Jump to content

Demontare fata portiera


kasius
 Share

Postare recomandată

  • 3 months later...

Buna seara ! Am o problema in sensul ca usa din fata dreapta cand o descui din telecomanda nu se deschide cand trag de maner. Daca intru pe interior si trag de clapeta pt usa la prima actionare se comporta ca si cum usa e blocata, iar la a doua actionare a clapetei se deschide usa normal. Dupa aceea pot sa inchid si sa deschid usa normal din exterior prin actionarea manerului. Dupa ce incui msina cu telecomanda la cateva secunde dupa aceea pot deschide  usa din maner dar daca o las mai mult timp incuiata sa zicem dupa 30 min  problema revine.  In mers cand masina trepideaza se aude din zona usii un zornait ca o tabla ce ar vibra gen ceva slăbit. Stie cineva ce poate fi defect? 

In afara de suruburile din partea de jos a fetei de portiera mai sunt ceva suruburi de desfăcut pt a scoate fata? ceva prin maner? daca da va rog sa imi spuneti si mie ce si cum se desface nu as vrea sa rup ceva pe acolo si pe urma sa caut cine stie cat pe la dezmembrari. Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi poate te ajuta asta sa demontezi panoul usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

M-am apucat de desfacut panou de la usa sofer sa vad broasca ..problema cu switch -ul..dar e cam greu deja si dyi..cam putin..Vrein link?!Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Bună băieți 

Postez și eu aici o problemă cu închiderea centralizată,  mai exact ușa spate dreapta la inceput am crezut ca a înghetat când nu se mai deschidea de afară. Am incercat din înăuntru  si la fel nu se deschidea.  Acum s-a făcutun pic mai cald și câteodată se deschide iar câteodată nu se deschide nici de afară nici din înăuntru.  Când incerc din înăuntru parcăse simte că ar trage de cablul acela dar parca scapă la sfârșit de cursă.  Când deschid din telecomandă la ușă se aud doua clicuri mai scurte de parcă ar fi ceva înțepenit. Atunci când merge ,mecanismul ușii cu pricina parca are o intarziere față de celelalte uși. 

Am incercat odată să apăs pe ușă în dreptul broaștei atunci când închid și deschid și reușesc să deschid, parcă ar avea nevoie de putin ajutor.

Ce credeți că poate fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yala - se deblocheaza, se reconditioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am o problema la ambele usi spate in sensul in care nu se inchid din telecomanda. Una merge inchisa de pe butonul din interior dar se inchide cu intarziere. As vrea sa demontez broasca la ambele si sa i pun ceva pt lubrifiere. Cum este mai usor?sa dau jos panoul de pe interior sau fata de usa de pe exterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la touran se demonteaza panoul de usa interior - dupa aia cel cu macaraua si vei avea acces la yala. Desfaci yala bucati, cureti colectoarele la motorase, inlocuiesti si switch-ul la fiecare yala - daca tot o demontezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee daca exista vreun tutorial pt demontare? Nu as vrea sa stric ceva. Mi am cumparat clemele in caz ca se rup... Dupa demontare pun poze cu ce am gasit pe acolo. Habar n am cum arata switch ul... Dar dau eu de el. Ms pt sfat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur găsești pe Google, trebuie doar sa cauți un pic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca se poate ridica portiera fata stanga putin? La balamaua de sus parca o saiba este iesita afara. Usa nu are joc, dar fata de usa spate se vede diferenta de inaltime si uzura pe cheder

Modificat de Sergiu1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!