Jump to content

Probleme mari si enervante


vga
 Share

Postare recomandată

Salut,

ieri in timp ce ma deplasam constant, drum lung, se aprinde in bord intermitent martorul de preincalzire bujii si pe ecran apare check engine.service now. Stiind discutiile de pe forum referitor la aceast semnal, opresc si verific stopurile de frana. Toate functionau. Merg mai departe si dupa 10 minute se aprinde si martorul de evacuare (aprins continuu).

Astazi la prima ora, scanare cu vag-com, eroare: clapeta de acceleratie blocata. Au demontat mecanicii ansamblul respectiv (regulator flap) si l-au desfacut. Motorasul care actioneaza aceasta clapeta are cateva subansambluri (roti dintate) de plastic. O astfel de rotita are cativa dinti rupti (plasticul oricum nu pare de calitate). Nici o problema, zic eu, comandam rotita. Aici incep necazurile: nu vine decat cu sistemul complet, pret aproximativ 830 lei. Stie cineva vre-un cod al acestor rotite, sau de nude se pot cumpara? ca mi se pare stupid sa dau atatia bani pe o chestie care sigur se va rupe peste cativa zecii de mii de km (eu am 35000 in prezent) si tocmai a iesit din garantie, de 30 zile. De asemenea, poate vreo compatibilitate cu alte marci din grup?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria motorului vga. Please! Sigur e de 175 sau de 170? Da-mi seria din talon ca nu gasesc.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

talonul din pacate a ramas in masina la service. maine o sa revin cu seria. multumesc. Da, 170 cp, scuze ma gandeam la 125kw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca motorul este CBBB. Daca ai masina in service poate iti spun ei part numberul la piesa si iti dau lista cu masinile pe care se afla.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul piesei este: 03L128063D

inainte de 01.01.2009 a fost 03L128063C. Datele sunt din etka.

Probabil ca si-au dat seama ca e o panarama de piesa si au inlocuit-o cu una mai buna si au schimbat codul.

Poate faceau si un recall la masinile vandute pana atunci, da e totusi skoda, fara prea mari pretentii.,

eu am achizitionat masina in oct 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
Gorillaz_Doktor

Am aflat cu mandrie ca am FMIC (frint mounted intercooler), solutia cu randament maxim dar si cea mai expusa "traumatismelor" . Anul trecut, in iarna, dupa un drum in tara vecina si prietena BG, din cauza nisipului antiderapant si vitezei legale de deplasare, lamelele intercooler-ului sunt turtite - inca mai am pietre infipte in intercooler. Desi nu se vede tubulatura, intercoolerul este la baza barii fata, si se poate vedea prin prizele de aer (ca in poza). nu vreau sa ma gandesc cat costa, dar sper sa pot introduce schimbarea lui pe casco, avand in vedere ca toata fata (bara, faruri, capota, aripi, parbriz si muchia plafonului) este plina de "ciupituri" si vopsea sarita.

post-9272-0-75582400-1319879312_thumb.jp

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Revin cu poze. Cum arata intercoolerul dupa un drum de 350 km pe drum cu antiderapant (a se citi nisip cu sare).

post-9272-0-35039300-1320319731_thumb.jp

post-9272-0-93601600-1320319795_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are cineva probleme la bass, la superb 2. La un volum de 30 la suta, nu pot tine basul la jumate, incep a face urat difuzoarele. E doar la mine, sau e generala:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intercooler -ul pare imbacsit cu fulgi ... Sigur nu ai matrasit ceva gaini sau alte paseri pe drum? :)

Eu am prins o Vrabie la Octavie de au intrat fulgii pana la filtrul de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sint convins ca nu e singura masina cu aripioarele ciufulite, dar nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza asta... care este efectul trebii asteia ?! sa zicem ca-ti scade efectul intercoolerului cu zece procente, deci va raci un pic mai putin , deci vei avea o putere un pic mai mica si un consum un pic mai mare... eu zic ca diferentele la putere si consum din cauza asta sint insesizabile la liber, adica fara instalatii de masura ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

intr-adevar, sunt fulgi pe acolo, si gaze, poza e facuta dupa un drum la calarasi. Totusi, se vad "clustere" intregi de faguri cu lamelele turtite. Ochiometric, estimez turtirea a 40% din lamele. Iarna mai e cum mai e, dar vara, racirea este deficitara. Oricum, imi sta pe creier si vreau schimbarea lui. Pe casco, bineinteles.

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Groaznic, oare nu merge vreo plasa pusa in spatele protectiei din bara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba merge si e foarte folositoare. Cea mai simpla metoda este cu plasa de tuning pentru spoilere (ce se gaseste prin targuri,etc) si vopsita in negru. Si prinsa cu silicon pe partea interioara a spoilerului. Asa am eu de 2 ani si e foarte ok.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are cineva probleme la bass, la superb 2. La un volum de 30 la suta, nu pot tine basul la jumate, incep a face urat difuzoarele. E doar la mine, sau e generala:(

dupa cum spuneam, ma asteptam si eu la mai mult de la sistemul audio de la skoda. eu am varful de gama de la ei si mie imi face tot la fel, de parca fetele de usi nu sunt prinse bine in portiera, cred ca am sa le dau jos si o sa le umplu cu ceva. solutia temporara settings/bass:30%din max pt a nu mai vibra difuzoarele in usa.

sincer mi-a fost lene pana acum, de un an de cand am masina sa ma apuc sa le desfac dar la vara cand o sa fie mai cald o sa intru in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, se aude ok la 30 la suta, insa ma asteptam sa fie ceva mai sus ca un logan.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma asteptam si eu la mai mult de la sistemul audio de la skoda- pana la urma vreti sa platiti pret de Skoda dar sa primiti calitate Audi ? in orice caz , nu e frumos sa te dai cu Superbu cu muzica la max ; mai usurelu , asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ceva 'ureche', si mai nou si acces la scule, ca sa pot compara.

sound system este cel putin decent, zic eu.

buzunarele din fetele de usi sunt goale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sound system este cel putin decent - asta e si parerea mea ; decent si corect ( Bolero + sound system )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am sound system, dar nici la Golf n-am ceva sonorizare de varf. Si foarte clar, muzica din Golf suna mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am azuit vibratii dobioase de la bas (era la 55%) azi dimineata... S-a rezolvat simplu: am golit buzunarul usii de obiecte si vibratiile au disparut. Am crescut basul la 90% si tot nu vibra. Incercati si voi...

Mie mi se pare foarte decent. Daca nu va place incercati sa va puneti zbang si olufsen dar de banii aia mai bine iti mai iei un Vw UP si il pui in portbagaj.

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

mi se pare similara sonorizari din G4. Am mers cu G5 al sorei si mi s-a parut ...cum sa ma exprim...radio Gloria va spune ceva? In G4 radio sony, in G5 cel original, in skoda amundsen. Fara sound system mi se pare decenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!