Jump to content

Furtune vacuum


lelin
 Share

Postare recomandată

Am scos supapa unisens alb cu negru din circuit și actuatorul la turbo coboară instantaneu, cu supapa aia abia reușește să tragă, am scris și mai sus, cred că face 10 secunde până coboară. Ce rol are aia și ce se întâmplă dacă nu o mai pun? Pedala la frânare e bună și am vacuum pe tot circuitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am rascolit netul dupa un furnizor de furtune vacum  N  02035327 si N  0202821 si nu gasesc nici un furnizor.  Ma puteti ajuta cu un furnizor ? Daca vinde si online ar fi super.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am gasit... cica vin la rulouri mai si nu e rentabil sa faci stoc la asa ceva. Eu am inlocuit furtunul Topran care mi s-a fisurat dupa 11 luni cu furtun siliconic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cele din silicon ai vreo recomandare, furnizor ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat furtun vacuum S-hose de la primul rezultat pe care-l gasesti pe google :). Si cele facute de Samco ar trebui sa fie la fel de ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 04.08.2017 at 2:51 PM, SorinStoica said:

Pentru cele din silicon ai vreo recomandare, furnizor ?

 

ebay - astepti putin dar le iei sub juma de pret cat cer bisnitarii nostri 

On 02.08.2017 at 0:02 PM, SorinStoica said:

Salut,

Am rascolit netul dupa un furnizor de furtune vacum  N  02035327 si N  0202821 si nu gasesc nici un furnizor.  Ma puteti ajuta cu un furnizor ? Daca vinde si online ar fi super.

Multumesc

same

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Imi poate spune cineva ce diametru au furtunele de vacuum care merg la turbo pt golf 4 tdi? 3,6,8 mm?

Mersi

t.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa schema asta pot face circuitul vacuum la un 1.9 tdi cod motor 1Z de  90 cp ?

golf-mk3-4343.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia pare de la AFN sau una cu geometrie variabilă.

Pentru 1Z vezi pozele ataşate de mine

59d8bec31fb48_turbo1z.JPG.d33d09cd9c2a42728ba2c67bbd26a3cf.JPG

59d8bed856b5b_EGR1z.JPG.1f6e279fbc9b4f3182e1451e939eef28.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valva n75 e cea de langa carcasa filtrului de aer sau cea de langa filtrul de motorina ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,am vazut in magazine furtunase de cauciuc invelite in material textil (gates,continental,etc) la fel ca cele ce vacuum ,doar ca ele sunt pentru motorina , n7 se pot folosi acestea ? Daca ele sunt proiectate sa reziste la motorina ,implicit temperaturi inalte ,de ce nu ar rezista si la vacuum ? 

Modificat de cristi2106
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva care are de vanzare futune originale sau imi puteti spune ce ati folosit voi aftermarket ,si sunteti multumiti de ele 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat cu gates invelite in textil, oricum sunt foarte rezistente, singurul incovenient e ca se muleaza mai greu ca cele originale si ca sa le faci un cot trebuie sa le tai mai lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Pentru un golf 4 AHF ce diametru trebuie sa aibe acele furtunase?Sunt ok cu diametrul interior de 3 mm?Sau ce diametre trebuie sa aibe?

 

 

Screenshot_20180415-094429.png

Modificat de Irinel9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am schimbat si eu furtunasele si am folosit furtun siliconic cu diametrul interior de 3 mm.Este in regula faptul ca am folosit acest diametru?Am observat ca unele erau putin mai groase.Nu stiu daca au fost schimbate inainte, pana sa cumpar eu masina sau asa trebuia sa le pun si eu.

IMG_20180501_115002159.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai în ataşament dimensiunile. Am făcut câteva însemnări ca să-ţi dai mai bine seama care sunt. Pentru funcţionarea corectă a sistemului ar fi bine să foloseşti dimensiunile  indicate acolo

ahf-furtunase vacuum.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt pdf.O intrebare am doar,legata de dimesiuni: 3,5 x 2.Mai exact ce inseamna?Diametrul interior de 3.5 mm si grosimea de 2?Sau invers?

Am schimbat astazi acea valva de pe traseul de vacuum.O imbunatatire clara fata de inainte, dar tot nu este asa cum se comporta masina in urma cu 2-3 saptamani.Urmeaza saptamana viitoare debitmetrul.Am incercat sa merg pe o distanta scurta cu mufa scoasa de la debitmetru, dar nu am observat nicio schimbare.Sper ca dupa ce il schimb sa se simta, sa nu dau bani degeaba pe el.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur, m-am uitat acum pe mai multe site-uri care vand furtunuri şi sunt date diametrele (exterior şi interior), nu ştiu dacă se aplică regula şi aici.

Cât despre debitmetru "ca să nu dai bani degeaba pe el" trebuie nişte loguri. Ai explicaţile pe celălalte topic-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e de 3.5 mm diametrul interior, am gasit, insa e din acela cu invelis din panza pentru combustibil.Si am citit ca nu ar fi bune.nu rezista.Aveam de ales intre 2, 3 si 4 mm diametru si am folosit de 3.

O sa refac astazi log-urile atat pe loc cat si in mers sa vad daca e vreo diferenta acum, dupa schimbarea furtunelor si a acelei valve.

Modificat de Irinel9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti da doar un diametru si grosimea, se refera la diam. int. si grosime. Treaba e valabila si la o-ringuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

La masina din semnatura, suspectez lipsa vacuum la actuatorul turbinei. Am vrut sa scot capatul furtunului (toate furtunele sunt originale) de la blocul solenoizilor (distributie vacuum) insa nu prea vrea sa se miste si mi-a fost teama sa fortez. Stie cineva daca furtunele sunt cumva lipite la capacul de la blocul solenoizilor? Sau doar sa trag mai tare?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Probabil sunt lipite de la timp...incearca sa tragi prin rasuire...ca si cum ai desfileta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!