aici am vazut ca “ recomandati “ 2.0 CR 170 de cai  . Astept recomandarile voastre si parerile despre motorizare. Ce sa aleg pe golf 5? Ce sa aleg pe golf 6? Ce sa aleg pe passat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!